نوشته ها

اجرای طرح مطالعاتی رصدخانه مراغه

ارسال شده توسط :

اجرای طرح مطالعاتی رصدخانه مراغه

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی))

رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری از تدوین طرح مطالعاتی برای احیای رصدخانه مراغه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ، مسعود سلطانی فر در حاشیه سفر هیئت دولت به آذربایجان شرقی گفت: رصدخانه مراغه یکی از آثار برجسته تاریخی در آذربایجان شرقی است که حفظ و احیای آن برای این سازمان اهمیت دارد.

سلطانی فر با اشاره به اینکه احیا و رونق این اثر ملی یکی از مطالبات نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی و مردم این منطقه است ، خاطر نشان کرد: از سال گذشته مباحث بسیاری در مورد این رصدخانه مطرح شد و مردم پیگیر حل مشکلات این رصدخانه بودند ، ولی تعلل سازمان در خصوص اجرای عملیات به این دلیل بود که قصد داشتم پس از بازدید از این مجموعه اقداماتی در این خصوص انجام دهم.

وی ادامه داد: تدوین طرح مطالعاتی و بررسی مشکلات آن یکی از الویت های تصمیم گیری این سفر خواهد بود و در اسرع وقت و پس از انجام طرحح مطالعاتی عملیات احیا و رونق بخشی این مجموعه انجام خواهد گرفت.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی هدف از سفرهای استانی هیئت دولت را بررسی مشکلات استان ها عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف سفرهای استانی هیئت دولت بررسی مسائل و مشکلات استان ها در حوزه های مختلف است و دستور ماکد رئیس جمهوری نیز بر اولویت قرار دادن حل مشکلات شهرستان ها است.

وی اظهار کرد: آثار تاریخی یکی از پتانسیل های برجسته جذب گردشگر است و سیاست های سازمان نیز توجه به پتانسیل های موجود در شهرستان هاست.

او توسعه و پیشرفت را محدود به مراکز استان ها ندانسته و یادآور شد که توسعه شهرستان ها باعث پیشرفت متوازن در استان می شود.

لازم به ذکر است که مراغه با دارابودن ۱۶۳ هزار ۸۵۰ نفر جمعیت و ۲۵٫۹۷ کیلومتر مربع مساحت در سال ۱۳۹۰ خورشیدی، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت آذربایجان شرقی پس از کلان شهر تبریز به شمار می‌رود.

این شهر در ۱۳۵ کیلومتری جنوب مرکز استان واقع شده‌است.و از سال ۸۷ طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی به تصویب دولت رسید.

گفتنی ست رصدخانه مراغه در دوره هلاکوخان زیرنظر خواجه نصیرطوسی در شهر مراغه ساخته‌ شد. این رصدخانه روی تپه‌ای در غرب مراغه قرار گرفته است.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons