نوشته ها

اجرای اولین پرفورمنس صنایع دستی شمال کشور در استان گلستان

ارسال شده توسط :

اجرای اولین پرفورمنس صنایع دستی شمال کشور در استان گلستان

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

دبیر شورای پژوهشی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از اجرای اولین پرفورمنس صنایع دستی شمال کشور در استان گلستان خبرداد و گفت: اجرای پرفورمنس صنایع دستی قصد دارد انسان امروز را در بستر پست‌ مدرنیسم و با رویکردهای نشانه ‌شناختی به پوشیدن و اصلاً به پذیرش مفهومی به نام پوشاک ترغیب و مجاب نماید.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی این اداره کل، جعفر خاندوزی در حاشیه همایش پژوهشی و تخصصی نگاهی نو به تولید پوشاک بومی و محلی در استان گلستان افزود : در دنیایی که عریانی، اعتراضی ناگوار و تلخ به پوشاک به عنوان ساحت انسان بود که برآمده از سنت بود. اما آنان فراموش کرده بودند که پوشاک معرف سنت نیست که معرف انسان بماهو انسان است.

وی ادامه داد: هر جا و در هر دوره‌ای، انسانی اگر هست که هست، پوشاک هم هست. مفهوم پوشاک دچار نگرشی نو و پسانو باید شود. و از میان پوشاک ملل و اقوام مختلف، استان گلستان گستره‌ی مواج از اقوام ایرانی است.

خاندوزی خاطر نشان کرد: بر این اساس، برای هریک از ما همیشه دردناک بوده که شاهد غارت و افول فرهنگ و هنر ایرانی در حوزه‌ ی پوشاک باشیم و شاید کوچکترین کاری که می‌توانیم به عنوان یک هنرمند در این راستا انجام دهیم، خلق آثاری با این موضوعات است.

دبیر شورای پژوهشی این اداره کل، اذعان داشت: اجرای پرفورمنس پوشاک من یک مشق فرهنگی است. بارها و بارها باید تاریخ فرهنگ و هنرمان را مرور کنیم و به این راحتی اجازه ندهیم تا فرهنگ‌های دیگر به عنوان‌های مختلف، تاریخ و فرهنگ ما را تکه ‌تکه کرده و به نام خود ثبت کنند.

وی این پرفورمنس را چالشی میان بودن و چگونه بودن، توامان برزمانی و در زمانی عنوان کرد.

جعفر خاندوزی یادآور شد: پِرفورمَنس هنری ترکیبی است از امکانات متعددی بهره می‌جوید و عناصر بی ‌شماری را از مکاتب و سبک‌های گوناگون و گاه متناقض گردآورده است؛ از ترکیب هنرهای متفاوت و عناصری که در آن هنرهای متفاوت موجود است، بهره می‌برد مانند نقاشی، مجسمه ‌سازی، موسیقی، نمایش، ویدئو ‌فیلم و یا ترکیب این هنرها.

وی ادامه داد: پرفورمنس، سه عنصر اصلی دارد: سکون، تکرار و عدم تداوم و غافلگیری. دیگر عناصرش مانند زبان، محل اجرا، چگونگی بازیگری و میزان حضورش و… مسایل جانبی و ثانویه هستند.

خاندوزی در پایان تصریح نمود: پرفورمنسرها، علاقه‌مندند در هر لحظه، تماشاگران به چند نقطه و چند موضوع متفاوت توجه داشته باشند و تماشاگر را در انتخاب، آزاد می ‌گذارند.

لازم به ذکر است، همایش پژوهشی و تخصصی نگاهی نو به تولید پوشاک بومی و محلی در استان گلستان ، ۱ اسفند ماه در دانشگاه منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

گفتنی است، رونمایی از نمونه پوشاک زنان استر آباد برای نخستین بار و نمایش ترویجی نمونه‌های پوشاک کاربردی استان گلستان و اجرای اولین پرفورمنس صنایع دستی شمال کشور از برنامه های جانبی این همایش بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons