نوشته ها

احیاء باغ علی آباد در راستای توسعه گردشگری بجنورد

ارسال شده توسط :

احیاء باغ علی آباد در راستای توسعه گردشگری بجنورد

 ((میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی))

مشاور اجرایی مدیرکل در بازدید از روستاهای «علی آباد»و«باغچق» بجنورد، احیاء باغ و کوشک علی آباد در امتداد توسعه گردشگری فرهنگی بجنورد است.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی؛ مشاور اجرایی مدیرکل در بازدید از روستای علی آباد و باغ تاریخی و بنای شتر گلوی مرکز آن و سایر ظرفیت های گردشگری محدوده گفت: فاصله نزدیک مناطق گردشگری بجنوردوفراهم کردن بستر گردشگری این مناطق بدون کمترین آسیب به بافت و ساختار طبیعی و توپوگرافی آن از امتیازات این نقاط است.

«قدیر افروند» نیاز شهرستان بجنورد به این مناطق را از امتیازات آن عنوان کرد وبیان داشت: اجرای طرح هادی روستا متناسب با این رویکرد و هماهنگی میراث فرهنگی و گردشگری در راستای توسعه پایدار می تواند از دیگر امتیازات این مناطق باشد.

مشاور اجرایی مدیرکل در بازدید از مسجد قدیمی زاخورانلو (زغفرانلو) ها و برج های دیده بانی و تدافعی روستا گفت: در این بافت متروکه عناصری از معماری تاریخی و سنتی روستا هنوز سرپا و مقاومندو رها کردن این بافت گسترده بدون بررسی و مطالعه دقیق و مستند سازی و ارزیابی ارزش های احتمالی آن دور از انصاف است.

وی ارزش ها وظرفیت های این آثار را شامل مطالعات تاریخ محل، مطالعات قوم – باستانشناسی، مستند نگاری بافت براساس عکس های هوائی قبل از تخریب در زلزله دهه ۷۰ و نیز زمینه هایی از «اقامتگاههای بوم گردی» با استفاده از برخی از خانه های دارای پلاک مناسب دانست وافزود: با بررسی وبازدیدی که انجام دادم ارزش های تاریخی- فرهنگی و ظرفیت های گردشگری – فرهنگی که در این مناطق وجود دارد بررسی و مطالعه آن را خالی از لطف نمی بینم.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons