نوشته ها

ارگ کریم خان شیراز جامعه آبی به تن کرد

ارسال شده توسط :

ارگ کریم خان شیراز جامعه آبی به تن کرد

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

به مناسبت روز جهانی دیابت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و مرکز بهداشت شهرستان شیراز ارگ کریم خان را آبی پوش کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس چهاردهم نوامبر (۲۳ آبان ماه) روز تولد فردریک بنتینگ “کاشف انسولین” اولین بار در سال ۱۹۹۱ با همکاری بنیاد بین المللی (IDF) وسازمان بهداشت جهانی (Who) به عنوان روز جهانی دیابت نام گذاری شده است. هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این بیماری است.

در این رابطه پیام غرابی، سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در خصوص انجام این طرح گفت: روز جهانی دیابت می تواند فرصتی برای جذب گردشگر در شهر شیراز و استان فارس باشد . جامه آبی که ارگ کریم خانی امسال به تن کرد را می توان فرصتی مغتنم دانست که با برنامه ریزی دقیق و تبلیغات مناسب سال آینده در محوطه جهانی تخت جمشید این برنامه انجام و هر ساله یکی از بناهای شاخص استان فارس این جامه آبی را به تن کند. اقدامی که هم در راستای ایجاد جاذبه موثر بوده و هم سطح آگاهی و دانش عمومی مردم را نسبت به این بیماری بالا می برد.

وی ادامه داد : انتخاب ارگ کریم خان به عنوان یکی از شاخصه های دوره زندیه در شیراز این ایده را به ما داده تا در سال آتی با همکاری و همیاری سایر دستگاههای متولی بتوان مجموعه زندیه در قلب شیراز را آبی نماییم و بتوان در کنار حضور گردشگران داخلی و خارجی باعث ترقیب جوامع محلی برای بازدید از این مکان ها شود. بازدیدی که جز به ضرورت از طرف جامعه محلی صورت نمگیرد.

غرابی افزود : این برنامه با مشارکت مرکز بهداشت شهرستان شیراز وبا همکاری موسسه فرهنگی -هنری شهر آفتاب برگزار شد و امید است در سال آینده با همدلی و همیاری متولیان دیگر بتوان از این رویداد بهره برداری بیشتری نمود .

بنابراین گزارش دکتر عبدالحسین فرح بخش رییس مرکز بهداشت شهرستان شیراز در این خصوص گفت: دایره آبی، نماد جهانی دیابت و رنگ آبی تجسم آسمان است که همه ملت ها را متحد می کند و رنگ پرچم سازمان ملل نیز آبی و دایره آبی نشان از وحدت جامعه جهانی در پاسخ به همه گیری دیابت است.

وی افزود: هر ساله در این روز در تمام جهان یک نماد، به رنگ آبی در می آید . برج ایفل در پاریس ، ساعت بیگ بن در لندن ، برج میلاد در تهران و … ، در شیراز نیز همگام با تمام جهان ،ارگ کریمخان در تاریخ بیست و سوم آبان ماه به صورت نمادین آبی شد.

دکتر فرح بخش تاکید کرد: دیابت یکی از شایع ترین بیماریهای غیر واگیر در جهان است و این بیماری چهارمین یا پنجمین علت مرگ در اکثر کشورهای با درآمد بالا است، در کشورهایی که از نظر اقتصادی درحال توسعه هستند شواهد علمی مبنی بر همه گیری این بیماری وجود دارد.

رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر گفت: تعداد مبتلایان به دیابت در سال ۲۰۱۳ برابر با ۳۸۲ میلیون نفر(معادل ۸٫۲% بالغین) بود این تعداد تا سال ۲۰۳۰ به بیش از نیم میلیون نفر خواهد رسید، در حالی که تعداد مبتلایان به دیابت نوع ۲ در همه کشورهای جهان در حال افزایش است، ایران نیز از این همه گیری مستثنی نیست.

وی ادامه داد: براساس مطالعات در حال حاضر حدود ۵/۴ تا ۵ میلیون نفر در کشورمان مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آنها از بیماری خود بی اطلاعند.

طی این مراسم دکتر نگار میرزاد مسوول مبارزه با بیماریهای غیر واگیر این مرکز بهداشت گفت: دیابت و عوارض آن در اغلب کشورها یکی از علل اصلی مرگ زود هنگام است و ۵۰% از مرگهای زود هنگام (قبل از ۶۰ سالگی ) در منطقه مدیترانه شرقی ناشی از دیابت است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons