نوشته ها

آغاز جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در پردیس سینما بهمن سنندج

ارسال شده توسط :

آغاز جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در پردیس سینما بهمن سنندج

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان))

در آیین افتتاحیه جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین که در پردیس سینمابهمن سنندج برگزار شد گفت:با همکاری معاونت اجتماعی استانداری کردستان و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان اولین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین با حضور گروهای مختلف موسیقی شامل ۱۹ گروه ازاستانهای مختلف کشوردر پردیس سینما بهمن سنندج و۱۵ گروه لباس محلی در محل خانه کرد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ، هوشنگ بهمنی پیش از ظهر دیروز درمراسم افتتاحیه این جشنواره گفت افزود:تعداد ۲۱ رشته موسیقی و لباس محلی به دبیرخانه جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین معرفی شدند که ۱۹ گروه موسیقی و ۱۵ گروه را لباس محلی تشکیل می دهند. دبیر اجرایی بخش موسیقی جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی با بیان اینکه برخی از این گروه‌ها همچون ارکست کودکان ارکست فلارمونیک تنها با هدف معرفی هرچه بیشتر شهر فرهنگی سنندج صورت گرفته است، گفت: تمام قطعاتی که در این جشنواره اجرا می‌شود براساس موسیقی ایرانی است.

وی تصریح کرد:ظرفیت‌های زیادی در موسیقی کردی و ایرانی وجود دارد که می‌شود برای آنها دهها جشنواره برگزار کرد. وی از کردستان به عنوان معدن طلای موسیقی کشور نام برد و گفت:نمونه‌هایی موجود در موسیقی کردی در کمتر جایی از کشور وجود دارد. دبیر اجرایی بخش موسیقی جشنواره با بیان اینکه شاخصه‌های موسیقی مردم کرد به چهار بخش تقسیم می‌شود، گفت: موسیقی سیاچمانه که یکی از باستانی‌ترین انواع موسیقی خاورمیانه و جهان است، بیت‌خوانی و حیران، دهل و سورنای مراسم عروسی و مولودی‌خوانی چهار شاخه موسیقی غنی و ارزشی مردم کرد را تشکیل می‌دهند. به گفته بهمنی، هرچند موسیقی کردی به دلیل غنایی که دارد می‌تواند، بستر برگزاری ۱۰ها جشنواره را فراهم کند، اما برگزاری جشنواره اقوام اتفاق تاریخی و بزرگی است برای استان کردستان و مردم فرهنگ دوست و فرهنگ پرور این منطقه..

وی خاطرنشان کرد: استفاده از پوشش کردی از سوی مردم برای شرکت در این جشنواره با توجه به حضور مهمانان برجسته‌ای به ویژه مشاور فرهنگی اتحادیه اروپا می‌تواند در معرفی هرچه بیشتر استان فرهنگی ما تاثیرگذار باشدچراکه که پوشش لباس محلی کوردی و اجرای موسیقی های محلی کوردی می اوتند هم موجب جذب گردشگر و هم توسعه صنعت گردشگری را در سطح استان کردستان به دنبال خواهد داشت..

 

 

روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons