نوشته ها

ارزیاب یونسکو قنات بلده فردوس را شگفت انگیز دانست

ارسال شده توسط :

ارزیاب یونسکو قنات بلده فردوس را شگفت انگیز دانست

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

‎ ارزیاب یونسکو در جلسه ای که با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، مدیرکل میراث فرهنگی استان، فرماندار شهرستان و جمعی از مدیران در محل فرمانداری شهرستان فردوس برگزار شد، قنات بلده فردوس را شگفت انگیز برشمرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، در این جلسه معاون میراث فرهنگی کشور، ضمن بیان ارزش ثبت جهانی قنات بلده و در اولویت قرار گرفتن این اثر، بر حفظ معماری سنتی و بومی روستای باغستان تاکید نمود و از دستگاههای مسئول خواست در جهت این ارزش ها تلاش نمایند

طالبیان از ساخت بناهای بی کیفیت و نا متناسب با فرهنگ این منطقه در باغستان انتقاد کرد و خواستار جلوگیری از ساخت این بناها شد و گفت که هر چه زود تر باید طرح هادی باغستان اجرا شود و در این زمینه قول همکاری داد.

وی بیان داشت: کشور ایران دارای ۴۰ هزار قنات است که از این تعداد ۱۱ قنات شاخص انتخاب و پس از تهیه و تکمیل پرونده مورد ارزیابی یونسکو قرار می گیرد و قنات بلده فردوس دهمین قنات مورد بازدید یونسکو بود.

وی گفت: پس از ارزیابی این قنات ها و ارائه گزارش ارزیاب به کمیته ارزیابی یونسکو ، پرونده قنات ایرانی در خرداد ماه سال ۹۵ در مجمع یونسکو مورد بررسی و تصویب نهایی قرار خواهد گرفت .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز با اشاره به اینکه قنات بلده بیش از هزار و ۸۰۰ سال قدمت دارد، از همکاری مسوولین اجرایی شهرستان در خصوص آماده سازی قنات بلده جهت بازدید ارزیاب تشکر کرد .

رمضانی افزود: ویژگی هایی همچون قدمت، تعدد قنات ها و چشمه ها، نظام تقسیم آب و الگوهای فرهنگی و مردم شناسی از جمله شاخص های قنات بلده جهت ثبت جهانی است.

در ادامه این جلسه فرماندار شهرستان ضمن بیان اینکه فردوس قدمتی طولانی دارد و در طول تاریخ در همه عرصه ها تاثیر گذار بوده، افزود: در بخش میراث فرهنگی که در اختیار ماست از جمله قنات بلده، باید تلاش بر حفظ این ها داشته باشیم، قنات بلده نه تنها به شکل قبلی خود تا به امروز باقی مانده و از گزند بلایای طبیعی حفظ شده بلکه تکنولوژ‍ی هم نتوانسته بر آن تاثیر بگزارد و امروز ما باید تلاش کنیم که این میراث آیندگان را به همان شکل حفظ و نگهداری کنیم و اعتقاد ما بر حفظ این اثر با همکاری همه مسئولین است

رجبی مقدم بیان داشت: اگر این مجموعه فاخر در فهرست آثار جهانی قرار بگیرد نه تنها مسئولین بلکه خود مردم هم برای حفظ این سرمایه ملی تلاش خواهند کرد و ثبت قنات بلده فصلی نو برای آثار تاریخی فردوس خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: قول میدهیم تمام مدیران مرتبط با این حوزه همکاری خود را کما فی السابق پس از ثبت جهانی قنات بلده ادامه دهند و مدیریت شهرستان آماده همکاری با سازمان میراث فرهنگی در این زمینه است .

ارزیاب یونسکو نیز با اظهار خوشحالی از اینکه مسئولین شهرستان دست به دست هم داده اند تا این میراث گرانبها حفظ شود از حضور در فردوس ابراز خرسندی کرد و گفت: قنات بلده نسبت به سایر قنواتی که دیده دارای جذابیت های بیشتری است.

“یاموچی کازیا” افزود: مایل بودم که در فردوس بیشتر بمانم زیرا که تصور من از قنات بلده چیزی شبیه سایر قنواتی که در چند روز گذشته دیده ام بود ولی این قنات شگفت انگیز بود که مرا مجذوب خود کرد و آرزو میکنم کاش این امکان وجود داشت تا بیشتر در شهرستان فردوس می ماندم و از سایر آثار تاریخی بازدید می کردم.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons