نوشته ها

آثار تاریخی شهرستان آق قلا جاذب برای گردشگران است

ارسال شده توسط :

آثار تاریخی شهرستان آق قلا جاذب برای گردشگران است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان آق قلا، بر اهمیت و جذابیت آثار تاریخی و فرهنگی این شهرستان بر جذب گردشگران داخلی و خارجی تاکید داشت.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، علیرضا شریعتی در نشست با شهردار شهرستان آق قلا، بر نقش میراث فرهنگی در حفظ هویت فرهنگی و تاریخی منطقه اشاره داشت و گفت: اسپی دژ(دیوار دفاعی گرگان) و پل تاریخی آق قلا به عنوان سند و شناسنامه این شهرستان محسوب می شوند و سابقه تمدن و فرهنگ این منطقه را بازگو می کند.

وی با عنوان اینکه دیوار دفاعی گرگان می تواند مکانی جهت شناخت شهرستان آق قلا و توسعه و رونق گردشگری و حضور گردشگران و مسافران و همچنین پروژه بزرگ پژوهشی مطرح گردد، بر حفاظت از این دارایی مهم فرهنگی و تاریخی تاکید داشت و افزود: با توجه به تولید محصولات صنایع دستی بومی همچون فرش- زیور آلات و نمد و…. راه اندازی و ایجاد بازارچه صنایع دستی در این شهرستان از ضروریات است.

گفتنی است آق قلا توسط شاه عباس در سال ۱۰۲۰ هجری قمری بنا شده که به نام اسپیدژ یا دژ سفید و در زمان حکومت پهلوی به پهلوی دژ تغییر نام داد و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی آق قلا نام گرفته است. از صنایع دستی مردم این منطقه می توان قالی، قالیچه و پشتی ترکمن، زیور آلات، ساخت ساز سنتی و سوزن ‌دوزی ترکمن را نام برد. اماکن دیدنی و گردشگری این شهرستان شامل میدان اسب دوانی، گل افشان قارینیارق، پل تاریخی آق قلا ، دیوار دفاعی گرگان و … می باشد .

 

مدیر روابط عمومی و امورفرهنگی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons