نوشته ها

آموزش یک اقدام زیرساختی در توسعه گردشگری است

ارسال شده توسط :

آموزش یک اقدام زیرساختی در توسعه گردشگری است

عضو هیات علمی موسسه غیر انتفاعی نیما اظهار داشت :آموزش نیروی انسانی یک اقدام زیربنایی و زیرساختی در توسعه گردشگری است..

مجتبی سفری در دوره باز آموزی راهنمایان گردشگری استان مازندران که به مدت دو روز توسط موسسه پیشگامان آوا پارسه در شهرستان ساری برگزار شده بود افزود: یافته ها نشان داده که بیشتر از اینکه مشکلات جذب و توریست ایران منشا نرم افزاری داشته باشد سخت افزاری است و آموزش نیروی انسانی مجرب و فراهم آوردی مقدمات اشتغال آنان در بخش گردشگری و رفع موانع اداری موجود یک اقدام زیربنایی و زیرساختی است که تاثیر بسزایی در رونق و توسعه گردشگری دارد.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری ایران باید بر روی جاذبه هایی تاکید کند که مورد انتظار و توقع گردشگران است و انها توقع دارند آن را ببینند و تجربه کنند گفت: ایران دارای جاذبه های بیشماری میراثی، تاریخی، طبیعی و به ویژه صنایع دستی و هنرهای سنتی شاخصی است که هر یک جاذب نوعی خاص از گردشگری است .

مدرس این کارگاه آموزشی، گردشگری را به عنوان بهترین راه برای توسعه و رونق صنایع دستی در کشور برشمرد و افزود: گردشگری و صنایع دستی مکمل یکدیگرند و تاثیر متقابل بر یکدیگر دارند صنایع دستی یکی از عوامل جذب گردشگری است و رونق گردشگری در یک منطقه می تواند در توسعه صنایع دستی آن منطقه و حفظ اصالت ها و کیفیت آن تاثیر مستقیم داشته باشد.

وی تصریح کرد: در سالهای اخیر به جنبه های هنری و فرهنگی صنایع دستی کمتر توجه شده است ابعادی که در واقع بنیان های اساسی و جان مایه حقیقی صنایع دستی کشور است نکاتی که حفظ آن موجب اصیل ماندن این هنر -صنعت و جذب گردشگران بی شماری می شود.

صفری با بیان اینکه موزه ها در تکامل بخشیدن به طرح های صنایع دستی در اغلب کشورها بسیار مورد توجه است گفت: با وجود موزه ای تخصصی صنایع دستی ،فرش و هنرهای سنتی می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد تا ارتباطی موثر بین تشکیلات صنایع دستی و موسسات آموزشی ایجاد شود.

وی همچنین به نقش صنایع دستی در بالا بردن سطح اشتغال ،درآمد سرانه کشور ،تولید ملی و توسعه صنایع دستی به عنوان مهمترین اثرات اقتصادی و اجتماعی توسعه صنایع دستی در کشور اشاره کرد و افزود: تداوم تولید و رونق صنایع دستی نیازمند حمایت و تقویت بنیه تولید سازندگان و صنعتگران این کالاهای دست ساز است که می تواند نقش فعالی در کشورهای در حال توسعه اقتصادی همچون ایران داشته باشد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: میراث فرهنگی و تمامی آثار برجای مانده از گذشتگان که به عنوان مدرکی برای شناسایی سیر تمدن ها انتخاب و نگهداری می شود نیز از دیگر سرمایه ملی کشور است که محور برنامه ریزی های گردشگری قرار می گیرد.

صفری این آثار را در دو شاخه مادی و معنوی بررسی کرد و گفت: در میراث معنوی که برخلاف میراث مادی که جلوه مادی و خارجی دارد فیزیکی نیست اما جلوه های مادی آن چون باورها ،آداب و رسوم و سنت های قابل درک و دسترسی است.

این استاد دانشگاه به عضویت ایران در کمیته حفاظت از میراث طبیعی و تاریخی یونسکو از ۲۵فوریه ۱۹۷۵ اشاره کرد و گفت: فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران ۱۷ مکان است که همگی جزو میراث فرهنگی به شمار می آید.

وی به ۱۷ اثر ثبت شده در لیست ثبت جهانی یونسکو به عنوان شاخص ترین جاذبه های گردشگری کشور اشاره کرد و گفت: این مکان ها طبیعی و تاریخی مثل ساختمان ، جنگل ،شهر که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو انتخاب ،ثبت و محافظت می شود آثار جهانی است که از لحظه ثبت متعلق به تمامی مردم کره زمین فارغ از نژاد و مذهب و ملیت خاصی است و همه دولت ها موظف هستند از این اثر جهانی محافظت کنند.

وی گفت: چغازنبیل شوش ،،تخت جمشید و پاسارگاد فارس ،تخت سلیمان تکاب ،بم کرمان ، گنبد سلطانیه زنجان ، ،بیستون کرمانشاه ،مجموعه قره کلیسای آذربایجان ،سازه های آبی شوشتر، بازار تبریز ،مجموعه شیخ صفی اردبیلی ،باغ های ایرانی ،گنبد قابوس گلستان ،مسجد جامع ئ میدان نقش جهان اصفهان ،کاخ گلستان تهران و شهر سوخته اثار ثبت شده جهانی است که سنبلی از شکوه و فرهنگ مردم ایران زمین است.

وی همچنین با اشاره به اینکه آثاری چون نقش رجب ،طاق بستان ،نقش رستم ،کوه دماوند ،ماسوله ،قلعه الموت، قنات گناباد ،پارک ملی گلستان ،منطقه حفاظت شده ارسباران ،کوه سبلان ،مسجد کبود تبریز و تپه هکمتانه در حال بررسی جهت ثبت در آثار جهانی یونسکو است گفت: وقفنامه ربع رشیدی ،مجموعه اسناد اداری دوره صفویه استان قدس رضوی ،خمسه نظامی ،نقشه های دوره قاجار در مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه ،التفهیم بیرونی ، ذخیره خوارزمشاهی و شاهنامه بایسنقری از جمله آثار مستند ثبت شده در فهرست حافظه جهانی است.

وی همچنین از ارژن و پریشان ،میانکاله بهشهر ،جنگل حرای قشم ، کوه و آبگرم گنو بندرعباس ،منطقه ی ارسباران ،پارک ملی گلستان، دریاچه ارومیه و کویر لوت را در زمره ذخیرگاه های زیستکره ایران نام برد و افزود: این ذخیره گاه ها که در لیست ذخیره گاه های زیست کره جهان به ثبت رسیده است از دیگر جاذبه های توریست پذیر شاخص کشور باشد.

صفری نوروز، ردیف های موسیقی سنتی ایرانی ،آیین های پهلوانی و زورخانه ای ،بخشی از موسیقی خراسان ، مهارت قالی بافی کاشان و فارس ،تعزیه ، فنون لنج سازی ،نقالی ایرانی و مراسم قالی شویان مشهد اردهال را از دیگر آثار ثبت شده در لیست یونسکو به عنوان میراث معنوی برشمرد و افزود: هر یک از این آثار در زمره بهترین جاذبه های گردشگری است که باید بر روی آن برنامه ریزی شود تا توریست پذیر باشد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons