نوشته ها

احیاء مجموعه باستانی ارسلان جاذب فریمان یکی از اولویت های این اداره کل است

ارسال شده توسط :

احیاء مجموعه باستانی ارسلان جاذب فریمان یکی از اولویت های این اداره کل است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی))

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: محوطه باستانی سنگ بست فریمان (مقبره و میل ارسلان جاذب) از اهمیت بالایی برخوردار است به گونه ای که این پروژه هم اکنون جزء اولویت های این اداره کل است و در سال مالی جدید اعتباراتی به این پروژه تخصیص خواهیم داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد رکنی با اعلام این خبر و با اشاره به اهمیت این مجموعه فرهنگی – تاریخی در شهرستان فریمان افزود: قصد داریم نسبت به انجام کاوش های باستان شناسی، تکمیل زیرساخت های لازم، خواناسازی و تثبیت کتیبه های موجود جهت تعریف یک مقصد جدید جذب گردشگر خارجی در این مجموعه باستانی اقدام کنیم.

وی گفت: احیاء مجموعه معماری سنگ بست فریمان که دارای بیشترین سهم در جذب گردشگر خارجی در بین سایر آثار تاریخی فریمان است در صورت احیاء با توجه به نزدیکی به کلانشهر مشهد توان جذب گردشگران خارجی و داخلی زیادی را خواهد داشت از این رو رایزنی های لازم با معاونت میراث فرهنگی کشور در این رابطه انجام شده است.

وی به بازدید های پرفسور شاه کرمی استاد برجسته دانشگاه امیرکبیرتهران از این مجموعه باستانی در هفته های گذشته نیز اشاره کرد و افزود: این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز در بازدید از این مجموعه خواستار توجه جدی مسئولین نسبت به آثار سنگ بست شد.

 

گفتی است مجموعه معماری سنگ بست فریمان با شماره ۱۶۴ در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده و در فاصله ۳۵ کیلومتری مشهد – فریمان واقع گردیده است.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons