نوشته ها

آئین و مراسم طبل زنی شهرستان طبس در ایام مبارک رمضان

ارسال شده توسط :

آئین و مراسم طبل زنی  شهرستان طبس در ایام مبارک رمضان

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

در ماه مبارک رمضان  مراسم طبل زنی در دو نوبت سحر و افطار در شهرستان طبس اجرا می شود هر بار اجرا، به مدت ده دقیقه تا یک ربع و هر نوبت شامل سه بار به فاصله یک ساعت از مرتبه قبل نواخته می شود. این موسیقی با ضربات هماهنگ زمان باقیمانده به اذان را اعلام  می نماید  و در پایان  یک بخش کوتاه با ریتم به هم ریخته اجرا می شد که مردم با شنیدن آن متوجه نزدیکی به زمان اذان می شدند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی، سید احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل ضمن بیان این مطالب افزود: پس از اجرای این موسیقی، توپ خاصی به نام زنبورک (شمخال) به صدا در می آمد. به برگزار کنندگان این عمل زنبورک زن و نقاره زن می گفتند و تمامی این کارها در اکثر مناطق به طور موروثی صورت می پذیرفت و به ندرت غریبه ای وارد این کار می شد.

 وی گفت: زمان اجرای طبل زنی، به کمک ساعت های آبی (شامل تشتی بزرگ و فنجان مسی متوسطی که ته آن سوراخ ریزی داشت ) مشخص می شد صدای پر طنین این طبل ها با ترتیبی موزون و دلنشین خاطره ی نقاره زنی بارگاه امام هشتم (ع) را در یادها زنده میکند. این سنت حسنه بیش از ۱۰۰سال است که رواج دارد. لازم به ذکر است که طبل نوازان طبق وقفنامه مقرری دریافت میکنند که وقف نامه آن در اداره کل اوقاف شهرستان طبس موجود می باشد. وی خاطر نشان کرد: آئین و مراسم طبل زنی در شهرستان طبس به شماره ۱۸۹-۱۷/۱۱/۸۹ در فهرست آثار میراث معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons