نوشته ها

آغاز مرمت تزئینات خانه توکلی روستای فورگ

ارسال شده توسط :

آغاز مرمت تزئینات خانه توکلی روستای فورگ

((مرمت تزئینات خانه توکلی روستای فورگ شهرستان درمیان به صورت مشارکتی با مالک آغاز شد))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول میراث فرهنگی درمیان گفت: مرمت تزئینات خانه توکلی روستای فورگ شهرستان درمیان به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال آغاز شدو به مدت یک ماه به طول خواهد انجامید.

صالحی افزود: خانه توکلی در مرکز روستای فورگ ورودی اصلی در جانب شرقی بنا قرار دارد که دارای درب چوبی بوده و از آنجا وارد فضای هشتی و سپس وارد میانسرا می شویم . در ضلع جنوبی میانسرا ۴ عدد اتاق قرار دارد و در جانب شمالی آن تعدادی اتاق در دو طبقه قرار گرفته که دارای ابعاد مختلفی هستند. اتاقهای طبقه دوم دارای پنجره های چوبی مشبک می باشند. اتاقها بوسیله درگاهی به یکدیگر راه دارند و دارای طاقچه هایی در چهار ضلع می باشند. اتاقها بوسیله چوبهای سپیدار مسقف شده اند. مصالح به کار رفته در این بنا علاوه بر چوب، خشت، آجر و ملات گل می باشد در اتاقها از اندود گچ نیز استفاده شد.

وی اظهار داشت: طی این عملیات مرمت تزئینات گچی سردر، هشتی و حیاط، جمع آوری الحاقات ارسی و پاکسازی رنگ از سطوح چوبی و استحکام بخشی آنها صورت می گیرد.

لازم به ذکر است بنای خانه ی تاریخی توکلی با شماره‌ی ثبت ۴۸۰۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌باشد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons