نوشته ها

اجرای ۶ پروژه بزرگ در استان در راستای جذب گردشگر

ارسال شده توسط :

اجرای ۶ پروژه بزرگ در استان در راستای جذب گردشگر

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

ابراهیم کریمی در نشست هم اندیشی جوانان صاحب نظر و مسئولان استان که در راستای توسعه گردشگری و حفظ و احیای میراث فرهنگی گلستان برگزار شد، از اجرای ۶ پروژه بزرگ در استان خبرداد و گفت: اجرای این پروژه ها بخش گردشگری گلستان را متحول می کند .

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، وی در ادامه ساماندهی سواحل دریای استان و اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده را از جمله اقدامات میراث فرهنگی گلستان در حوزه توسعه گردشگری برشمرد و افزود: کار مطالعات جزیره آشوراده در دستور کار قرار دارد و مطالعات در راستای ماندگاری مسافر درحال پیگیری است.

وی ادامه داد: برای ساماندهی سواحل دریای بندر ترکمن و بندرگز سرمایه گذارانی انتخاب شدند و کار مطالعات، تعیین زمین و پیگیری اقدامات اولیه آن را این دستگاه انجام می دهد.

این مسئول استانی ثبت جهانی دیوار گرگان را یکی از ظرفیت های جذب گردشگر اعلام کرد و گفت: پرونده این اثر در حال بررسی است، اگر این اتفاق بیافتد دیوار گرگان به عنوان دومین اثر جهانی از گلستان به ثبت خواهد رسید.

وی از راه اندازی موزه بزرگ روستایی کشور در گلستان خبر داد و اذعان کرد: کلنگ دومین موزه بزرگ روستایی کشور، خرداد ماه سال جاری با حضور مدیران ارشد کشوری در استان به زمین خواهد خورد و ایجاد این موزه روستایی در گلستان گام بزرگی در بخش گردشگری استان به شمار می رود.

کریمی همچنین اظهار داشت: سایت بازدید حیات‌ وحش، با همکاری اداره‌ کل محیط ‌زیست استان و برای سهولت در بازدید گردشگران از حیات ‌وحش استان گلستان به زودی راه‌اندازی می‎شود.

وی با بیان اینکه برنامه‎های این اداره‌ کل در پارک ملی گلستان، غیر اقامتی و فقط با هدف بازدید و جذب گردشگر است، افزود: ۱۷ میلیارد ریال اعتبار به ‌منظور ایجاد امکانات مناسب برای جذب گردشگر، به پارک ملی گلستان، اختصاص یافته است.

وی با تاکید بر این نکته که حفظ جنگل یکی از اهداف اصلی میراث فرهنگی به شمار می رود، افزود: به هیچ عنوان تردد و پارک خودرو در پارک ملی گلستان انجام نخواهد شد چراکه نمی خواهیم کوچکترین خدشه ای به این منطقه وارد شود.

کریمی در ادامه از راه اندازی موزه بزرگ باستان شناسی در گنبد خبرداد و تصریح کرد: این موزه یکی از بزرگترین موزه های باستان شناسی شرق کشور خواهد بود.

وی با بیان این نکته که نگاه جدیدی در اداره میراث فرهنگی گلستان ایجاد شده، افزود: نیاز است تا مردم باری دیگر به ما اعتماد کرده و ایده های خلاقانه خود را با این اداره به اشتراک بگذارند.

این مقام مسوول از برگزاری همایش تورهای مسافرتی کشور در خرداد ماه سال جاری در استان خبر داد و اظهار کرد: گلستان در این همایش میزبان۱۲۰ تور در استان خواهد بود.

به گفته وی، در این ایام مدیران تور از تمام نقاط استان بازدید می کنند تا پس از آن به عنوان سفیری به استانهای خود باز گشته و گردشگران زیادی را راهی این منطقه کنند.

وی در ادامه از برگزاری همایش سرمایه گذاری در حوزه گردشگری استان خبرداد و افزود: با حضور پررنگ در استان های هم جوار قصد داریم گلستان را در رسانه ها و صدا و سیمای این استان ها معرفی نموده و استان های همجوار را به گلستان دعوت کنیم.

وی همچنین خواستار تشکیل کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور جوانان علاقمند در این کارگروه و استفاده از ایده و برنامه های آنها شد و گفت: با تشکیل این نوع کارگروه ها می توان ایده های ناب و خلاقانه را گرفت و برای توسعه استان به کار بست.

وی تعداد آثار ثبت شده در استان را ۸۴۸ اثر دانست و تصریح کرد: گلستان ظرفیت ثبت تا دوهزار و ۵۰۰ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی را دارد.

کریمی از راه اندازی انجمن های میراث فرهنگی استان در روز میراث فرهنگی خبر داد و گفت: ریاست این انجمن را در هر شهرستان فرمانداران برعهده دارند و استاندار مسئولیت انجمن را در استان عهده دار خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از ارائه آمار دروغین در چند سال گذشته اظهار تاسف کردو افزود: از ظرفیت های گلستان به خوبی استفاده نشده است .

وی آمار اقامت مسافران نوروزی سال جاری را ۳۰۴ هزار نفر اعلام کرد و گفت: حدود ۷۰ هزار نفر از مسافران در مدارس اقامت داشتند و ۶۷ هزار نفر هم در پارک های جنگلی استقرار یافتند.

کریمی با اعلام این مطلب که تنها ۵۰درصد از مسافران استان در مراکز اقامتی و هتل ها مستقر شدند، افزود: افزایش میزان اقامت مسافران در استان همت تمام دستگاه های اجرایی را می طلبد.

به گفته وی، به دلیل مشکل کمبود آب، اقتصاد گلستان در بخش کشاورزی هم مانند گذشته موفق نخواهد بود از این رو تقویت صنعت گردشگری برای رونق اقتصاد گلستانی ضروری به شمار می رود.

وی ادامه داد: رویکرد تمامی دستگاه های اجرایی باید به سمتی برود که توسعه گردشگری را جز اولیت های کاری خود قرار دهند تا گلستان هم از سایر استان های کشور در بخش گردشگری عقب نماند.

این مسئول گلستانی عدم شناخت هم استانی ها از جاذبه های طبیعی و تاریخی این منطقه را یکی از دلایل ضعف گردشگری دانست و گفت: اغلب مردم شرق استان از جاذبه های غرب استان اطلاع زیادی ندارند و عکس این مورد هم صادق است.

وی ادامه داد: آشنایی و آگاه سازی مردم از جاذبه های طبیعی و تاریخی استان یکی از برنامه های اداره کل میراث فرهنگی گلستان است که با جدیت آن را دنبال خواهیم کرد.

کریمی همچنین در راستای مدیریت بهتر امور، کم شدن تصدی های دولتی و واگذاری تصدی ها به بخش خصوصی از جمله جامعه هتلداران، دفاتر خدمات مسافرتی و انجمن های میراث فرهنگی و بهره مندی از توان بخش خصوصی به خصوص نیروهای جوان را در توسعه گردشگری استان موثر دانست .

در ادامه این نشست مشاور جوان استاندار گلستان با بیان این نکته که پس از گذشت ۱۷ سال از تشکیل گلستان ظرفیت های بالقوه گردشگری به بالفعل تبدیل نشده، افزود: متاسفانه گاهی ما دلخوش به آمار مسافران عبوری از استان هستیم.

علی نصیبی افزود: ما به افزایش اقامت گردشگر در استان درحالی تاکید داریم که به واقع جاذبه تفریحی یا سیاحتی برای مسافر پیش بینی نشده تا گردشگر گلستان را به عنوان استان مقصد انتخاب کند.

وی با اعلام این مطلب که به جز اداره میراث فرهنگی سایر دستگاه های اجرایی در توسعه صنعت گردشگری استان نقش دارند، افزود: با توجه به این شرایط گردشگری با یک مقوله چند وجهی و پیچیده مواجه است که نیاز به تغییر رویکرد سایر دستگاه ها دارد.

نصیبی ادامه داد: برای اینکه استان در این حوزه موفق باشد نیاز به یک برنامه اصولی، با لحاظ داشته ها، تهدیدها و افق های کاری در برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت و میان مدت دارد.

وی بافت تاریخی گرگان، بناهای تاریخی گمیشان، برج آجری قابوس، شهر تاریخی جرجان، پل تاریخی آق قلا، برج رادکان و بافت خاص برخی روستاهای استان را ظرفیتی برای جذب گردشگر دانست و گفت: در کنار آثار و بناهای تاریخی، جاذبه های طبیعی و میراث معنوی از پتانسیل های گردشگری هستند که تاکنون از آن برای معرفی به مسافر استفاده نشده است.

مشاور جوان استاندار افزایش پروازهای فرودگاه استان، استفاده از پتانسیل های گردشگری جزیره آشوراده و ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان را از دیگر اقدامات برای افزایش اقامت مسافر در استان دانست.

گفتنی است در این نشست جوانان صاحب نظر در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی استان به ارائه دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند و انتقادات و پیشنهادات خود را ارائه دادند.

 

احمد گلچین

مدیر روابط عمومی و امورفرهنگی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons