نوشته ها

آرامگاه خیام نیشابوری گلباران شد

ارسال شده توسط :

آرامگاه خیام نیشابوری گلباران شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

همزمان با فرا رسیدن ۲۸ اردیبهشت روز ملی خیام، آرامگاه این شاعر، ریاضی دان و حکیم فرزانه ایران زمین در مراسم با شکوهی در نیشابور گلباران شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در این مراسم با شکوه حسین زارع صفت مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مظفری معاون استاندار و فرماندار نیشابور، شهردار، منتخب مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی، جمعی از اعضاء شورای اسلامی شهر نیشابور، فرزند مهندس هوشنگ سیحون و تعدادی از معاونین و مدیران این اداره کل حضور داشتند.

در این مراسم با شکوه آرامگاه حکیم عمرخیام توسط مسئولان، پژوهشگران، شاعران، اساتید دانشگاه، دانشجویان و اقشار مختلف مردم گلباران شد.

زارع صفت مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در حاشیه این مراسم گفت: توجه به شخصیت های علمی و فرهنگی در استان می تواند باعث رونق و توسعه گردشگری فرهنگی در استان شود.

وی با بیان این که خراسان رضوی در حوزه گردشگری زیارت و گردشگری فرهنگی نسبت به سایر استان های کشور پیشرو است افزود: حکیم عمر خیام یکی از شخصیت های غنی فرهنگی ایران زمین است که آرامگاه وی سالانه پذیرایی تعداد زیادی از گردشگران و علاقه مندان به این حکیم فرزانه است.

وی خاطر نشان کرد: این اداره کل آمادگی کامل دارد تا در خصوص توسعه و تجهیز زیر ساخت های مورد نیاز گردشگری شهرستان نیشابور برنامه ریزی کند.

حکیم غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری در ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ در نیشابور دیده به جهان گشود.

وی از ریاضیدانان، ستاره‌شناسان و شاعران بنام ایران در دورهٔ سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی او است و حجهالحق لقب داشته است ولی آوازه وی بیشتر به واسطه نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد.

یکی از برجسته‌ترین کارهای خیام اصلاح گاهشمار ایران در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک است.

وی در ریاضیات، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بود. نقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعاتاش دربارهٔ اصل پنجم اقلیدس نیز نام او را به عنوان ریاضیدانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده ‌است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons