نوشته ها

ازارچه صنایع دستی تیمچه صرافیان آباده برای نوروز گشایش می یا بد

ارسال شده توسط :

ازارچه صنایع دستی تیمچه صرافیان آباده برای نوروز گشایش می یا بد

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره به اینکه شهرستان آباده محور مواصلاتی فارس از شمال استان و مهم ترین ورودی استان می باشد گفت : با توجه به ورود بخش عمده مسافران نوروزی از این محور و ضرورت ایجاد امکانات رفاهی و اقامتی برای مسافران وبا هماهنگی ستاد اجرایی خدمات سفرهای فارس وبا همکاری فرمانداری و شهرداری آباده ضمن آمادگی هتل ها و مراکز اقامتی کلاس های در س آموزش و پرورش جهت اسکان مسافران با ظرفیت بیشتری در اختیار ستاد قرار می گیرد.

دکتر مصیب امیری در سفر به شهرستان آباده از گشایش بازارچه دائمی صنایع دستی در تیمچه صرافیان آباده برای ایام نوروز ۹۴ خبر داد .

وی در بازدید از این بنای ارزشمند تاریخی آباده گفت : از سال های گذشته اقدامات مرمتی کاملی در بخش های مختلف این بنا انجام گرفته که در نظر است با همکاری شهرداری و فرمانداری آباده وبا اتمام کار مرمت های اضطراری تا پایان سال جاری ، بازارچه تولید ، نمایش ، عرضه و فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی به ویژه هنرهای سنتی بومی شهرستان آباده در طبقه نخست تیمچه راه اندازی و در صورت استقبال مردمی این بازارچه به شکل دائمی به فعالیت خود ادامه دهد .

دکتر امیری با اشاره به اینکه هنر منبت کاری شهرستان آباده از هنرهای منحصر به فرد و خاص این منطقه       می باشد که اخیراً نیز نشان ملی جغرافیایی را دریافت کرده است گفت : بخش مهمی از این بازارچه به هنرها و صنایع دستی بومی منطقه تعلق می گیرد و در آن آثار و تولیدات هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی آباده در معرض دید مسافران نوروزی قرار می گیرد .

گفتنی است تیمچه صرافیان آباده حدود ۱۲۰ سال پیش به دست توانای استاد رضا یزدی در بافت قدیم شهر (بازار کهنه ) ساخته شده است .

مالک اصلی ساختمان حاج محمد صادق لطفعلی خان بوده که بعدها در تملک آقایان محمود و احمد صرافیان قرار می گیرد. در این تیمچه حاج احمد و محمود به تجارت و داد و ستد مشغول بودند ، کالاها یی از قبیل چای ، قاسنی، کشمش، فرش ، بادام ، کتیرا صادر می شده و بیشترین واردات آنها خشکبار بوده است. مساحت عرصه این بنا حدود ۱۰۸۰ متر مربع ، اعیانی دو طبقه حدود ۱۰۵۰ متر مربع می باشد ، مساحت شش باب دکان جزء طبقه همکف ۱۱۸/۵ متر مربع است ، درب ورودی تیمچه از جنس چوب که حاشیه و چهار چوب آن به طرز زیبائی منبت کاری شده است. سر در ورودی بنا ی تیمچه به صورت نیم دایره با اشکال شیر و گل و بوته گچکاری شده است. این اثر در سال ۱۳۶۷ به شماره ۱۹۳۲ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

 

 

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons