نوشته ها

آیین طوق گردانی و سنگ زنی

ارسال شده توسط :

آیین طوق گردانی و سنگ زنی

((آیین طوق گردانی و سنگ زنی در روستای علاء سمنان برگزار شد))

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: بر اساس یک رسم دیرین آئین طوق‌گردانی و سنگ زنی روز جمعه با حضور خیل عزاداران حسینی با شکوه فراوان در روستای علاء سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، «محمدحسين بحرالعلومي» اظهار داشت: در این آیین که همه ساله در ششمین روز محرم در این روستا برگزار می شود اهالی روستای علاء و روستاهای اطراف و نیز گروههای از مردم سمنان به یاد مظلومیت و شهادت حضرت اباعبدالحسین (ع) در فضایی معنوی و حزن آلود به سوگواری در غم شهادت امام سوم شیعیان جهان می پردازند.

وي گفت: این مراسم با برنامه تعزیه خوانی و حرکت هیاتهای عزاداری و تجمع در میدان اصلی این روستا آغاز می شود و عزاداران در عزای شهیدان دشت کربلا به ویژه حضرت ابوالفضل (ع) و دیگر شهیدان به سینه زنی، زنجیر زنی و سنج زنی می پردازند.

بحرالعلومي افزود: آیین سنگ زنی که خاص این روستا است، ریشه ای 100 ساله دارد و به عزاداری روستای علاء سمنان حال و هوایی ویژه داده است.

وي گفت:ساکنان روستای علاء سمنان در این روز با دادن نذورات فراوان از عزاداران حسینی پذیرایی می کنند و با این حرکت خالصانه عشق و ارادت خود را به امام حسین(ع) و یاران با وفایش به نمایش می گذارند.

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت:این آیین با عنوان سنگ زنی در استان سمنان و به شماره 83 در سال 88 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

محمدتقي اعرابي

مسئول روابط عمومي و امور فرهنگي، اجتماعي

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons