نوشته ها

اتمام مرمت خانه غلامرضا بیک نخعی خور

ارسال شده توسط :

اتمام مرمت خانه غلامرضا بیک نخعی خور

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

خانه غلامرضا بیک نخعی خور از محل اعتبارات مرمت بناهای مشارکتی در سال ۹۳ مرمت گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ناظر اداره کل گفت: با بررسی ویژگیهای معماری و تزئینات بکار رفته در ساخت بنا می‌توان به زمان ساخت آن پی‌برد. بعضی از ویژگیها مانند طاقها، پوش سقفها، نوع قوسها، ایوان‌ها و … نشان می‌دهند ساخت بنا در دوره قاجار می‌باشد و طاقهای کلیل و هلالی که ویژگی عمده معماری دوره قاجار است به میزان زیاد در این بنا دیده می‌شود.

پریسا جمشیدی افزود: خانه غلامرضا بیک نخعی بنایی است با ویژگیهای کاملا ایرانی، در ساخت این بنا نیز مانند تمام خانه‌های ایرانی ذوق و هنر معمار در جهت اعتلای هنر معماری بکار رفته است.

وی ادامه داد: با توجه به ویژگی‌های خاص اقلیمی و شرایط نامناسب منطقه که دارای هوای بسیار گرم و سوزان می‌باشد معمار با استفاده از شیوه هایی به مقابله با این شرایط برخواسته است. بافت متراکم و فشرده روستا و نزدیکی واحدهای معماری یکی از این شیوه هاست. استفاده از بادگیر دیوارهای قطور و ارتفاع زیاد پوشش اطاقها، بکار بردن حداقل پنجره‌ها و روزنه‌ها به منظور کاهش دادن نفوذ هوای گرم خارج اطاقها به داخل، پایین‌تر بودن کف حیاط نسبت به کوچه و زمین‌های اطراف از این ویژگیهاست.

کارشناس ناظر اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: از عمده مصالح استفاده شده در ساخت بنا می توان به خشت، آجر، کاهگل و گچ اشاره کرد.

جمشیدی اذعان داشت: اجرای اندود کاهگل بام، مرمت و اجرای اندود کاهگل دیوارهای مطبخ، راهروها و …، مرمت موضعی دیوارهای اتاقها و اجرای اندود گچ اتاقها ، ایوان و …، اجرای آجرفرش تعدادی از اتاقها، ساخت سرویس بهداشتی مناسب و مرمت سردر و نمای بیرونی از جمله عملیات مرمتی که در این بنا انجام گرفته است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons