نوشته ها

آغاز مرمت بخشی از مسجد قلعه طبس مسینا

ارسال شده توسط :

آغاز مرمت بخشی از مسجد قلعه طبس مسینا

((از محل اعتبارات سال ۹۳ مرمت نما و صحن مسجد قلعه طبس مسینا آغاز گردید))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول میراث فرهنگی درمیان گفت: از محل اعتبارات سال ۹۳ مبلغ ۸۹ میلیون ریال به مسجد قلعه طبس مسینا اختصاص داده شد و طی عملیات مرمتی که حدود یک ماه به طول خواهد انجامید، کار جمع آوری سکوی سنگ فرش و دیوار آجر گری، جمع آوری و اجرای مجدد آجر نمای سمت راست ایوان، بند کشی آجرهای نمای مسجد، اجرای دیوار آجری محوطه جلو مسجد، حفر چاه جذبی و اجرای آجر فرش محوطه جلوی مسجد صورت می گیرد.

صالحی افزود: مسجد قلعه طبس مسینا درون قلعه تاریخی طبس مسینا که از آثار با ارزش تاریخی منطقه به شمار می رود قرار دارد. این مسجد شامل شبستان ستوندار با چهار ستون است که از لحاظ نقشه بسیار دقیق در جای خود قرار گرفته اند. ورود به داخل مسجد از طریق سر دری با طاق جناقی امکانپذیر است. در دو طرف سر در ورودی دو طاق نما قرار دارد که برای استراحت و نشستن افراد دارای سکو هایی به ارتفاع حدود ۵۰ سانتیمتر می باشد.این دو طاق نما نیز دارای طاق جناقی می باشند.پس از سر در ورودی مستقیما فضای شبستان قرار دارد.شبستان فضایی است با چهار ستون قطور ۵/۱*۵/۱ متری وارتفاع حدود ۸/۱ متری . حد فاصل ستونها بوسیله تویزه و سپس گنبدهای چهار ترک پوشیده شده است به گونه ای که در این فضا نه گنبد قرار گرفته . درست مقابل سر در ورودی محراب بنا قرار دارد که تزئینات جالب توجهی دارد. تزئینات مقرنس گچی که با حاشیه تزئینی مارپیچی از جمله تزئینات محراب است.

وی بیان داشت: بنای مسجد قلعه طبس متعلق به دوره قاجار بوده و با شماره‌ی ثبت ۴۶۵۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌باشد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons