نوشته ها

اردکول سرزمین لاله های سرخ مسافران نوروزی را فرا می خواند

ارسال شده توسط :

اردکول سرزمین لاله های سرخ مسافران نوروزی را فرا می خواند

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

روستای اردکول از توابع بخش مرکزی شهرستان زیرکوه در ۱۵ کیلومتری شهر حاجی آباد (مرکز شهرستان زیرکوه) و ۱۰۰ کیلومتری قاین قرار دارد که به دلیل کوه های سر به فلک کشیده، آب فراوان و خاک حاصلخیز روستایی خوش آب و هوا و سرسبز است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، سروش مسئول میراث فرهنگی زیرکوه گفت: بیشتر اهالی این روستای ۶۰۰ نفره کشاورز و دامدار هستند و محصول اصلی آن ها زعفران و زرشک است و به جز میوه های گرمسیری و مرکبات، بقیه میوه ها در اردکول کشت می شود. خونگرمی و میهمان نوازی از ویژگی های مردم مومن و فعال این روستاست.

وی افزود: این روستا سال ۷۶ بر اثر زلزله ۱۰۰ درصد تخریب شد و از جمعیت ۸۰۰ نفره آن ۲۰۹ نفر در زلزله جان باختند و بعد از آن هم حدود نیمی از جمعیت اردکول در حاجی آباد سکنی گزیدند و بقیه در روستا ماندند تا دوباره آن را بسازند.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زیرکوه ادامه داد: در ۵ کیلومتری جنوب غربی روستا، بقایای قلعه ای با نام چلونک (چهل دختر) وجود دارد که با شماره ۱۵۲۸۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و کارشناسان این اثر تاریخی را مانند بیشتر قلعه های کوهستانی با شرایط و ویژگی های مشابه، از بناهای دوران پیش از اسلام می دانند که در دوره اسماعیلیان نیز از آن استفاده می شد.

سروش افزود: رویش لاله های سرخ از دل طبیعت زیبای اردکول این روزها منظره ای زیبا برای علاقه مندان به طبیعت خلق کرده است و مرکز شهرستان زیرکوه به علت رویش گل های بی نظیر لاله به سرزمین لاله های سرخ مشهور است . لاله هایی که رویش آنها در فصل بهار چشم هر بیننده ای را خیره می کند و گردشگران زیادی را روانه این روستا می کند . در این روزهای آغازین بهار اولین گلهای زیبای لاله در این روستا سر از خاک برآورده اند و طبیعتی زیبا در این منطقه خلق کرده اند .

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons