نوشته ها

از سوی سازمان بین المللی یونسکو اصفهان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی و هنرهای سنتی شناخته شد

ارسال شده توسط :

از سوی سازمان بین المللی یونسکو اصفهان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی و هنرهای سنتی شناخته شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ))

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از انتخاب شهر اصفهان به عنوان شهر بین المللی خلاق در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی توسط سازمان علمی و تحقیقاتی ملل متحد خبر داد و عنوان کرد : اصفهان به شبکه بین المللی شهرهای خلاق جهان پیوست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان ، فریدون اله یاری با اعلام این مطلب افزود : پرونده شهر اصفهان به عنوان شهر خلاق در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی از سال ۹۲ توسط سازمان میراث فرهنگی مطرح و پس از موافقت مقامات استان، با همکاری صمیمانه معاونت امور هماهنگی و بین الملل شهرداری اصفهان هیئت کارشناسی به مدیریت جهاد دانشگاهی استان همراه با حضور فعال کارشناسان صنایع دستی استان تشکیل و این پرونده پس از تدوین به سازمان یونسکو ارسال گردید.

وی افزود : این پرونده در جمعه گذشته در سازمان یونسکو بررسی و اصفهان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی و هنرهای سنتی انتخاب شد.

محمد حسین دهقان، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان نیز در این رابطه عنوان کرد : در انتخاب شهرها به عنوان شهر خلاق، سازمان یونسکو به بررسی زیر ساختهای موجود در رابطه با موضوع انتخابی به عنوان شهر خلاق می پردازد. وی تاکید کرد : در زمان تصدی مرحوم احمد ادیب به عنوان معاون صنایع دستی استان ، این موضوع مطرح و پیشنهاد گردید تا موضوع صنایع دستی و هنرهای سنتی به عنوان محوریت شهر خلاق اصفهان انتخاب شود.

وی در ادامه به شاخصه های انتخاب اصفهان به عنوان شهر بین المللی خلاق صنایع دستی اشاره کرد و افزود : برخی از شاخصه های مورد نظر سازمان یونسکو در این رابطه عبارتند از :

– تعداد هنرمندان صنایع دستی در شهر

– تعداد فروشگاهها و مراکز عرضه صنایع دستی (مراکز فروش و صادرات صنایع دستی)

– تعداد کارگاههای صنایع دستی

– تعداد مراکز آموزش عالی در حوزه صنایع دستی

– کیفیت و کمیت آموزشهای عمومی و تخصصی صنایع دستی

– تعداد مراکز نمایشگاهی صنایع دستی

– تعداد کتابخانه های تخصصی در موضوع صنایع دستی

شایان ذکر است سازمان علمی و تحقیقاتی ملل متحد با هدف توسعه خلاقیت بر مبنای فرهنگ و رسیدن به توسعه پایدار شهرهای جهان ، شهرهای خلاق را در سال ۲۰۰۴ تشکیل داده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons