نوشته ها

آغاز بزرگترین رویداد غذا در ایران

ارسال شده توسط :

آغاز بزرگترین رویداد غذا در ایران

(( سفره لذیذ ایرانی در شهر سبز رامسر پهن می شود ))

با اجرای نخستین جشنواره منطقه ای در  رامسر که از ۳۰ تیر تا یکم مرداد ماه امسال برپا می شود، برگزاری جشنواره های منطقه ای غذا در استان های کشور تداوم خواهد داشت.

تقویت بنیان‌های فرهنگی مناطق مختلف، تدوین استانداردهای خوراک، تأکید بر فرآیند ثبت غذا به‌ عنوان یکی از جاذبه‌های فرهنگی کشور و از عوامل تأثیر گذار توسعه صنعت گردشگری، تمرکز بر تنوع غذاهای ایرانی، احصاء، حفظ و احیای غذاهای محلی و نیز بررسی پیش‌ نیازهای موردنیاز برای سرو این غذاها در رستوران‌ ها و مراکز اقامتی اهداف مهم جشنواره‌ های منطقه‌ای «سفره ایرانی؛ فرهنگ گردشگری» محسوب می‌شوند.

غذاهای محلی مازندرانی به منوی رستوران های استان اضافه می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت که از این پس غذاهای محلی مازندرانی در منوی مراکز پذیرایی و رستوران های استان جای می گیرند.

دلاور بزرگ نیا روز شنبه در جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر مازندران در ساری افزود : هم اکنون جای غذاهای محلی و سنتی در منوی غذای رستوران ها و مراکز پذیرایی استان خالی است.

وی ادامه داد : در نشست های مختلف با مدیران مراکز پذیرایی و رستوران های استان ، علاوه بر توجیه آنان برای ارائه غذاهای محلی ، در خصوص در آمد زایی از محل فروش این نوع غذاها هم آگاهی های لازم داده شد .

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران استقبال گردشگران از غذاهای محلی را خوب توصیف کرد و اظهار داشت : رستورانی در یکی از محورهای استان با تهیه و فروش ‘ کئی پلا ‘ (چلو کدو ) به همراه تخم مرغ و ‘ ناز خاتون ‘ موفق شد در آمدش را در مدت کوتاهی چند برابر کند.

وی با اظهار این که هم اکنون در صنعت رستوران داری مازندران به غذاهای سنتی و محلی بی توجهی می شود ، گفت : این در حالیست که در استان همسایه ما ، گیلان ، این موضوع به صورت جدی مورد توجه است و درآمدزایی خوبی هم دارد.

بزرگ نیا بی توجهی به غذاهای محلی برای معرفی آداب و سنن مازندران را ضعف فرهنگی توصیف کرد و افزود : مازندران دارای سنت غذایی بسیار غنی است و سفره های سنتی مازندران دارای انواع دسر ، پیش غذا ، غذا و نوشیدنی هایی است که علاوه بر خوشمزگی ، خواص خوبی هم دارند .

جشنواره سفره ایرانی

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران از برگزاری جشنواره سفره ایرانی – فرهنگ گردشگری در هشت منطقه کشور خبر داد و گفت که رامسر به عنوان محل برگزاری این جشنواره در منطقه یک انتخاب شده است .

منطقه یک جشنواره سفره ایرانی- فرهنگ گردشگری شامل استان های مازندران ، گیلان و قزوین و گلستان است .

وی گفت که در این جشنواره غذاهای محلی این چهار استان توسط علاقه مندان ، رستوران داران و مراکز پذیرایی پخته و عرضه می شود.

بزرگ نیا زمان برگزاری این جشنواره را هم ۳۰ تیر تا اول مرداد اعلام کرد.

وی گفت : به همراه برگزاری جشنواره غذا که با داوری غذاهای توسط هیات داوران متشکل از خبرگان رشته آشپزی کشور و استان های قزوین ، مازندران ، گیلان و گلستان همراه است ، برنامه های شاد فرهنگی نیز برگزار می شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons