نوشته ها

اتمام محوطه سازی مسجد تاریخی اسحق میرزا

ارسال شده توسط :

اتمام محوطه سازی مسجد تاریخی اسحق میرزا

((به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان))

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اعلام این خبر گفت: مسجد مدرسه اسحاق میرزا زنجان در دوره های مختلف به دلیل ویژگی های خاص معماری و اقلیمی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

یحیی رحمتی افزود: کفسازی حیاط و ساختار محوطه سازی طی دو مرحله با موزائیک انجام شده بود که از وضعیت مناسبی برخوردار نبود. سرویس های بهداشتی و وضو خانه نیز دارای مشکلات فروانی بود که در این عملیات نسبت به بازسازی آن نیز اقدام گردید. مشارکت مردمی و حمایت های همه جانبه هیات امنای این مسجد تاریخی کمک شایانی به محقق شدن این عملیات نمود.

وی تشریح کرد: در این پروژه کفسازی موزائیکی حیاط و سرویس های بهداشتی برچیده شد و پس از اجرای دقیق عملیات کفسازی (بلوکاژ، بتن ریزی کف) باغچه های حیاط با استفاده از سنگ های مناسب بازسازی گردید. نورپردازی حیاط با استفاده از تجهیزات پیشین نیز بازسازی گردید و لوله کشی های آب، فاظلاب و سربندی چاه های موجود در حیاط نیز انجام پذیرفت. بازسازی حوض مرکزی حیاط نیز با رعایت اصول فنی انجام پذیرفت.

ضمنا، در عملیات بازسازی سرویس های بهداشتی و وضوخانه این مسجد، جزئیات گربه روهای کف نمایان گردید. معماران و بانیان این بنا در گذشته به منظور پیشگیری از تاثیرات ناشی از رطوبت بر بخش های دیگر جزئیات خاصی را در کف وضوخانه و سرویس اجرا نموده اند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons