نوشته ها

آغاز احداث بازارچه صنایع دستی دلیجان

ارسال شده توسط :

آغاز احداث بازارچه صنایع دستی دلیجان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی))

دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: پنج بازارچه نسل جدید صنایع دستی در کشور راه اندازی شده است.

بهمن نامور مطلق روز شنبه در آیین عملیات اجرایی احداث بازارچه صنایع دستی دلیجان افزود: عملیات اجرایی ۱۵ بازارچه صنایع دستی نسل جدید از سال گذشته در کشور کلید خورده که ۲ بازارچه آن در مرحله اتمام قرار دارد.

نامور مطلق گفت: بازارچه صنایع دستی قدیمی نظیر بازارچه های استان اصفهان و فارس بصورت کاملا سنتی اداره می شوند، اما بازارچه های نسل جدید در هر شهرستان و مناطق گردشگری شاخص کشور در دستور کار قرار دارد و داشتن توجیه اقتصادی، در دسترس بودن و اختصاص آن ها برای هنرهای دستی اصیل ویژگی بارز آن ها است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: صنایع دستی می تواند به عنوان یک پیام رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در جهان نقش ایفا کند؛ زیرا که سه عنصر هنر، فرهنگ و صنعت در ذات صنایع دستی جای دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز در این آیین گفت: بازارچه صنایع دستی دلیجان در پارک غدیر شهر در زمینی به وسعت ۲ هزار متر مربع ساخته می شود.

سید محمد حسینی افزود: این بازارچه با هماهنگی شهرداری و فرمانداری دلیجان راه اندازی می شود و برآورد اعتبار برای ساخت آن دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است.

وی خاطر نشان کرد: در این بازارچه ۲۰ غرفه دایر می شود و پتانسیل و توانمندی های شهر دلیجان و نراق در زمینه صنایع دستی و سوغات منحصر به فرد در این نمایشگاه عرضه خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان کرد: با توجه به اینکه شهرستان دلیجان در مسیر اصلی تردد شمال به جنوب و شرق به غرب کشور قرار دارد، راه اندازی این بازارچه به عنوان سرمایه حوزه گردشگری و فرهنگی دیده شده و در کنار آن برنامه قطب گردشگری با استفاده از ظرفیت جاذبه های تاریخی و طبیعی چون غار چال نخجیر نیز پیش بینی شده است.

حسینی گفت: احداث بازارچه یکی از سیاست های این اداره محسوب می شود که هر یک از شهرستان های تابعه در صورت اعلام آمادگی میزبان آن خواهد بود.

شهرستان دلیجان در جنوب استان مرکزی با جمعیتی در حدود ۴۵ هزار نفر در شاهراه اصلی جنوب به شمال و نیز غرب به شرق کشور واقع است و دارای ابنیه ارزشمند تاریخی، خانه های قدیمی و آب انبار با شاهکارهای معماری دوره قاجار است.

عملیات اجرایی بازارچه صنایع دستی دلیجان به عنوان سومین بازارچه صنایع دستی این شهرستان آغاز شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons