نوشته ها

آغاز مرمت آرامگاه ابن یمین فرومدی در میامی

ارسال شده توسط :

آغاز مرمت آرامگاه ابن یمین فرومدی در میامی

(( میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری شهرستان میامی ))

سرپرست نمایندگی میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: مرمت آرامگاه ابن یمین فرومدی در روستای تاریخی فرومد در شهرستان میامی آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، «محمد صادق رضویان» گفت: در این مرحله از مرمت، کار برداشت عایق فرسوده بام، اصلاح ناودان‌ها و تعویض آجرهای فرسوده و بندکشی جداره‌های آرامگاه انجام می‌شود.

وی افزود: این آرامگاه در روستای فرومد و در جوار مسجد جامع تاریخی فرومد در شهرستان میامی واقع شده است، در ابتدا ساختمانی از خاک و خشت بود، اما بعدها ساختمانی قابل توجه به شکل شش گوشه بنا شد.

رضویان گفت: سنگ قبر دارای شش ضلع کوچک است و بر روی آن مطالبی در رابطه با ابن یمین فرومدی نوشته شده است.

وی افزود: آرامگاه ابن یمین سرخ فام است و برخی آن را سمبل کلاه سربداران و گروه دیگر آن را به صورت گلی در حال شکفته شدن می‌دانند.

امیر فخرالدین محمود بن امیر یمین‌الدین طغرایی مستوفی بیهقی فریومدی مشهور و متخلص به «ابن یمین»، یکی از شاعران بزرگ ایران در سده هشتم هجری قمری است.

پدرش ترک‌نژاد بود و در زمان سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) در روستای فریومد زمینی خرید و در آنجا ساکن شد.

قطعه‌های ابن یمین به سبب برخورداری از اندرز، طعن و طنز رواج و شهرت دارد، این شاعر بزرگ در قصیده‌سرایی و مثنوی‌پردازی نیز توانا بود.

 آرامگاه ابن ‌یمین در انتهای روستای فرومد قرار دارد.

روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی الیه شرقی شهرستان میامی (کیلومتر ۱۱۵) مسیر میامی به سبزوار واقع است.

شهرستان میامی، شرقی ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است. این شهرستان از شمال به استان‌های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود ارتباط دارد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons