نوشته ها

آغاز کاوش باستان شناسان ایرانی و فرانسوی در میرک سمنان

ارسال شده توسط :

آغاز کاوش باستان شناسان ایرانی و فرانسوی در میرک سمنان

((یکی از بزرگترین محوطه های روباز پارینه سنگی ایران و خاورمیانه))

سرپرست هیأت کاوش در محوطه میرک از آغاز مرحله جدید کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک سمنان با حضور باستان شناسان ایرانی و فرانسوی خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان، «حامد وحدتی نسب» صبح امروز و در جمع خبرنگاران استان سمنان اظهار داشت: دومین فصل از طرح بررسی‌های پارینه سنگی شمال کویر مرکزی با کاوش در محوطه میرک سمنان با هدف بازسازی اقلیمی، رسوب شناسی، تدوین نحوه شکل گیری محوطه و ارائه گاه نگاری قطعی با همکاری متخصصین مرکز ملی علوم کشور فرانسه شروع شده است.

دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس افزود: در این فصل از طرح، کار گمانه زنی در محوطه میرک برای مشخص شدن زوایای تاریک این بخش از جغرافیای ایران در ادوار پارینه سنگی انجام می‌شود.

وحدتی نسب گفت: محوطه‌های میرک و دلازیان که به نام تپه های میرک ودلازیان نیز خوانده شده اند، نخستین بار در جریان بررسی‌های باستان شناختی استان سمنان در سال ۱۳۶۴ خورشیدی شناسایی و معرفی شدند.

این باستان شناس اظهار داشت: در سال ۱۳۸۷ برای نخستین بار نمونه برداری تصادفی و روستایی از سطح محوطه دلازیان انجام گرفت و نتایج این پژوهش مقدماتی در کنگره باستان شناسی خاورمیانه کهن در دانشگاه ساپیانزای رم ارائه شد.

وی گفت: در سال ۱۳۸۸ نیز با صدور مجوز بررسی کامل این منطقه جغرافیایی، تیم کاوش به مدت یک ماه به شناسایی، نمونه برداری روشمند و طبقه بندی آثار به دست آمده از میرک و دلازیان پرداختند.

وحدتی نسب افزود: نتایج حاصل از این فعالیت میدانی که در قالب چندین مقاله،سخنرانی و پایان نامه به چاپ رسیده حاکی از آن است که میرک به لحاظ نوع و پراکنش دست افزارها و همچنین ابعاد محوطه در زمره یکی از بزرگترین محوطه های روباز پارینه سنگی در ایران و چه بسا خاورمیانه است.

وی با اشاره به اینکه تخمین های ابتدایی حاکی از وجود بالغ بر صدها هزار تا یک میلیون قطعه سنگ بر روی سطح است، تصریح کرد : از منظر گاهنگاری و با توجه به حضور شاخص‌های ادوار مختلف پارینه سنگی، میرک دارای بیشترین استقراراز دوران پارینه سنگی میانی (حدود ۲۵۰ هزار تا ۴۰ هزار سال پیش) و همچنین پارینه سنگی جدید (حدود ۴۰ هزار تا ۱۸ هزار سال پیش) بوده است .

وی افزود: محوطه میرک دلازیان بیشتر منتسب به ادوار پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است.

کاوش این فصل در محوطه میرک سمنان با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور آغاز شده و تا بیست و سوم تیرماه ادامه دارد.

در این فصل از کاوش دکتر “ژیل بریون” متخصص انسان شناسی پیش از تاریخ و دکتر” ژامه” متخصص زمین- باستان شناسی از موسسه علوم کشور فرانسه و تعدادی از باستان شناسان زبده کشوری، دکتر وحدتی نسب را همراهی می‌کنند.

در پایان این نشست خبری ، خبرنگاران از محوطه میرک سمنان بازدید کردند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons