نوشته ها

آداب و رسوم زندگی عشایری یکی از ظرفیت های بالقوه صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان

ارسال شده توسط :

آداب و رسوم زندگی عشایری یکی از ظرفیت های بالقوه صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان

 ((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان))

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی مجتبی میرحسینی معاون گردشگری اداره کل با اعلام این خبر افزود: آداب و رسوم زندگی عشایری یکی از ظرفیت های بالقوه صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان هست که می تواند مورد توجه گردشگران علی الخصوص گردشگران خارجی قرار گیرد.

میرحسینی در گفتگویی با اشاره به پتانسیل‌های زندگی عشایری در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سیاه‌چادرهای عشایر یکی از کانون‌های توجه توریست‌ها به‌ویژه گردشگران خارجی است.

وی تصریح کرد: افرادی که در این حوزه ایده و فکر خلاقی دارند در می‌توانند با نمایش زندگی عشایری و برپا کردن سیاه چادرهای اقامتی در کنار سیاه چادرهای زندگی خود از این پتانسیل به خوبی بهره ببرند.

معاون گردشگری ادامه داد: مسئولان محلی، عشایر و جوانان آنان در این زمینه نقش اصلی را دارند و این اداره‌کل نیز تنها نقش هدایت کننده را دارد.

میرحسینی در مورد نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در توسعه گردشگری عشایری اظهار کرد: با امور عشایر استان نیز رایزنی‌هایی در این خصوص صورت گرفته است تا از این پتانسیل استفاده شود.

وی تشکیل سمن‌های توسعه گردشگری عشایر از بین این جامعه را بسیار کارساز دانست و بیان داشت ساماندهی سیاه‌چادرهای گردشگری در استان برای جذب گردشگر را باید به صورت ویژه در دستور کار قرار دهیم.

میرحسینی تصریح کرد: اسکان گردشگران در سیاه‌چادرهای عشایر در دنیای گردشگری امروز بسیار مورد توجه است و در صورتی‌که هر فرد یا تشکل بخش خصوصی در استان سیستان و بلوچستان بخواهد این موضوع را پیگیری کند هرگونه مساعدتی که در راستای وظایف این اداره کل باشد با آنها انجام خواهیم داد.

وی مناطق بکر تفتان در شهرستان خاش ،مراتع حاشیه دریاچه هامون در شهرستان هامون ،منطقه فضل الهی در شهرستان قصرقند و گرگان در شهرستان نیک شهر را از استعدادهای استان برای توسعه اقامت‌گاههای بوم‌گردی عشایری عنوان کرد و یادآور شد: این مهم بهبود وضعیت معیشت جوامع محلی را در پی خواهد داشت.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons