نوشته ها

ارزیاب یونسکو به منظور تکمیل پرونده نامزدی ثبت جهانی قنات بلده فردوس به خراسان جنوبی سفر می‌کند

ارسال شده توسط :

ارزیاب یونسکو به منظور تکمیل پرونده نامزدی ثبت جهانی قنات بلده فردوس به خراسان جنوبی سفر می‌کند

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی با اشاره به اینکه بزودی ارزیاب یونسکو به همراه معاون میراث فرهنگی کشور به خراسان جنوبی سفر می کند، افزود: این سفر به منظور ارزیابی میدانی و ثبت جهانی قنات بلده انجام می گیرد.

وی اظهار داشت: قنات بلده با شماره ثبتی ۳۰۱۶۱ در شهر تاریخی فردوس(تون) که نشانی از نبوغ و خلاقیت بشری است که در طول زمان و از اعصار گذشته تاکنون توسط آدمیانی که آن را خلق کرده و در طول زمان حفظ و نگهداریش کرده‌اند و طبیعتاٌ بر غنای فرهنگی و تکنولوژیکی آن افزوده‌ اند، اثری درخور توجه و با اهمیت محسوب می‌شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی بیان داشت: در احداث این قنات ارزشمند فناوری هایی همچون تیره کردن آب، نحوه خاص تقسیم بندی آب، وجود تقویم کشاورزی و مدیریت منسجم نیروی انسانی وجود دارد و ثبت جهانی آنها از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار است.

لازم به ذکر است مسیر بسیار بلند جریان آب قنات بلده که به شاهجوی معروف است، دارای ده ایستگاه مختلف با کاربری های متفاوت است.

همچنین به گفته محمدحسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در حال حاضر پرونده ۱۱ قنات زنده ایران، برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده است.

خلق کرده و در طول زمان حفظ و نگهداریش کرده‌اند و طبیعتاٌ بر غنای فرهنگی و تکنولوژیکی آن افزوده‌اند، اثری درخور توجه و با اهمیت محسوب می‌شود.

مجموعه قنوات بلده درحال حاضر مشتمل بر ۱۵ رشته قنات و دو دهنه چشمه است که آب استحصال شده از هریک از این سازه‌های آبی به شاهجویی می‌ریزد و نهایتاً حجم آبی قابل توجه را، برای کشاورزی در دشت فردوس(تون) مهیا می‌کند. شاهجوی مذکور طول تقریبی ۳۵ کیلومتر را در این دشت طی می‌کند تا زمین‌های تفتیده را سیراب کند. برای کم کردن میزان جذب و هدر رفت آب، در طول مسیر شاهجو آب را گِل‌آلود می‌کنند. تکنولوژی گِل‌آلود کردن آب نیز ناشی از نبوغ بشری این مردمان است.

نظام مدیریت سنتی آب بلده سیستمی بسیار پیچیده دارد، همه چیز تعریف شده و برای همه‌ی مسائل راهکاری اندیشیده شده است. حجم آب زیاد موجب شده تا آب استحصال شده را به دو جو تقسیم کنند و برای هر جو افرادی که به صورت تمام وقت با احتساب دستمزد و مخارج خورد و خوراک و حتی امروزه پرداخت هزینه‌های بیمه‌ی عمر، مشغول به فعالیت با عنوان کیّال و جویبان، شوند.

شاید به جرأت بتوان گفت بخش اعظمی از فعالیت های فرهنگی، معنوی و مذهبی در شهر تاریخی فردوس(تون) وابسته به مجموعه قنوات بلده بوده است تا جایی که مردمان خیّر این شهر در طول تاریخ ارزشمندترین ثروت خود که حق‌آبه از این آب عظیم بوده را وقف فعالیت‌های مذکور می‌کرده‌اند تا همواره در زمان جاری باشند. لازم به یادآوری است که بالغ بر نیمی از کل ۷۲۰۰ فنجان این آب، وقف بر مسائل فرهنگی-معنوی است. این ثروت موجب رونق، گسترش و ترویج فرهنگ غنی اسلامی شده و حتی پایداری کالبدی بسیاری از تکیه‌ها و مساجد شهر را مُتضمّن بوده است.

تمامی این این دست‌آوردهای بشری موجب شده تا سازمان میراث‎‌فرهنگی صنایع دستی و گردشگری این اثر فاخر را به عنوان یکی از کاندیدهای پرونده‌ ثبت جهانی “قنات ایرانی” به سازمان جهانی یونسکو برای درج در حافظه‌تاریخی بشری، معرفی کند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons