نوشته ها

آبشار کبودوال

ارسال شده توسط :

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

پارک طبیعی کبودوال با تنوع و تراكم پوشش گياهي يكي از زيستگاه هاي گياهي با ارزش به حساب مي آيد و در دره‌اي نسبتاً عميق و بسيار زيبا و در جنگل انبوه و ديدني كبودوال واقع شده است. اين پارك با تنوع و تراكم پوشش گياهي يكي از زيستگاه هاي گياهي با ارزش به حساب مي آيد. كبودوال در پنج كيلومتري جنوب علي آباد كتول قرار دارد. اين تفرجگاه با داشتن امکاناتي براي جلب توريست از نقاط مهم تفريحي استان گلستان محسوب مي شود. منظره بسيار بديعي را بوجود مي آورد.
هم چنين، آبشارهاي كوچك و بزرگ زيادي در امتداد رودخانه کبودوال خودنمايي مي كنند كه در زير هر آبشار حوضچه هاي جالبي بوجود آمده كه بعضي از جوانان منطقه از آن ها براي شنا و آبتني استفاده مي كنند. آبشار کبودوال به عنوان مهمترین جاذبه گردشگری در این پارک، در 5 کيلومتري جنوب شهر علي آبادکتول در محل تفرجگاه عمومي شهر واقع شده است. اين آبشار که از چشمه هاي جنوبي تشکيل گرديده، آب آن زلال و شفاف بوده، زمزمه حرکت آب در فضاي آرام و سکوت جنگل، بهترين وسيله تسکين و آرامش انسان است. آب اين رودخانه و آبشار قابليت شرب دارد. آب اين آبشار از دامنه شمالي كوه هارون به ارتفاع 1780 متر سرچشمه مي گيرد.
از پارك جنگلي تا محل آبشار اصلي كبودوال حدود 20 دقيقه پياده روي زمان مي برد كه مسيري بسيار زيبا است.
با توجه به اين که رونق صنعت گردشگري از ضروريات شمرده مي شود و اجراي زير ساختهاي گردشگري نيز ارائه خدمات گردشگري و مفيد است، اقدام به ايجاد زير ساخت هاي مناسب در راستاي جذب گردشگر گرديده، تا با ايجاد اين زير ساختها و ارائه خدمات مناسب به رونق هر چه بيشتر اين صنعت در استان کمک شود.
در راستاي اين زيرساخت ها در جنگل و آبشار کبودوال، در سال هاي 84 و 85 اقدام به اجراي مواردي چون اسکلت نمازخانه، فروشگاه و سرويس بهداشتي، سنگفرش مسير دسترسي به طول 200 متر و احداث پل سنگي و ديواره سنگي، احداث سرويس بهداشتي(6 چشمه) و ساختمان اطلاع رساني، روشنايي پايه فلزي مسير دسترسي به پارک کبودوال و انتقال فشار قوي و احداث کمپينگ شامل احداث سکوها، آلاچيق ها، تاسيسات برق و روشنايي کمپ شده است.
در سال 86 نيز تکميل ساختمان نمازخانه و فروشگاه و سرويس بهداشتي، احداث ساختمان فروشگاه و محوطه سازي و تاسيسات برق در کمپينگ در دست اقدام است.
با ساماندهي مناطق جاذب گردشگر زمينه مساعد جهت رونق صنعت گردشگري فراهم شود.
آلاچيق ها و مسيرهاي دسترسي نيز تعبيه شده اند. هم اکنون اين منطقه در تابستان به ويژه در ايام تعطيل، علاقمندان به طبيعت را به خود جذب مي نمايد. آبشار کبودوال در ايام گذشته هم بدون هيچ گونه امکانات تفريحي، مورد استفاده علاقمندان از نقاط مختلف بوده و در مجموع در زمره بهترين نقاط تفريحي استان گلستان مي باشد. در صورت تامين تجهيزات و تاسيسات و رعايت کامل ملاحظات زيست محيطي که تاکنون بخش اعظم آن مهيا گرديده قادر به جلب و جذب علاقمندان بسياري از سطح کشور خواهد شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons