نوشته ها

آبشار تمام خزه ای کبودوال در شهرستان علی آباد کتول به ثبت آثار ملی رسید

ارسال شده توسط :

آبشار تمام خزه ای کبودوال در شهرستان علی آباد کتول به ثبت آثار ملی رسید

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

آبشار کبودوال آبشاری تماما خزه ای که در جنوب شهر علی آباد کتول واقع شده ، دراولین جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی در سال ۹۴، به ثبت آثار ملی رسید.

به گزارش روابط عمومی وامورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی با اعلام این خبر گفت: آبشار کبودوال به عنوان ۶۴۹ امین اثر استان گلستان است که درفهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

ابراهیم کریمی درادامه افزود: آبشارکبودوال و منطقه جنگلی آن یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان گلستان می باشد که جمعیت انبوهی از اقصی نقاط ایران برای دیدن جاذبه های طبیعی آن در ایام مختلف سال و بخصوص تعطیلات جهت بازدید از آن به این منطقه روی می آورند که خود بیانگر توانمندی اثر در جذب گردشگران می باشد وسالانه هزاران نفر از این آبشار که از معدود آبشارهای خزه ای استان می باشد بازدید می کنند.

ابراهیم کریمی درادامه افزود: با توجه به ایجاد زیرساختهای لازم که توسط شهرداری علی آباد و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ساخته شده و شامل سکوها، چادرهای انفرادی و گروهی‏، آلاچیقها‏، سرویس های بهداشتی،‏ آب آشامیدنی‏، فروشگاه، نمازخانه، پارکینگ و….. و مسیرهای دسترسی (پیاده روی)، جهت بازدید اثر از محل پارکینگ تا آبشار اصلی می باشد، گردشگران زیادی را بخود جذب می کند.

وی با اشاره به اینکه آبشار اصلی و بعد از آن تا چشمه‏، حالت طبیعی خود را حفظ کرده ، قدمت اثررا به دوره دونین میانی تا بالائی‏، از دوران اول (پالئوزوئیک) عنوان کرد وگفت: مالکیت این اثر، مربوط به سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور می باشد که توسط شهرداری علی آباد و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اداره می گردد.

کریمی ازاجرای صحیح طرح مدیریت بهره وری پارک یاد کرد که شامل حفظ ، نگهداری ، بهره‌برداری عقلائی ، احیاء ، بهسازی و ارتقاء سطح کیفی محیط زیست طبیعی می‌باشد.

وی هدف مدیریت بهره‌وری را تضمین تداوم بهره‌برداری دانست و حفاظت را تصمین کننده استفاده پایدار عنوان کرد.

آبشار کبودوال در شهرستان علی آباد با قدمت ۷۰۰۰ ساله قرار دارد . این آبشار که در پارک جنگلی کبودوال قرار گرفته، جزو اولین پارک های طبیعی کشور می باشد که در سال۱۳۴۴ توسط مهندس سعیدی آشتیانی در طرح پارک های جنگلی معرفی شده است.

آبشار کبودوال از مناطق گردشگری شناخته شده در استان گلستان می باشد که نه تنها در استان بلکه بسیاری از ساکنان استان های دیگرهم جهت بازدید آن به این منطقه مراجعه می کنند. که پرازدحام بودن آن در ایام تعطیل گویای آگاهی و شناخت مردم از این آبشار زیبا می باشد.

آبشار کبودوال از شهرت زیادی در بین گردشگران داخلی و خارجی، دوستداران طبیعت، دانشجویان منابع طبیعی و اقشار مختلف مردم استان گلستان و سایر استانها برخوردار است. مردم علاقه خاصی به منطقه و طبیعت آن دارند و در ایام مختلف سال بخصوص در فصول بهار، تابستان و پاییز و ایام تعطیل، انبوهی از عامه مردم جهت استفاده از مواهب این اثر طبیعی از این منطقه بازدید می کنند.

آبشار اصلی کبودوال و مجموعه آبشارهای کوچکتر آن در داخل پارک جنگلی کبودوال در ۵ کیلومتری ضلع جنوب غربی شهر علی آباد و در دامنه کوه هارون قرار گرفته و گونه های گیاهی و درختی و درختچه ای مجاور این آبشار تماماَ بومی منطقه می باشد.

ارتفاع آبشار ۱۲ متر وعمق حوضچه ۲ متر وعرض حوضچه ۴متر و طول حوضچه۸ متر می باشد ووسعت منطقه قابل استفاده گردشگری ۵۵۰ مترمی باشد.

مسیر پیاده روی از محل پارک ماشین تا آبشار اصلی ۸۵۰ متر است که در طول این مسیر آبشارهای کوچک زیادی مشاهده می شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons