نوشته ها

آئین و رسم سنتی کوزه شکنی در خراسان جنوبی

ارسال شده توسط :

آئین و رسم سنتی کوزه شکنی در خراسان جنوبی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ))

مراسم کوزه شکنی یکی از آداب و رسوم پایان سال مردم شهرستان قاین است که از دیر باز در این شهرستان اجرا می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی،  سید احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل گفت:  این رسم در روزهای پایان سال بعد از برگزاری مراسم چهارشنبه سوری انجام می شود . به این طریق که کوزه های کهنه و قدیمی را که آب از آن تراوش نمی کند و آب داخل آن سرد نمی شود و همچنین به مرور زمان و استفاده طولانی از آن، داخلش را جلبک گرفته و دیواره ی آن سبز رنگ شده است، از سردر حیاط خانه به داخل کوچه می انداختند و براین اعتقاد و باور بودند که با شکسته شدن این کوزه بلا و بیماری از این خانواده دور خواهد شد.
وی ادامه داد: برخی افراد داخل کوزه مقداری زغال به نشانه سیاه بختی، کمی نمک به نشانه شور چشمی و یک سکه به نشانه تنگدستی می اندازند و سپس کوزه را به دور سر خود و افراد خانواده می چرخانند و از بالای بام خانه به داخل کوچه می اندازند. و هم زمان این شعر را هم می خوانند :
غم برو شادی بیا          مهنت برو روزی بیا
در پایان هم با کوزه ای نو وتمیز آب از قنات و یا چشمه به داخل خانه می آورند. این مراسم همراه با شور وشعف و شادمانی اجرا می شود.
برآبادی اظهار داشت: این مراسم کارکردهای دیگری هم دارد از جمله کارکرد بهداشتی، چون کوزه هایی که پوشیده از جلبک هستند و استفاده از آنها باعث بیماری می شود را کنار می گذارند و به جای آن کوزه جدید استفاده  می نمایند.
 لازم بذکر است: این مراسم به شماره۸۱۷ -۴/۱۱/۹۱ در فهرست میراث ناملموس (معنوی ) کشور به ثبت رسیده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons