نوشته ها

از بین استانهای دارای مصوبه ایجاد موزه میراث روستایی تنها گلستان پیگیر ایجاد آن است

ارسال شده توسط :

از بین استانهای دارای مصوبه ایجاد موزه میراث روستایی تنها گلستان پیگیر ایجاد آن است

 ((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

مسوول موزه های عشایری و روستایی کشور گفت: از بین ۲۳ استان که مصوبه هیات دولت را برای ایجاد موزه میراث روستایی دارند، تاکنون تنها گلستان پیگیر ایجاد آن شده است.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، محمود طالقانی در حاشیه جلسه بررسی راهکارهای کارشناسی و اجرایی ایجاد موزه روستایی در استان گلستان ، اظهار امیدواری کرد که عملیات اجرایی موزه روستایی گلستان به عنوان دومین مورد در کشور در آینده نزدیک آغاز شود.

به گفته وی، اولین موزه روستایی کشور در منطقه سراوان استان گیلان در مساحت ۴۵ هکتار راه اندازی شده که موزه ای منحصر به فرد است.

وی اضافه کرد: مصوبات هیات دولت در بخش موزه های روستایی براساس نیاز سنجی انجام شده در سفرهای استانی دولت گذشته تصویب و گیلان، گلستان، مازندران، سمنان و فارس از جمله استان هایی هستند که ایجاد این موزه برای آنها مصوب شده است.

طالقانی هدف از ایجاد این موزه ها را آشنایی مردم با هویت و گذشته نزدیک آنان و داشته های پدران، مادران و نسل قبل از آنان بیان کرد.

مشاور طرح ایجاد موزه های روستایی کشور افزود: از نظر اقتصادی، این موزه ها باعث افزایش اقامت گردشگران، ایجاد درآمد و اشتغال و رفع مشکل ماندگاری اقشار متوسط در سفرها می شود.

طالقانی افزود: در موزه های روستایی نگاه کالبدی به سازه های روستایی وجود ندارد ،بلکه در آنها میراث غیر ملموس شامل فعالیت های فرهنگی، بازی های بومی و محلی و آیین ها مطالعه، بازسازی و در مناسبت های مختلف اجرا می شود.

وی درباره موزه های عشایری نیز گفت که هم اینک تنها موزه راه اندازی شده در این حوزه در استان گیلان سالانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر بازدیدکننده دارد.

در این جلسه، راهکارهای مطالعاتی و کارشناسی ایجاد موزه روستایی در گلستان به عنوان دومین استان پیگیر با حضور استاندار، معاون سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیز داری و پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری کشور و استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

با وجود کاهش جمعیت روستایی گلستان طی سالهای اخیر در مقایسه با شهرنشینان هنوز حدود نیمی از جمعیت این استان شمالی در روستاها زندگی می کنند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons