نوشته ها

آموزش بیش از ۸۰ نفر در مرکز تخصصی نساجی سنتی شهرستان بیرجند

ارسال شده توسط :

آموزش بیش از ۸۰ نفر در مرکز تخصصی نساجی سنتی شهرستان بیرجند

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

مرکز تخصصی نساجی سنتی شهرستان بیرجند در سال ۹۴ تاکنون، ۸ دوره برگزار نموده و در این دوره بالغ بر۸۰ نفر از آموزش های این مرکز برخوردار گردیده اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، علیرضا نصرآبادی رییس اداره میراث فرهنگی بیرجند ضمن بیان این مطالب افزود: این ۸ دوره آموزشی در رشته های پارچه بافی، مقدماتی و تکمیلی و جاجیم بافی برگزار شده است.

وی افزود: مرکز تخصصی نساجی سنتی واقع در بافت تاریخی بیرجند کانون فعالیت هنرمندان و صنعتگران در آموزش، ترویج و تولید نساجی سنتی و کارگاه های آموزشی نساجی سنتی است.

رییس اداره میراث فرهنگی بیرجند ادامه داد: این مرکز شامل چند غرفه از قبیل واحدهای کارگاهی آموزشی (پارچه بافی و جاجیم بافی به دو روش سنتی و داری است)، فروش تولیدات صنایع دستی و همچنین ایجاد فضای لازم برای تبادل نظر هنرمندان و تولید کنندگان در حوزه صنایع دستی می باشد

نصرآبادی عنوان داشت: منسوجات سنتی در شهرستان بیرجند قدمت تاریخی بسیار طولانی دارد و نقش مهمی در خودکفایی مردم بویژه زنان ،ایفا کرده است. این هنر و صنعت روستایی در حد وسیع در تمام روستاهای شهرستان بیرجند رایج بوده و اهالی هر یک از نقاط جهت تامین پارچه مورد نیاز برای تهیه لباس و سایر ملزومات زندگی اقدام به تولید این نوع دست بافته ها می نموده اند. علاوه بر این بافت پارچه های مختلف برای عرضه در نقاط شهری اطراف از جمله مشاغل زنان روستایی به شمار می آمده است.

وی افزود: براساس پژوهش های به عمل آمده نساجی سنتی در غالب روستاهای شهرستان بیرجند عمومیت داشته و تنها در نقاطی که به صورت کوچ نشین زندگی می نموده اند این هنر- صنعت رواج نداشته است. اما در این میان برخی نقاط به دلیل گستردگی و تنوع بافت به عنوان کانون حوله بافی در منطقه شناخته می شود. از این میان می توان به روستاهای خراشاد ، چاج ، مهدیه (شاهزیله) ، تقاب ، جلگه ماژان ، فِدِشک ، کوشه ، شاخنات ، شهر خوسف و ….. اشاره کرد که اکنون نیز این هنر – صنعت در آنها رونق دارد.

رییس اداره میراث فرهنگی بیرجند گفت: هنر _ صنعت پارچه بافی پس از چندین سال رکود با حمایت ها و برنامه ریزی های معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی و نظارت های متعدد و کارشناسانه مجدداً احیاء و در حال گسترش می باشد.

نصرآبادی افزود: ابریشم بافی، حوله بافی، اِحرامی بافی، بَرَک بافی، کرباس بافی، چادر شب بافی، سیاه چادر بافی و جاجیم بافی جزء رشته های بومی و اصیل منطقه در گروه نساجی سنتی می باشند که در حال حاضر رشته های حوله بافی، کرباس بافی، چادر شب بافی و جاجیم بافی از رواج نسبتا خوبی در منطقه برخوردارند.

وی گفت: فرآیند بافت رشته های حوله بافی، چادر شب بافی و کرباس بافی با یکدیگر مشابهت دارد.عمده تولیدات نساجی سنتی شامل انواع پارچه های نخی از قبیل قدیفه ، بُق بند، سارق، صافی، دستارخان (صافی راه راه) ، چادر شب، کرباس، لُنگ، سفره توتی و حوله (گاهی ابریشمی) است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons