نوشته ها

از نقالان ، شاهنامه خوانان ، مرشدان و ورزش کاران در روز بزرگداشت فردوسی تجلیل شد

ارسال شده توسط :

از نقالان ، شاهنامه خوانان ، مرشدان و ورزش کاران در روز بزرگداشت فردوسی تجلیل شد

بمناسبت روز بزرگداشت فردوسی در زورخانه متقین اراک از نقالان ، شاهنامه خوانان ، مرشدان و ورزش کاران و قهرمانان نمونه در روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی تجلیل شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی شامگاه در همایش بزرگداشت فردوسی در محل زورخانه متقین اراک گفت: ابعاد شخصیتی و هنری شاعر حماسه سرا و پرآوازه ایران، حکیم ابوالقاسم فردوسی همچنان در جامعه ایران اسلامی ناشناخته است.

سید محمد حسینی افزود: مدیران و مسوولان فرهنگی جامعه باید در زمینه شناساندن ابعاد شخصیتی فردوسی و اثر گرانقدرش شاهنامه تلاش بیشتری داشته باشند.

وی اضافه کرد: بسیاری از جوانان و نوجوانان امروز با شخصیت های اساطیری و حماسی سرزمین ایران بیگانه هستند و متولیان امر باید در این خصوص احساس مسئولیت کرده و برای احیای فرهنگ ایرانی در جامعه بیش از پیش تلاش کنند.

وی خاطرنشان کرد: جوانان ایران اسلامی نیز در دوران دفاع مقدس با تأسی از این حماسه ها، رهسپار جبهه های نبرد حق علیه باطل شدند و حماسه های بزرگی حلق کردند.

وی در ادامه سخنان خود زورخانه را یکی از نمادهای حفظ فرهنگ اساطیری ایران زمین عنوان کرد و گفت: در این مکان مقدس هم آموزه های دین مبین اسلام و سیره اهل بیت(ع) و هم با استفاده از اشعار شعرای بزرگی چون فردوسی، حافظ و سعدی فرهنگ اصیل ایران ترویج می شود.

حجت الاسلام یاسر موحد فرد دبیرکل بنیاد فردوسی کشور نیز در این آیین افزود: بنیاد فردوسی به عنوان یک سازمان مردم نهاد از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون شهرستان های اراک، کرج، اهواز، کرمانشاه، مشهد و قزوین برای راه اندازی شعبه آن اعلام آمادگی کرده اند.

وی ادامه داد: دستگاه های مربوطه باید برای راه اندازی، پشتیبانی های مالی و حفظ این بنیاد تعهد داشته باشند و با بکارگیری نیروهای کارآزموده و متخصص ادبیات و به خصوص آشنا با شاهنامه در راستای ترویج فرهنگ اصیل ایرانی در جامعه گاه های اساسی بردارند.

دبیرکل بنیاد حکیم ابوالقاسم فردوسی کشور افزود: شاهنامه حکیم طوس الگوی بسیاری از شاعران است که با بهره گیری از آن تصویرهای بسیار زیبا خلق کرده اند.

وی اضافه کرد:شاهنامه تنها منحصر به ایران نیست بلکه خارج از مرزهای ایران نیز گسترش یافته تا جایی که در ایتالیا میدانی به نام فردوسی مزین شده است.

وی اظهار کرد: شاهنامه حکیم طوس، به بیش از ۳۶ زبان ترجمه شده و یک شاعر آلمانی ۳۰ سال در زمینه این اثر ماندگار پژوهش کرده است.

حجت الاسلام موحد فرد بیان کرد: شاهنامه گنجینه هویت ملی و فرهنگی ایران است که به خصوص در دوران معاصر که فرهنگ با خطر زوال مواجه است می تواند منبع خودشناسی ایرانی هم باشد.

وی آموزه های درخشان فردوسی، تعالیم اسلامی، کارکردهای برخی آداب شاهنامه، واژه گزینی و ترکیب سازی، سودمندی تاریخی و خردگرایی را از ویژگی های عمده شاهنامه عنوان کرد.

دبیرکل بنیاد فردوسی کشور افزود: این اثر باستانی منبع غنی فرهنگ ایران اسلامی است ولی متاسفانه اخیرا در این حوزه یک سری جریانات احساسی نفوذ کرده، بنابراین برای پژوهش در حوزه این اثر، باید از منابع علمی بهره گرفت.

در این آیین که از سوی ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ورزش و جوانان و هیات کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای برگزار شد از ۴۰ مرشد و فعال این ورزش تجلیل شد.

نقالی ، شاهنامه خوانی و اجرای نمایش ورزش زورخانه ای از دیگر برنامه های جنبی این آیین بود.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons