نوشته ها

آغاز بررسی باستان شناسی بخش های گزیک و قهستان

ارسال شده توسط :

آغاز بررسی باستان شناسی بخش های گزیک و قهستان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

گروه باستان شناس به سرپرستی حسین صدیقیان کار بررسی و شناسایی آثار تاریخی دوبخش گزیک و قهستان را شروع کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول میراث فرهنگی درمیان گفت: شهر قهستان در فاصله ۶۵ کیلومتری مرکز استان و ۵۰ کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد. بخش قهستان بخشی کوهستانی و دارای مناطق و روستاهای خوش آب و هوا می باشد.

صالحی افزود: عمده شغل و منبع درآمد اهالی بخش کشاورزی، باغداری، دامداری، تولید گوشت سفید وصنعت قدیمی و پرآوازه فرش دست بافت می باشد و از جمله محصولات کشاورزی آن می توان زرشک، گردو، بادام را نام برد.

وی ادامه داد: وجود مدرسه علمیه امام جعفرصادق (ع) دارای پیشینیه چند قرنی، نشانه از غنای مذهبی بخش و شهر قهستان می باشد. مساجد و حسینیه ها،کتابخانه استاد علامه امینی – زادگاه چهره های سرشناس مذهبی، علمی و فرهنگی- سالن ها و مکانهای ورزشی – مراکز آموزشی، کانونهای فرهنگی و هنری و نمایندگی تعدادی از ادارات، جزء اندکی از امکانات موجود بخش و شهر قهستان می باشد.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درمیان بیان داشت: این شهر به عنوان منطقه نمونه گردشگری قهستان شناخته شده است که با آثار تاریخی همچون مسجد جامع درخش با قدمت دوره صفوی و قلعه درخش با قدمت قبل از صفویه مانند نگینی می درخشد و باغستان آن یکی از جاذبه های طبیعی آن می باشد.

صالحی ادامه داد: شهر گزیک در فاصله ۱۲۵ کیلومتری مرکز استان و ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده است. قدمت تاریخی شهر گزیک بر اساس سه مشخصه قنوات، آثار قلعه واقع در مرکز شهر و قبرستان، موید سابقه و قدمت تاریخی آن می باشد. وجود آثار تاریخی و گردشگری متعدد در سطح بخش گزیک از جمله آرامگاه سلطان ابراهیم رضا(ع) قلعه کافران گرسک، قلعه مسلمانان گرسک، شرایط مناسب برای حضور گردشگران جهت بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی را فراهم آورده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons