نوشته ها

اثر باستانی در بررسی باستان شناسی شهرستان جهرم کشف و شناسایی شد

ارسال شده توسط :

اثر باستانی در بررسی باستان شناسی شهرستان جهرم کشف و شناسایی شد

((مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از کشف و شناسایی 65 اثر باستان شناسی در بررسی های باستان شناسی بخش کردیان شهرستان جهرم در سال جاری خبر داد. دکتر مصیب امیری گفت : در این بررسی ها که به مدت یک ماه متوالی انجام پذیرفت تعداد 65 اثر شامل پناهگاه و غار ، تپه و بناهای تاریخی مسکونی ، چهارطاقی ، گورستان ، آسیاب ، کاروانسرا ، آب انبار و … مورد شناسایی قرار گرفته است.امیری قدمت این آثار را از دوره پیش از تاریخ تا عصر پهلوی اول اعلام کرد و گفت : تنها 8 اثر از این آثار شامل چهارطاقی علویه ، آسیاب موسویه ، آسیاب قطب آباد ،آسیاب علویه ،خانه تاریخی دهقان ،بند بست یوسف آباد ، کاروانسرا و آب انبارهای مخک پیش از این شناسایی و در فهرست آثار ملی ثبت شده اند و بقیه آثار به تازگی شناسایی شده اند. امیری گفت : همچنین در این بررسی ها 300 قطعه سفال ، 14 ابزار سنگی ، ظروف شیشه ای و … بدست آمده و در حال مطالعه توسط باستان شناسان می باشد .

در ادامه این گفتگو کمال لطفی نسب سرپرست گروه باستان شناسی بخش کردیان جهرم گفت : این منطقه در موارد اندکی مورد توجه و حضور باستان شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفته است . از جمله نخستین بررسی هایی که در این منطقه انجام شده می توان به سفر استین در سال 1934 که از فیروز آباد به سمت فسا در حرکت بوده و آثاری از جهرم را دیده است و همچنین سفر لویی واند نبرگ بلژیکی در سال 1961 و معرفی چهار طاقی زهر شیر اشاره کرد . پس از وی در سال 1969 ویلیام سامنر به بررسی در منطقه پرداخت و توانست آثاری از یک محوطه پارینه سنگی را در منطقه جهرم شناسایی کند . سه سال بعد از سامنر و بر اساس یافته های وی مارسلو پی پرنو پژوهشها و مطالعاتی انجام داد و آن آثار را مربوط به بخش انتهایی دوره پارینه سنگی معرفی کرد . بعد از سفر سامنر دکتر شییمن در سال 1971 چهار طاقی زهر شیر را مورد بررسی قرار داد .

لطفی نسب ادامه داد بررسی هایی توسط باستان شناسان ایرانی در سال های اخیر به انجام رسیده است که      می توان به بررسی های شماری از دانشجویان باستان شناسی به جهت شناسایی و ثبت آثار شناسایی شده در فهرست آثار ملی اشاره کرد که در این بررسی ها 8 محوطه باستان شناسی مربوط به دوره های گوناگون شناسایی و به ثبت نهایی رسیده است . با این وجود پژوهش هایی که در این منطقه انجام گرفته کافی نبوده و این پژوهش به بررسی و شناسایی آثار باستانی این منطقه و همچنین کمک به طرح جامع نقشه باستان شناسی استان و کشور و مشخص کردن حوزه و ارتباط فرهنگی با مناطق همجوار بر اساس بخش کردیان با هدف شناخت و دست یابی به اطلاعات گذشته مردمان منطقه و توصیف و تحلیل هر گونه آثار مادی و فرهنگی به جای مانده از آنها انجام گرفته است .

به گفته این دانشجوی ارشد باستان شناسی گروه باستان شناسی بخش کردیان با همکاری مجید منصوری دانشجوی دکتری باستان شناسی دانشگاه تهران ، حامد مهدی علمدارلو کارشناس باستان شناسی و سمیه حسینی طراح از تاریخ 1/4/93 شروع به کار کرد و در طول 30 روز بررسی موفق به شناسایی 65 اثر باستانی شد. گفتنی است : بخش کردیان بین طول جغرافیایی 53 درجه و 37 دقیقه و عرض 28 درجه و 39 دقیقه و حداقل ارتفاع از سطح دریا 1060 متر قرار گرفته است. این بخش امروزه در تقسیمات سیاسی استان فارس از توابع شهرستان جهرم و مرکز این بخش شهر قطب آباد در فاصله 12 کیلومتری شمال شهر جهرم و 165 کیلومتری جنوب شهر شیراز مرکز استان واقع شده است . بخش کردیان با وسعتی بالغ بر 1200 کیلومتر مربع شامل دو دهستان قطب آباد و علویه ( بابا عرب ) است.

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons