نوشته ها

ادامه مرمت مزار امام زاده زیدالنار آفریز شهرستان قاینات

ارسال شده توسط :

ادامه مرمت مزار امام زاده زیدالنار آفریز شهرستان قاینات

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

مرمت امام زاده زیدالنار آفریز شهرستان قاینات از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی سال ۱۳۹۴ ادامه می یابد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی، زید ابن موسی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است که بنای مقبره وی ملقب امام‌زاده زیدالنار در روستای آفریز در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان قاین واقع شده‌است.

مصالح بنا قدمت آن را به عصر صفویه مربوط می‌کند و کتیبه‌هایی که در بنا موجود است تاریخ ساخت آن را به قرون اولیه اسلامی منتسب می‌نماید.

ورودی اصلی مجموعه ایوانی در جبهه‌ی شمالی است که تزیینات بسیار زیبای مقرنس‌کاری و طاقی جناغی دارد. در دو سمت ایوان، داخل صحن، اتاق‌ها و غرفه‌هایی قرار دارند که در چهار ضلع امتداد می‌یابند و صحن مجموعه را محصور می‌کنند. پس از گذر از فضای صحن به عمارتی هشت ضلعی می‌رسیم که در بخش درونی به صورت صلیبی می‌باشد.

ورودی اصلی مقبره در ضلع شمالی است که همانند ایوان ورودی دارای مقرنس‌کاری بسیار زیبایی است.

عباسی رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قاینات اعلام کرد: در ادامه مرمت های قبل از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی سال ۱۳۹۴،جمع آوری نمای آجر سفال ضلع شمالی، جنوبی و ساقه گنبد تا رسیدن به شواهد معماری موجود و مرمت بر اساس مستندات، اجرای رخبام و دیوار جانپناه و طاق نماها طبق شواهد با آجر سنتی، بازسازی و مرمت نمای دریچه های ساقه گنبد و تعویض پنجره های فرسوده و استحکام بخشی و بام سازی سطح بالای ساقه گنبد به شیوه سنتی از جمله این اقدمات می باشد.

بنای مزار امام زاده زیدالنار فآفریز با شماره ۱۸۹۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری می‌باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons