نوشته ها

آیین و مراسم برات در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

ارسال شده توسط :

آیین و مراسم برات در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

مردم استان خراسان جنوبی در نیمه های ماه شعبان هر سال یعنی طی روز های دوازدهم تا چهاردهم شعبان با برگزاری مراسم مذهبی ویژه ای با عنوان برات، یاد و خاطره عزیزان از دست رفته را گرامی داشته و به یاد مردگان خیرات می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی استان ضمن بیان این مطالب افزود: دامنه این رسم آنچنان گسترده است که به ماه شعبان در این منطقه ماه برات نیز می گویند. برات در خراسان جنوبی مصداقی بر اعتقاد به اصل معاد است که مردم این خطه با انجام اعمال مخصوص به استقبال آن می روند، این مراسم به مدت سه روز و با عناوین مختلف برگزار می شود و مردم هر روز آنرا با بزرگداشت قشر خاصی از مسلمانان برگزار می کنند.

سید احمد برآبادی افزود: برات غریبان، برات اسرا، برات مسافران، برات زنده ها و برات مرده ها از عناوینی است که برای این سه روز در نقاط مختلف استان استفاده می شود که از این میان برات مرده ها در ۱۴ شعبان و با شور و حال خاصی برگزار می شود.

وی ادامه داد: پخت انواع نان های سنتی مانند روغن جوشی، چلبکی، کماچ، ساچ، حلوا و…پخش آن در بین مردم به ویژه کودکان از مراسم ایام برات در شهر های گوناگون خراسان است.

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی استان اذعان داشت: در روز ۱۴ شعبان نیز که برات مرده ها شهرت دارد مردم با حضور بر سر قبور خویشاوندان، خواندن فاتحه و پخش انواع شیرینی، شکلات، میوه و نانهای سنتی یاد و خاطره عزیزان را گرامی میدارند.

برآبادی افزود: در این روز کسانیکه به تازگی عزیزی را از دست داده اند با پهن کردن فرش، خیرات، پخش انواع خوراکی و خواندن روضه یاد و خاطره تازه گذشته را گرامی می دارند، قرائت قرآن و فاتحه نیز در این راستا هدیه ای است که از سوی مردم نثار روح درگذشتگان می شود.

وی خاطرنشان کرد: این مراسم به شماره ۸۰۹ در تاریخ ۴/۱۱/۱۳۹۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons