نوشته ها

اجرای فاز نخست مرمت ارگ اعلاء سمنان

ارسال شده توسط :

اجرای فاز نخست مرمت ارگ اعلاء سمنان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از اجرای فاز نخست مرمت ارگ اعلاء سمنان خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه ‌بیدختی» اظهار داشت: کار مرمت ارگ اعلاء با هدف استحکام بخشی سازه این بنای تاریخی آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از کونال‌های سقف طبقه همکف و اول این بنای تاریخی به دلیل نفوذ آب باران دچار آسیب شدید شده بود، گفت: در این راستا عملیات مرمتی شامل برداشت لایه‌های فرسوده سقف، بازسازی کونال‌های آجری و خشتی (سبک سازی بام با ایجاد فضای خالی بین سقف و بام) و آوار برداری انجام شد.

وی افزود: بازسازی کونال‌های آسیب دیده، دوغاب ریزی گچی سقف‌ها، گل و کاهگل اندود کردن سقف طبقه اول، دوخت و دوز ترک‌های ناشی از شکست طاق‌ها، نصب کش چوبی، بازسازی طاق‌های فروریخته، انجام شمشه های گچی و مرمت رخ بام دیوارهای فروریخته از دیگر اقدامات انجام شده برای مرمت ارگ اعلا است.

بیدختی با اشاره به اینکه استحکام بخشی بنا تا حدود ۹۰ درصد انجام شد، گفت: با توجه به مرمت‌های انجام شده، فضاهای طبقه اول و همکف به کالبد قدیم بنا بازگردانده و محل حفاری‌های غیرمجاز پر شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: نماسازی کاهگل و سیم‌گل و بندکشی‌های لازم و بازسازی دیواره خارجی ارگ با مصالح خشتی از برنامه های فاز بعدی مرمت این بنای تاریخی است که در صورت تامین اعتبار اجرایی می‌شود.

ارگ اعلاء در ۹ کیلومتری جنوب شرقی سمنان و کنار جاده سمنان به پایگاه هوایی در روستای علاء واقع شده و یکی از آثار تاریخی اواسط قاجاریه به شمار می‌رود که به ثبت آثار ملی رسیده است.

مساحت تقریبی ارگ علاء حدود ۱۰۰ متر و دارای زیربنایی در حدود ۱۲۰ متر است. ارتفاع آن، حدود ۵/۴ متر است که با اضافه شدن طبقه دوم به حدود ۸ متر می‌رسد.

بنای ارگ به شکل شش ضلعی و ساختمان آن در دو طبقه ساخته شده است که ظاهراً محل حکومت محلی نیز بود. مصالح به کار رفته در آن خشت و گل و روی آن اندود کاهگل است. ساختمان آن در مقیاس کوچکتر مشابه عمارت هشت بهشت اصفهان است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons