نوشته ها

آغاز شاهنامه خوانی در بنای تاریخی عالی قاپوی قزوین

ارسال شده توسط :

آغاز شاهنامه خوانی در بنای تاریخی عالی قاپوی قزوین

اولین نشست از سلسله جلسات فرهنگی – ادبی شاهنامه خوانی با حضور محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ، اساتید دانشگاه وجمعی از دوستداران فرهنگ و ادب در بنای تاریخی عالی قاپوی قزوین برگزار شد .

در این نشست محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درتکریم حکیم ابوالقاسم فردوسی و تحلیل شاهنامه گفت: خوشبختانه در سالهای اخیر جلسات فرهنگی – ادبی بسیار خوبی تحت عناوین حافظ پژوهی ، سعدی پژوهی و… در سطح شهر برگزار می گردد و در این میان برپایی نشستی با عنوان مستقل فردوسی و شاهنامه برای واخوانی متن شاهنامه و نشر فرهنگ توحیدی آن در فضایی دوستانه توسط شاهنامه دوستان و شاهنامه خوانان قزوین ضروری به نظر می رسد .

حضرتی پیشینه شاهنامه در قزوین را مربوط به دوره فردوسی دانست و اظهار داشت : قزوین شهری است که شاهنامه از آغاز در آن از اهمیت بسیاری برخوردار بوده که داستان های راستان و حکایات اسطوره ای و تاریخی شاهنامه در میان خانواده های اصیل ایرانی سینه به سینه منتقل شده و در واقع نام قزوین در طول زمان به عناوین مختلفی با این اثر جاودانه ایرانی و بزرگترین حماسه انسانی پیوند خورده است .

وی از حمدالله مستوفی قزوینی محقق و نویسنده برجسته قزوین به عنوان نخستین مصحح شاهنامه یاد کرد و افزود : پس از سروده شدن شاهنامه توسط فردوسی بزرگ شاعر بلنده آوازه و حماسه سرای ایرانی ، مکاتبان و نسخه پردازان بسیاری از متن این اثر جاوید ایرانی نسخه برداری کردند که به علت تعدد نسخ شاهنامه حمدالله مستوفی قزوینی شاعر و محقق برجسته قزوین برای نخستین بار به تصحیح و بازنویسی آن پرداخت و شاهنامه ای که به روایت حمد الله مستوفی نقل شده از کهن ترین نسخه های شاهنامه در ایران است.

حضرتی پیوند میان بنای تاریخی دولتخانه صفوی قزوین و شاهنامه فردوسی رایکی از دلایل برگزاری نشست شاهنامه خوانی در این مجموعه عنوان کرده و تصریح کرد : در دوره صفویه بخشی از مجموعه دولتخانه صفوی کارگاه نگارگری شاهنامه بوده و دو شاهنامه نفیس جهان با عنوان شاهنامه طهماسبی و شاهنامه شاه اسماعیلی در این بنا سامان یافته و تصویرگری شده است . این دو اثر ارزشمند در واقع معرف نگار گری مکتب قزوین بوده و مجموعه داران خصوصی در سر تا سر جهان به داشتن برگ برگ این گنجینه های ارزشمند افتخار می کنند .

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین همچنین از عبد النبی فخر الزمانی قزوینی شاعر و نویسنده توانای قزوین و خالق تذکره میخانه به عنوان شاهنامه خوان برجسته دوره صفویه و زنده یاد عماد الکتاب قزوینی خوشنویس برجسته قزوینی به عنوان شاهنامه نویس دوره قاجار نام برده و خدمات دکتر سید محمد دبیر سیاقی نویسنده و محقق معاصر قزوین را در پژوهش و نگارش آثاری در مورد شاهنامه ارج نهاد .

شایان ذکر است دولتخانه صفوی قزوین با برگزاری جلسات ادبی – فرهنگی شاهنامه خوانی شنبه هر هفته راس ساعت ۶ بعد از ظهر میزبان علاقمندان فردوسی و شاهنامه و دوستداران فرهنگ و ادب این سرزمین خواهد بود .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons