نوشته ها

اجرای طرح ملی نوروزگاه در گیلان و ۱۱ استان دیگر

ارسال شده توسط :

اجرای طرح ملی نوروزگاه در گیلان و ۱۱ استان دیگر

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

دبیر کمیته طرح ملی نوروزگاه گفت: طرح ملی نوروزگاه، از ۲۴ تا ۲۸ اسفند به صورت پایلوت در ۱۲ استان کشور برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، شبان میرشکرایی، مسئول کمیته طرح ملی نوروزگاه امروز(۲۴ اسفند) در آئین افتتاحیه طرح ملی نوروزگاه در سالن رحمدل مجتمع خاتم الانبیا(صلی الله علیه و آله) احیا فرهنگ و سنت‌ها را وظیفه میراث فرهنگی دانست و اظهار کرد: حمایت مردمی از آیئن‌ها و باورها مهمترین پشتوانه سازمان میراث فرهنگی است.

وی با اشاره به برگزاری رویداد فرهنگی نوروزگاه تصریح کرد: مردم در طول تاریخ به خوبی و به کمال نه تنها نوروز بلکه همه آنچه که بخشی از فرهنگمان است را حفظ کردند.

میر شکرایی افزود: نوروزگاه بستری است برای آشنایی بیشتر مردم با آئین‌ها و سنت‌ هایی که بر اثر تند باد حوادث گوشه‌هایی از آن تاریک مانده است، آداب، رسوم و مناسکی که هر کدام به ظاهر ساده اما تاثیرات عمیق و شگرفی در حفظ فرهنگ و ایرانی بودن ما دارد.

وی با بیان اینکه ایرانی‌ ها همواره انسان‌ هایی شاد و مهمان نواز بوده و این ریشه در نوروز و همه جشن‌ ها و رسوم ما دارد افزود: طرح ملی نوروزگاه، از۲۴ تا ۲۸ اسفند به صورت پایلوت در ۱۲ استان کشور برگزار می‌شود.

مسئول کمیته برگزاری طرح ملی نوروزگاه، معرفی، احیاء و حفظ آئین‌ ها، سنت‌ها را از اهداف برگزاری این رویداد فرهنگی دانست و اذعان کرد: این طرح در شورایی به ریاست سمیع الله مکارم حسینی، معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به منظور احیاء و معرفی سنت‌های زیبای مربوط به نوروز تصویب شد.

وی با اشاره به اینکه جامعه هدف این رویداد فرهنگی، مردم هستند تصریح کرد: هدف این رویداد فرهنگی ارتباط با مردم بود که با توجه به استقبالی که امروز در رشت شد این هدف در گیلان برآورده شده است.

میر شکرایی اظهار کرد: رویداد فرهنگی نوروزگاه سال آینده در همه استان‌ها و در آینده ایی نزدیک در همه شهرهای کشور برگزار خواهد شد.

وی در ادامه به اهمیت میراث معنوی پرداخت و افزود: مجموعه آداب و سنت‌ها، میراث فرهنگی معنوی یا همان میراث فرهنگی ناملموس هستند که باید برای حفاظت و حراست از آن توجه کافی داشت.

عضو شورای سیاستگذاری آیین ملی نوروز با اشاره به آسیب‌های وارده به سنت‌ها از ناحیه تکنولوژی خاطرنشان کرد: نسل امروزی ما گرفتار موضوع پیچیده پیشرفت و تکنولوژی شده است و اگر درست بدان پرداخته نشود آسیب رسان خواهد بود، تکنولوژی نباید ما را از ایرانی بودنمان دور کند.

میرشکرایی به روند ثبت جهانی پرونده نوروز در یونسکو با حمایت‌های دولت تدبیر و امید اشاره و بیان کرد: یکی از بندهای ثبت جهانی نوروز، احیا سنت های این رویداد است که اجرای طرح ملی نوروزگاه یکی از اقدامات پاسدارانه در خصوص این سنت زیبا و معنوی است.

وی اضافه کرد: در این راستا مجموعه‌ای از برنامه‌های پیش بینی شده با موضوع نوروز به صورت هماهنگ در ۱۲ استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، کردستان، آذربایجان شرقی، گیلان، گلستان، اصفهان، کرمان، فارس، تهران و خراسان رضوی اجرا خواهد شد.

به گفته میرشکرایی، اجرای آئین‌های سنتی، برنامه های فرهنگی، برگزاری همایش سراسری، تهیه تمبر از مهمترین برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این رویداد فرهنگی است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons