نوشته ها

آغاز مرمت و ساماندهی کاروانسرای قصر بهرام گرمسار

ارسال شده توسط :

آغاز مرمت و ساماندهی کاروانسرای قصر بهرام گرمسار

((میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان گرمسار))

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان گرمسار از آغاز مرمت و ساماندهی کاروانسرای قصر بهرام خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «مهوش کمالی» اظهار داشت: مرمت این بنای تاریخی با انجام سفید کاری هشت باب از حجره‌ها، مرمت و بازسازی شاه نشین،کف سازی ایوان حجره‌ها و شاه نشین، ایجاد و ساماندهی آشپزخانه و سرویس بهداشتی داخل مجموعه و تجهیز امکانات رفاهی در شاه نشین و حجرها آغاز شده است.

وی گفت: با ساماندهی قصر بهرام بخشی از امکانات رفاهی برای گردشگران و بازدید کنندگان این منطقه فراهم می‌شود.

کمالی با بیان اینکه مجموعه قصر بهرام در طول سال مورد بازدید هزاران نفر گردشگر قرار می‌گیرد، افزود: با توجه به موقعیت خوب و مناسب قصر بهرام در کویر از جمله نبود آلودگی نوری و برخورداری از هوای پاک، این کاروانسرا در زمینه رصد ستارگان نیز مورد استفاده بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان قرار می‌گیرد.

وی گفت: از دیدنی‌های اطراف قصر بهرام می‌توان به کویر، جاده سنگ فرش (راه دسترسی به قصر بهرام )، کاروانسرای عین الرشید،آبراه سنگی و سفالی، حرم سرا، حوض قیلوله، گونه های گیاهی و جانوری اشاره کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمسار گفت: در سال‌های گذشته بخش‌هایی از کاروانسرای قصر بهرام و عین الرشید توسط این اداره مرمت شده است.

کاروانسرای قصر بهرام از مهم‌ترین بناهای مجموعه سیاهکوه است که با پلان مستطیل شکل ساخته شده و مصالح عمده جهت ساخت این کاروانسرا سنگ است و در بخش‌هایی نیز از آجر استفاده شده است.

بنای بیرونی این کاروانسرا چهار گوش و دارای چند برج با دو دروازه شمالی و جنوبی است و روکار آن از سنگهای بزرگ آهکی صیقل شده سفید رنگ است که از کوههای مجاور آورده شده‌اند.

نکته مهم و قابل توجه در این بنا ، نحوه تهیه آب موردنیاز ساکنان آن بوده است به طوری که آب به وسیله دو مجرای روی هم ، که مجرای زیرین از لوله‌های سفالین و دیگری مانند نهری سنگی از تخته سنگ‌های سفید یکپارچه ساخته شده بود ، به بنا منتقل می‌شد . این آب مصرفی از چشمه شاه دامنه سیاه کوه به استخرهای بزرگ مقابل بنا منتقل می‌شد .

این بنا که در دوره صفویه تعمیر اساسی شده ، به بنای شاه ‌عباسی نیز معروف است.

از قرائن چنین به نظر می آید که بنای کنونی بر شالوده یک بنای ویرانه باستانی گذاشته شده است . سفال هایی که از اطراف این بنا به دست آمده به احتمال قوی از دوره تیموری و نشانه آن است که این بنا پیش از صفویه برپا بوده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons