نوشته ها

آمادگی کامل خراسان رضوی برای میزبانی از زائران و گردشگران در تعطیلات نوروز ۹۵

ارسال شده توسط :

آمادگی کامل خراسان رضوی برای میزبانی از زائران و گردشگران در تعطیلات نوروز ۹۵

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی ))

اولین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان رضوی ویژه نوروز ۹۵ با حضور دبیر، روئسای کمیته ها و مدیران کل دستگاه های عضو این ستاد در اتاق جلسات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به عنوان دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر استان برگزار شد.

در این جلسه که مدیرانی از استانداری خراسان رضوی، فرماندار شهرستان مشهد و جمعی از مدیران دستگاه های متولی حوزه سفر و گردشگری استان حضور داشتند مهمترین موضوعات و محورهای ارائه خدمات به زائران و گردشگران نوروزی مورد بررسی قرار گرفت و بر آمادگی کامل مشهد و سایر شهرستان های استان خراسان رضوی برای میزبانی و پذیرایی از زائران و گردشگران تاکید شد.

در این جلسه حسین زارع صفت مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر با ارائه گزارشی از اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده در خصوص ارائه خدمات به زائران و گردشگران با تاکید بر آمادگی کامل مجموعه دستگاه های متولی و عضو ستاد اجرایی خدمات سفر برای ارائه خدمات شایسته به زائران و گردشگران نوروزی گفت: در این خصوص برنامه ریزی ها و تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

وی افزود: درخواست من از روسای کمیته های عضو ستاد اجرایی خدمات سفر استان این است که هرچه سریع تر جمع بندی برنامه های خود را به دبیرخانه ستاد ارائه کنند تا در زمان باقی مانده به نوروز ۹۵ بتوانیم به یک برنامه واحد و جامع در خصوص خدمت رسانی به زائران و گردشگران دست یابیم.

وی هم چنین با اشاره به ظرفیت های متعدد استان خراسان رضوی در هر سه حوزه ماموریت های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: برنامه ریزی ها و اقدامات باید به گونه ای باشد که تمامی ظرفیت های استان خصوصا در حوزه ماموریت های سه کانه این اداره کل به خوبی معرفی و مورد استفاده قرار گیرد.

زارع صفت با اشاره به سابقه تاریخی و تمدنی شهرستان های مختلف استان و نیز ظرفیت های موجود در هرشهر یادآور شد: این اداره کل با همکاری و هماهنگی فرمانداران شهرهای مختلف نسبت به تعیین یک شعار به عنوان برند برای هر شهرستان اقدام کرده که با تعیین هر برند برای هر کدام از شهرستان می توان از طرفیت های آن شهرستان به نحو مطلوب در ارائه خدمات به گردشگران استفاده کرد.

وی گفت: به عنوان مثال مشهد قبله دل ها، سبزوار دیار سربداران، قوچان مهد تمدن و فرهنگ، خواف دیار میراث های ماندگار، فریمان شهر اندیشه های مطهر و … از جمله شعارهای پیشنهادی این ادراه کل برای ایجاد یک برند برای هر شهرستان است که بسیاری از آن ها مورد موافقت فرمانداران نیز قرار گرفته است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع سدتی و گردشگری خراسان رضوی هم چنین با اشاره به اهمیت تبلیغات، اطلاع رسانی وآموزش به موضوع تولید محصولات فرهنگی ستاد اجرایی خدمات سفر به منظور راهنمایی هرچه بیشتر گردشگران نیز اشاره کرد و افزود: یکی از موضوعاتی که باید به ان توجه بیشتری شود تولید محصولات فرهنگی مانند کتابچه، بروشور، نقشه و سی دی به صورت واحد و منسجم و یک دست است به گونه ای که گردشگر با دریافت این تولیدات فرهنگی از هر کدام از دستگاه های عضو ستاد اجرایی خدمات سفر به راحتی بتواند راهنمایی شود و اطلاعات لازم را به دست آورد.

وی اظهار داشت: یکی دیگر ازموضوعاتی که امسال و در نوروز ۹۵ باید به آن در استان توجه بیشتری شود افزایش میزان ماندگار ی گردشگر و توقف وی در هر شهر و یا منطقه مقصد سفر اوست.

وی گفت: در کنار ارائه خدمات شایسته به گردشگر باید میزان توقف وی در هر شهر نیز افزایش یابد و این مهم با اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی به دست می آید و بر همین اساس فرهنگ میزبانی و فرهنگ پذیرش از مهمان باید بیش از پیش تقویت شود.

در این جلسه هم چنین رضا منصوری فرماندار مشهد نیز در سخنانی با اشاره به هماهنگی و همکاری لازم بین دستگاه های عضو ستاد اجرایی خدمات سفر استان گفت: خوشبختانه برنامه ریزی های خوبی انجام شده و در این خصوص آمادگی کامل وجود دارد.

وی افزود: هرچقدر هماهنگی و همکاری بین دستگاه های عضو افزایش یابد میزان خدمات رسانی به گردشگران و در نتیجه میزان رضایتمندی انان افزایش خواهد یافت.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به حجم بالای زائر و گردشگر ورودی به مشهد مقدس در تعطیلات نوروز ببرنامه ریزی ها در این خصوص باید به نحو شایسته ای صورت گیرد تا ارائه خدمات به زائران و گرشدگران با کمترین مشکلی ارائه شود.

یادآور می شود دراین جلسه هم چنین تعدادی از حاضران در جلسه و روئسای کمیته های عضو ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند و دستورالعمل جدید ارتقاء خدمات سفر، اهداف، ساختار تشکیلاتی، شرح وظایف کمیته ها ، شاخص های تهیه گزارش عملکرد و تاکیدات دبیرخانه ستاد توسط احمد دیناری جانشین دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان برای حاضران در جلسه تشریح شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons