نوشته ها

آبشار سبزکوه (کرودیکن) ( ‌تنگ زندان )

ارسال شده توسط :

آبشار سبزکوه (کرودیکن) ( ‌تنگ زندان )

آبشار سبزکوه (استان چهار محال و بختیاری)

این آبشار در ۳۰ کیلومتری شهر ناغان و۷۷ کیلومتری شلمزار مرکز شهرستان کیار قرار دارد و در بین مردم منطقه آبشار دودی یا ‘کرودیکن’ معروف است. این آبشار در مجموعهٔ زیباى سبزکوه قرار دارد و مسیر آن از طریق کره‌بس و پل خدا‌آفرین است. ارتفاع آن بسیار بلند و منظرهٔ‌ آن بسیار دیدنى و جالب است. در منطقهٔ‌ سبزکوه آبشارهاى دیگرى نیز وجود دارد که هم ارتفاع قابل توجهى دارند و هم آب قابل توجهى از آن‌ها سرازیر مى‌شود. از جملهٔ‌ این آبشارها مى‌توان به آبشار قزل اشاره کرد آبشار ۱۰۰ متری تنگ زندان سبزکوه با هشت آبشار کوچک در شمال منطقه حفاظت شده سبزکوه قراردارد.

از منطقه حفاظت شده سبزکوه که می گذری در نهایت به جایی می رسیم که مملو از جلوه زیبایی خالق خلقت است، اینجا همه چیز در حال سخن گفتن با خداست، صدای آب را می شنوی که انگار حکایت از تسبیح خدا دارد. دامنه کوه پر از زیبایی است همه چیز بوی طراوت می دهد، بیننده در اینجا همچون غواصی است که غرق در دیدن است، غریقی که از هر چه بیشتر دیدن این زیبایی بکر حریص تر می شود. خورشید اینجا به گونه ای دیگر حضور دارد، لطف خدا در جای جای این سرزمین جلوه گر است، چه خوب است حضور کمرنگ انسان در تنگ زندان! آبشار غول آسای تنگ زندان از کوه سرازیر است، اینجا کوه زنده است، دره آواز می خواند و رود پر هیجان می رود، در اینجا بلندای آبشار زیباترین منظرگاه چشم نواز برای هرتازه واردی است.

شرشر آب از ستیغ کوه، زیباترین آواز را در گوش می سازد، اینجا صحنه هایی از عظمت خدا وجود دارد که تا ابد در ذهن هر بیننده ای می ماند.آب آبشار تنگ زندان را که حس می کنی خنکی آن در مغز استخوانت لانه می سازد، صدای گوشنواز آب که از لابه لای قلوه سنگها و سنگریزه ها راهش را باز می کند و جلو می رود در گوش می پیچد و بوی مفرح گیاهان طبیعی مشام را پر می کند.پس از عبور از تنگه و سایه سار درختان تماشای غرش آبشار چون موجی از شادی مسافران خسته از طول مسیر را به وجد می آورد و همه وجود آدم به چشم مجذوب تماشای این جاذبه بدیع مبدل می شود. بکر، طبیعی و مصون ماندن از دست درازیهای انسان از ویژگی ممتاز این آبشار است.وجود گلهای نسترن وحشی منظره ای روح افزا به این آبشار داده است، روی سبزه های همیشه با طراوت که می ایستی و آبشار ‘کرودیکن’ را نظاره گر می شوی خواهی دید که آب به زمین نرسیده به آغوش آسمان بر

می گردد و از تلاقی ذرات آب با نور خورشید رنگین کمانی تقریبا دایمی به طول یک تا دومتر ایجاد می شود.آبشار تنگ زندان پس از سرازیر شدن از دل صخره در نهایت به رودخانه سبزکوه می ریزد، در کف رودخانه آب، جلبکها، سبزه ها و قلوه سنگها همزیستی خاصی دارند اما آب همچنان با جوش و خروش برای رسیدن به خلیج همیشه فارس به رودخانه کارون می پیوندد.

راه دسترسی به این آبشار از سه شهرستان ( کیار ،‌بروجن و لردگان ) امکان پذیر است و حداقل به نصف روز پیاده روی نیازدارد .

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons