نوشته ها

استان بوشهر

ارسال شده توسط :

استان بوشهر

tabset [tab1=”(وجه تسمیه)” tab2=”(موقعیت جغرافیایی)” tab3=”(آب و هوا)” tab4=”(سیمای اقلیمی)” tab5=”(منابع آبی)” tab6=”(چشمه ها)” tab7=”(رود خانه ها)” tab8=”(کوه ها)” tab9=”(دیدنی ها)” tab10=”(آثار طبیعی)” tab11=”(اقتصاد)” tab12=”(ماهیگیری و شیلات)” tab13=”(صنایع دستی)” tab14=”(آداب و رسوم)” tab15=”(موسیقی)” tab16=”(آثار ثبت شده)” tab17=”(نژاد و زبان)” tab18=”(پوشش گیاهی)” tab19=”(رستنی ها)” tab20=”(محصولات)” tab21=”(سوغات)” tab22=”(غذاهای محلی)” tab23=”(جانوران)” tab24=”(بازی های محلی)“]

وجه تسمیه:

برگرفته از نام شهر قدیمی ریشهر، بنای ریشهر را اردشیر ساسانی نهاد و در آن زمان بدان رام اردشیر می گفتند.

موقعیت جغرافیایی:

استان بوشهر در جنوب ایران قراردارد و مساحت آن ۲۵۳۶۰ کیلومتر مربع است بین ۲۷ درجه و۱۴ دقیقه تا۳۰ درجه و۱۶ دقیقه ی عرض شمالی و۵۰ درجه و۶ دقیقه تا۵۲ درجه و۵۸ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قراردارد. از شمال به استان خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد، شمال شرقی به استان فارس، جنوب شرقی به استان هرمزگان و از مغرب و جنوب به طور کلی با خلیج فارس هم مرز است « دارای ۶۲۵ کیلومتر مرز مشترک با خلیج فارس است».

آب و هوا:

آب و هوای استان بوشهر در نواحی ساحلی گرم و مرطوب و در قسمت های داخلی گرم و خشک بیابانی است. متوسط دما ی سالانه ۲۷ درجه است بیش ترین مقدار آن در تابستان حدود ۵۰ درجه و کمترین مقدار آن در زمستان حدود ۶ درجه است متوسط بارش در استان حدود۲۱۷ میلی لیتر است.

سیمای اقلیمی:

سازه های مهم اقلیمی استان بوشهر مشتمل بر ارتفاع، عرض جغرافیایی، منابع رطوبتی و توده های هوای مهاجر به استان می باشند و در کنار سازه های اصلی فوق، عوامل دیگری هم نظیر کشاورزی، پوشش گیاهی و فعالیت های صنعتی و معدنی تحت عنوان عوامل فرعی مؤثر بر اقلیم مورد ارزیابی قرار می گیرند.

منابع آبی:

۱- خلیج فارس: سراسر سواحل این استان در کنار خلیج فارس قراردارد. خلیج فارس نه تنها درآب و هوا و تبخیر و سایر جریانات جوی منطقه مأثر است. بلکه در وضع آب های زیرزمینی خصوصاً چاه های کم عمق نیز تأثیر زیادی دارد. در زمینه ی آب های زیرزمینی اخیراً براساس یک سلسله مطالعاتی که سازمان آب منطقه ای فارس شروع کرده است، دو بخش عمده راستان بوشهر تشخیص داده شده است.

۲- منطقه ای برازجان: قسمت اعظم رسوبات آبرفتی از طبقات رسی محتوی آب شور تشکیل شده است که وسعت آن در حدود ۷۶ درصد کل مساحت دشت برازجان است. با وجود این در مناطق ده کهنه و آبپخش و شبانکاره سفره ه آب های زیرزمینی شیرینی وجود دارد که چاه های حفر شده درآن چهار تا پنج لیتر در ثانیه آبدهی دارند.

۳- منطقه ی خورموج : از منابع آب های زیرزمینی رسوبات آبرفتی و آهکی این منطقه، جهت قسمتی از آب مورد نیاز شهر بوشهر استفاده می شود.

چشمه ها و مراکز آب درمانی:

۱- چشمه های گوگردی دامنه های دشت برازجان که آب آن ها دارای ترکیبات گوگردی است. این چشمه ها به رود خانه ی دالکی می ریزند و موجب از بیت رفتن کیفیت آب آن می شوند.

۲- چشمه های آبگرم منطقه ای اهرم که جهت معالجه ی بیماری های پوستی نافع است.

۳- چشمه های آب شیرین ناحیه ی خائیزاهرم که تعداد آن ها نسبتاً زیاد بوده و دارای کیفیت بسیار خوبی هستند. چشمه های بنیان پرآب ترین چشمه های این ناحیه می باشند.

۴- چشمه های منطقه فاریاب که از به هم پیوستن آب آن ها در رود خانه ی فاریاب تشکیل می شود مهم ترین چشمه ی این منطقه تنگ فاریاب است که اهالی روستای فاریاب برای آبیاری باغ های خود از آن استفاده می کنند.

چشمه های آب معدنی:

۱-  آب گرم دالکی در۱۸ کیلومتری شهر برازجان

۲- آب گرم گنویه، در کنار جاده ی خورموج – دیر واقع است.

۳- آبگرم میراحمد، در۷۷ کیلومتری مسیرجاده ی اهرم به خورموج واقع است.

۴- آب گرم برازجان، این چشمه در۱۲ کیلومتری مسیرجاده ی برازجان به کازرون قراردارد.

۵- آبگرم قوچارک، در۵ کیلومتری غربی اهرم، در مسیرجاده ی بوشهر- بندرعباس می باشد.

۶- آب گرم خانیک ۱و۲، این چشمه ها دریک کیلومتری روستای خانیک در منطقه ی برازجان واقعند.

۷- آب گرم اهرم ( آب باد اهرم)، این چشمه در نزدیکی شهر اهرم در۶۳ کیلومتری جاده ی بوشهر بندرعباس قراردارد.

رود خانه ها:

رود خانه های استان بوشهر به جز در موارد به خصوص که شرایط کامل طبیعی مشتمل بر آب شیرین و شیب مناسب سواحل موقعیت بهره برداری را فراهم می آورد، در سایر موارد از کیفیت قابل توجهی بر خوردار نیستند. رود خانه ی دالکی در قسمت های شمالی برازجان باغات و نخلستان های وسیعی را مشروب می سازد و به واسطه ی کیفیت مناسب آب، استفاده های کشاورزی زیادی از آن به عمل می آید. سد شبانکاره در نزدیکی بخش سعدآباد برروی این رود خانه احداث شده است. اطراف سد و پوشش گیاهی بخش شمالی رود خانه، امکانات لازم را جهت بهره برداری تفریحی گذران اوقات فراغت مردم و گردشکران فراهم آمده است. رود دالکی و شاپور، در دشتستان روان است که دالکی از کوه های فراشبند فیروزآباد ورود شاپور از کوه های شمالی کازرون سرچشمه گرفته اند. این دو رود پس از آبیاری زمین کشاورزی شهرستان دشتستان در۱۲ کیلومتری شمال باختری برازجان در محلی به نام دورودگاه به هم می پیوندند و از آنجا به نام رود حله به سوی باخترروان گشته و سرانجام به خلیج فارس می ریزد. رود خانه ی مند، رود خانه ی اهرم ورود خانه ی شور، ازرود خانه های این استان می باشند.

کوه ها:

رشته کوهی در خاور شهرستان دشتستان قرارگرفته که کوههای مهم آن عبارتند از: کوه نرو، راه وال، لرده، نخاه، کیسه کان، گردنه امام رضایی در شمال و گردنه ی آب محک در شمال خاوری دشتستان قراردارد.

دیدنی ها:

۱- بندرسی نیز در حدود ۲۰ کیلومتری بندر دیلم قراردارد.

۲-  کلیسای مسیح مقدس در شهر بوشهر

۳- بندر مهروبان و دیلم در۲۴ کیلومتری شمال بندر دیلم قراردارد.

۴- سیراف در جنوب شرقی بندر بوشهر واقع است.

۵- ریشهردر۸ کیلومتری جنوب شهر بوشهر واقع است

۶- آب انبار قوام در شهر بوشهر واقع است

۷- آب انبار درخت در۱۲ کیلومتری برازجان قراردارد

۸- خانه قاضی در محله ی بهبهانی بوشهر

۹- مقبره ی انگلیسی در خیابان امام خمینی بوشهر

۱۰- گورستان شغاب در جنوب شهر بوشهر

۱۱- گورستان باستانی جزیره ی خارک در جزیره ی خارک

۱۲- گورستان باستانی سیراف در شمال غربی منطقه ی باستانی ایران

۱۳- مسجد شیخ سعدون در شهر بوشهر

۱۴– مسجد بر دستان در روستای بر دستان

۱۵- تل مرو در جنوب شهر برازجان

۱۶- تل طلسمی در جنوب شهر برازجان

۱۷- تل خندق در شمال شهر برازجان

۱۸- تل پهن در شمال شهر برازجان

۱۹- غار چهل خانه در شمال سعد آباد برازجان

۲۰- امامزاده میرمحمد حنیفه در جزیره ی خارک

۲۱- امام زاده سلیمان در جاده گناوه – دیلم

۲۲-  کلیسای قدیمی خارک در جزیره ی خارک – سازمان هواشناسی کشور

۲۳- منطقه ی باستانی توز در محلی بین روستاهای زیراه، اردشیرآباد و سعد آباد از توابع دهستان های دشتستان های دشتستان در حاشیه ی رود خانه ی شاپور دالکی قراردارد.

ریشهر: ویرانه های ریشهر گنجینه ای از آثار تمدن دوران ایلامی و ساسانی است که سفالهای رنگین مربوط به عهد کال کولتیک درآن پیدا شده است.

عمارت ملک: این عمارت مجموعه ساختمانی است که در محله ی بهمنی قرارگرفته مساحت زیربنای آن ۴۰۰۰ مترمربع می باشد از قسمت های مختلف تشکیل یافته که در ارتباط با یکدیگر این کاخ توسط معماران فرانسوی ساخته شده است. نوع و سبک ساختمان از سبک ساختمانی متاخر سواحل خلیج فارس که به نام «ینگله» معروف شده است و مربوط به اواخر دوران زند و اوایل دوران قاجار است که به مقتضای احتیاج در دوران قاجار و در زمان اقامت انگلیسی ها در فاصله ی سال های دوران جنگ بین الملل اول و سال های بعد از آن و اوایل حکومت درآن تغییراتی صورت گرفته ولی امروز در شرف انهدام است.

آب انبار قوام: ساختمان آب انبار قوام در محوطه ی بازی در کنار خلیج فارس قرارگرفته و مربوط به اواخر دوران زند و اوایل دوران قاجار ساخته شده است اسکلت اصلی و طاق آن از سنگ های رسوبی خیلی مقاوم با سه دهانه ستون بندی به وسیله ی چهار طاق پوشیده شده است ۲ متر از آن خارج از زمین و۶۰/۲ متر در داخل زمین قراردارد داخل آب انبار با پوشش ساروج بسیار مقاوم ساخته شده است در نمای خارجی به فاصله ی معینی پنجره هایی به ابعاد ۹۰/۱۲۰ تعبیه شده است که از داخل جلوی آن ها با شبکه ای از سنگ پوشیده شده است.

خانه ی شهید رئیس علی دلواری : خانه ی شهید رئیسعلی دلواری در۴۵ کیلومتری بوشهر در روستای دلوار قرارگرفته است که پس از تعمیر و نوسازی تبدیل به یک مجموعه ی فرهنگی گردیده که درآینده ی نزدیک موزه ی مردم شناسی استان بوشهر و دیگر فعالیت های فرهنگی روستایی در این مکان گردید. مبارزات شهید رئیسعلی دلواری بر ضد تجاوز انگلیس که به حدود هشتاد و اندی سال پیش بر می گردد خاطره ای بس شگرف و فراموش ناشدنی از خود برجای گذاشت.

گور دختر: بنای گور دختر در پشت تنگ ارم از توابع شهرستان دشتستان واقع است منسوب به مادر کوروش می باشد این بنا بسیار شبیه به مقبره ی کوروش کبیر پاسارگاد است و قدمت آن به سده ی ششم قبل از میلاد  بر می گردد. در این بنا عناصر هنر او رارتوئی همچون پوشش شیروانی و نیز عناصر معماری ایلامی معبد چغازنبیل را می توان دید.

سیراف بندر طاهری: در۲۴۰ کیلومتری جنوب شرقی بوشهر قرارگرفته که اوایل قرن پنجم بندر بزرگ بازرگانی بوده است احتمالاً در دوران ساسانی شناخته شد و متشکل از کاروانسرا- حمام – کوره سفال پزی – قبرستان سنگی – آرامگاههای گروهی و مسجدی از قرن سوم و چهارم هجری است.

بوشهر و مدرسه ی سعادت: روزگاری شکوه و جلال ساختمان ها و رونق تجاری و بازرگانی بندر بوشهر شهرت جهانی داشت. اهمیت سرزمین پر گهر بوشهر باعث شد امپراطوری ایلامی ، شهر لیان را آن جا به پا کند و پس از آن سلسله های پادشاهی هخامنشی، اشکانی و ساسانی به جهت ارتباط با دیگر تمدن های آن روزگار، این بندر را گسترش دادند. نادرشاه افشار که متوجه لزوم نیروی دریایی شده بود اقدام به ایجاد کارخانه ی کشتی سازی تحت نظر انگلیسی کرد و طرح شهر بوشهر توسط شیخ ناصرخان ناخدا باشی کشتی های نادر شاهی که از اعراب ابوقهیره بود ریخته شد.

آثار طبیعی:

 استان بوشهر دارای پارک ملی به مساحت ۳۶۹۰۳ هکتار- پناهگاه حیات وحش به مساحت ۹۸۴۸۸ هکتار، دارای یک پارک ملی، یک پناهگاه حیات وحش، دو منطقه ی حفاظت شده . پناهگاه حیات وحش خارک و خار کوبه مساحت ۲۳۹۸ هکتار که در سال ۱۳۴۶ تأسیس شد. پارک ملی نایبند به مساحت ۴۹۸۱۵ هکتار که در۱۳۸۳ تأسیس شد و در ثلمر و بوشهر و هرمزگان مشترک است. منطقه ی حفاظت شده ی مند به مساحت ۵۳۷۰۵ هکتار است که در سال ۱۳۵۵ تأسیس گردید. استان بوشهر۰۰۰/۳۳۰ هکتار جنگل و۸۳۹۱۵۰ هکتار مرتع خوب و۷۶۰۸۵۰ مرتع متوسط و۰۰۰/۴۰۰ هکتار مرتع فقیر وجود دارد.

اقتصاد:

محصولات زراعی: مهم ترین محصولات زراعی استان گندم، جو، تنباکو، پیاز، کنجد، صیفی و نباتات علوفه ای می باشد.

محصولات درختی: مهم ترین محصول با غداری استان بوشهر خرما می باشد نخل از درختانی است که در دوران ما قبل تاریخ نیز در بین النهرین کشت می شد. در نواحی خرما خیزی مانند جنوب ایران، عراق و آفریقای شمالی است که از۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح این درخت را می شناخته اند وبا نحوه ی کاشت و بهره برداری از آن آشنا بوده اند. گفته شده که در استان بوشهر حدود ۴ میلیون اصل درخت خرما « نخل » وجود دارد، میزان تولیدی خرمای استان بیش از یک هزار تن در سال می باشد که علاوه بر مصرف داخلی سالانه مقادیر زیادی خرما به خارج از استان صادر می شود. در بعضی از نقاط استان باغ های محدود و کوچک مرکبات نیز به صورت پراکنده به چشم می خورد.

ماهیگیری و شیلات:

وسعت خلیج فارس، عمق مناسب آن، طول زیاد سواحل ایران دمای مناسب آب حدود ۲۴ درجه ی سانتی گراد و وجود پلانکتون های زیاد در سواحل و حتی کف این دریا امکان رشد زیادی از آبریزان را فراهم می سازند. برنامه ریزی در زمینه ی توسعه ی بهره برداری از دریا یکی از هدف های اصلی توسعه ی اقتصادی استان بوشهر به شمار می رود. بنا بر پژوهش های مؤسسه ی تحقیقات خلیج فارس، میگوی خلیج فارس، از نظر کیفیت و دارا بودن پروتئین فراوان یکی از بهترین انواع میگو در جهان است محدوده ی اصلی تخم ریزی و تکثیر تولید مثل این آبزیان درآب های مناسب سواحل استان بوشهر است.

صنایع دستی:

با توجه به وضعیت خاص اقتصادی در استان بوشهر، صنایع دستی به ویژه صنایع دستی روستائی از گذشته دارای نقش تعیین کننده و مهمی در معیشت روستاییان منطقه بوده و بیش تراز ساکنان نواحی روستایی به علت محدود بودن بخش کشاورزی و بیکاری های فصلی ناشی از آن کوشیده اند تا از امکانات موجود و مواد اولیه ای که طبیعت در اختیار آن ها قرارداده است به عنوان وسیله ای برای کسب درآمد بیشتر و امرارمعاش استفاده کنند و به تولیدی محصولاتی مانند قالی، گبه، عبا، گلیم، حصیر، سفال، گیوه دوزی، مشک، دولچه، زنبیل، سبد بافی، تور بافی، سوزن دوزی، نساجی و مصنوعات رودوزی شده اقدام کنند.

لنج و قایق سازی: لنج و قایق سازی از قدیمی ترین و مهم ترین صنایع دستی بوشهر محسوب می شود که سابقه ی آن به دوره ی افشاریه می رسد. نیروی شاغل در این بخش به منحصر به همان « گلافان» (سازندگان لنج و قایق) قدیمی می گردد.

گبه بافی: برجسته ترین صنعت دستی و خانگی استان بوشهر که تقریباً در بیش تر نقاط روستایی و حتی شهری رایج بوده و شغل اول یا حرفه ی دوم تعداد زیادی از خانوارها محسوب می شود بافت گبه است. گبه که به وسیله ی پشم خود رنگ مخلوط با موی بز نژادی خاص بافته می شود.

آداب و رسوم:

آداب ازدواج : مردم بوشهر سن چهارده سالگی را آغاز دوران مردانگی می دانند و وقتی نوجوانی به چهارده سالگی رسید به فکر تأمین هزینه ی ازدواج می افتد و هر قدر که برایش مقدور باشد پول جمع آوری می کند که به مصرف این امر خیر برساند. ضمناً دختری را به میل خود برای همسری انتخاب می کند و حاصل انتخاب خود را به اطلاع والدین خویش می رساند، پس از آن که آن ها مراتب موافقت خود را اعلام کردند خواستگاری انجام می شود. اول پدر و مادر دختر پسر را به عنوان داماد قبول می کنند و بعد رفت و آمد پسر به خانه ی دختر شروع می شود و به نحوی که از او انتظار می رود و به نحوی که از او انتظار می رود به خدمت پدر عروس مشغول می شود و گاه گاهی هدایایی هم به خانه ی عروس می برد. پس از چند روزی که به این ترتیب گذشت یک دست لباس و یک حلقه ی انگشتری و یک جفت کفش برای دختر می فرستد و از آن تاریخ آن ها نامزد می شوند و اصطلاح محلی به این معنی است که آقای فلان گوش به رنگ دختر آقای فلان است. با فاصله ی زمانی که بستگی به نظر داماد دارد خویشاوندان داماد به منزل عروس می روند و درباره ی تشریفات عروسی و نحوه ی برگزاری جشن مذاکرات به عمل می آید و مقدار مهر نیز تعیین می شود. مهر روز بعد با نقل و شیرینی به خانه ی عروس فرستاده می شود. مراسم عروسی درخانه ی داماد برگزار می شود. شیخ محل و دوستان داماد دعوت می شوند. شیخ دو نفر از معتمدین را به منزل دختر می فرستد تا ترتیب برگزاری مراسم جشن را به اطلاع عروس برسانند. در این موقع عروس باز روزیوروبزک کامل در اطاق خودش می نشیند و همه ی دوستان در اطراف او هستند. به اطلاع دختر می رسد که شیخ می خواهد صیغه ی عقد را جاری کند و از او سؤال می کنند آیا با این مزاوجت موافقت دارد؟ این سؤال چهار بار تکرار می شود و بار آخر عروس با گفتن بله رضایت خود را اعلام می دارد. معتمدین خبر رضایت دختر را به نزد شیخ می برند و شیخ با تلاوت آیاتی از کلام خداوند آن ها را زن و شوهر اعلام می کند. به محض این که کلمه ی بله از دهان دختر بیرون آمد خانه غرق در آووای هلهله  و شادی و کف زدن می شود. مهمان ها مشغول خوردن شیرینی و شربت و کشیدن قلیان می شوند و بعد کم کم جمعیت متفرق می شود.

دستمزد شیخ از طرف داماد پرداخته می شود. وقتی سند ازدواج نوشته شد و به امضای شیخ رسید برای داماد ارسال می گردد. بعد از این مراسم داماد مرتباً به خانه ی عروس می رود اما عروس خودش را پنهان می کند و داماد موفق به دیدن او نمی شود. چند ماهی به این ترتیب می گذرد تا مراسم عروسی انجام شود. قبل از اجرای مراسم عروسی دو دست لباس فاخر ابریشمین یکدست، لباس گلدار و ظروفی مملو از شیرینی به خانه ی عروس فرستاده می شود. شب قبل از زفاف ظرفی از حنا و مجدداً مقداری شیرینی از طرف داماد به خانه ی عروس برده می شود شخصی که ظرف حنا را حمل می کند با گروهی از خوانندگان و نوازندگان و طبال ها احاطه شده است. آن ها شادی کنان و پایکوبان به منزل عروس وارد می شوند. در این شب عروس و داماد حنابندان می کنند و صبح زود هر کدام حنابندان می کنند و صبح زود هر کدام جداگانه به حمام عمومی می روند.  اگر محله ی سکونت آن ها فاقد حمام عمومی بود در منزل شستو می کردند. بعد از ظهر همان روز داماد سوار بر اسب در معیت دوستانش به سرچشمه می رود و در چشمه آب تنی می کرد. از چشمه که بیرون آمد لباس دامادی می پوشید به خانه بر می گردید و دراتاق خواب خود می ماند. و در تمام مدت برگزاری این تشریفات صدای کف زدن و غریو شادی و هلهله ی دوستان و خویشاوندان و همسایگان به گوش می رسد و بی هدف شلیک می کردند. در شب عروسی مهمانی شام مفصلی در منزل داماد ترتیب داده می شد وقتی شام صرف می شد مد عووین داماد را به حجله می بردند و همگی چراغ ول اله به دست به منزل عروس می روند. عروس بر اسبی سوار است و بانوان اطراف او را احاطه کرده اند، درحالی که مطربان مشغول نواختن هستند همگی به طرف خانه ی داماد حرکت می کنند. داماد تا جلوی در منزل به استقبال می رود و بازوی عروس را می گیرد و او را در پایین آمدن از اسب یاری می کند. با جمعیتی که ازدحام نموده است ورود آن ها به خانه آسان نیست. در این موقع یکی از خویشاوندان داماد پیشی گرفته عروس را به حجله راهنمایی می کند. دست های آن ها را برروی هم قرار می دهد در گوش آن ها دعایی می خواند. بعد پاهای عروس و داماد با عطریات خوشبو شستشو داده می شود. این کار دقت و مهارت لازم دارد زیرا اگر در وقت بسته شدن شست ها برروی هم قرار بگیرند، بدشگون خواهد بود. داماد چند سکه ی طلا داخل لگنی که پاهای عروس و داماد درآن شسته شده است می اندازد جمعیت به تدریج به خانه های خود مراجعت می کنند. خانه در سکوت فرومی رود و وقتی داماد برای اولین بارنقاب از چهره ی عروس بر می دارد هدیه ای به وی تقدیم می کند حالا عروس و داماد در حجله تنها هستند و این اطاق معمولاً با پرده ای الوان تزئین می شود. سپر و شمشیری در گوشه ی این اطاق گذاشته شده استو اینجا خوابگاه عروس و داماد است.

موسیقی:

موسیقی بوشهر تبلور حماسه و تلاش : بوشهر یکی از مناطق جنوبی ایران است که در حاشیه ی خلیج فارس قراردارد و از نظر فرهنگی با منطقه ی دشتستان دارای مشترکات عمیق می باشد و برخی اشعار که در بوشهر خوانده می شود در دشتستان نیز رواج دارد. بسیاری از اشعار و مقام های موسیقی که در این منطقه رایج است در ارتباط با مناسبت ها و رویدادها ی تاریخی است و نوعی ریشه در روزگار گذشته دارد.

آواز خوانان بوشهر: گروهی از کنیزکان سیاه پوست نقش مطرب را در بوشهر ایفاء می کردند آن ها را برای مجلس آرایی به عروسی ها دعوت می کنند طبل و زنگ، وسایل موسیقی آن ها می باشد. این ها معمولاً دایره وار می نشینند و آواز می خوانند و گاهی هم به طور دستجمعی از شهری به شهر دیگر سفر می کنند و به خانه های اعیان دعوت می شوند و مزدی هم می گیرند.

آثار ثبت شده:

ریشهر قدیم – ایلامی – بوشهر

منطقه سیراف – ساسانی – اسلامی – بندر سیراف

خانه قاضی – زندیه – بوشهر

دژ برازجان – قاجاریه برازجان

گور دختر- هخامنشی برازجان

خانه رئیسعلی دلواری – اواخر قاجار- دلوار

تپه گورستان شغاب – هزاره ۱ ق م – بوشهر

مسجد بردستان – قرن ۹ ه ق – دیر

کاروانسرای دالکی – قاجاریه – برازجان

نیایشگاه مند – اشکانی – ساسانی – دشتی

قلعه زائر خضرخان کلات اهرم – اواخر قاجار- اهرم

امامزاده عبدالمهیمن – قاجاریه – بوشهر

عمارت ملک بوشهر- اواخر قاجار- بوشهر

کلیسای خارک – ساسانی – بوشهر

بقعه میرمحمد حنیفیه – قرن ۹ ه ق – بوشهر

مسجد و گورستان پالمیریان – ساسانی – بوشهر

عمارت گلشن – قاجاریه – بوشهر

عمارت طبیب – قاجاریه – بوشهر

مجموعه حاج رئیس – قاجاریه – بوشهر

عمارت امیریه – قاجاریه – بوشهر

بافت شهر بوشهر- افشاریه – بوشهر

عمارت شیرینه – قاجاریه – دشتی

بافت شهر بوشهر- افشاریه – بوشهر

عمارت شیرینه – قاجاریه – دشتی

عمارت دهدشتی – قاجاریه – بوشهر

حسینیه خان – قاجاریه – گناوه – بندر ریگ

تل پی تل – ایلامی – بوشهر

حمام جم – قاجاریه – جم – محله ولایت

حمام ملک – قاجاریه – بوشهر

مقبره شیخ حسین چاهکوتاهی – قاجاریه بوشهر

قلعه آقا خان لیراوی – قاجاریه – دیلم

خانه مرادی – قاجاریه – بوشهر

عمارت سبزآباد – کنسولگری انگلیس – قاجاریه – بوشهر

قلعه محمد خان دشتی – قاجاریه خورموج

عمارت مصلحیان کتابخانه ارشاد – قاجاریه – بوشهر

ساختمان قند و شکر- اواخر قاجار- بوشهر

مجموعه چهل خانه – تاریخی – دشتستان

آب انبار قوام – قاجاریه – بوشهر

تپه قلعه – نصوری قلعه شیخ – قاجاریه کنگان

خانه جان نثار- قاجاریه – بوشهر

خانه سید مهدی بلادی – قاجاریه – بوشهر

عمارت گمرک هفت بنگله – قاجاریه – بوشهر

کوشک اردشیر- ساسانی – برازجان

عمارت کوتی – ساسانی – بوشهر

قلعه محمد خان دشتی – قاجاریه – دشتستان

کاخ کوروش – هخامنشی – برازجان

کاخ بردک سیاه – هخامنشی – برازجان

کاخ سنگ سیاه – هخامنشی – بوشهر

تجارتخانه ایرانی – قاجاریه – بوشهر

عمارت کازرونی – اوایل قاجار- بوشهر

مسجد جمعه – قاجاریه – بوشهر

حسینیه حاج محمد کازرونی – اواخر قاجار- بوشهر

امامزاده پیر چهل گزو- اسلامی – خورموج

قلعه بردستان – اسلامی – دیر

محوطه محمد آباد – تاریخی – قرون اولیه اسلامی – گناوه

تپه تل تل – تاریخی – قرون اولیه اسلامی – گناوه

تپه تل کم – ساسانی – اسلامی – دیلم

تپ تل مهد حیدر- ساسانی – اسلامی – گناوه

عمارت طاهری – قاجاریه – بوشهر

تپه تل تاریخی شهید – هخامنشی – دشتستان

تپه تل بردی – قاجاریه – تنگستان

عمارت علوی – اواخر قاجار- بوشهر

محوطه دستک – ساسانی – اسلامی – بوشهر

محوطه ماه میرو- تاریخی – اسلامی – بوشهر

گورستان سرتل – تاریخی – بوشهر

گورسیبویه – اسلامی – کنگان

آرامگاه گورستان صخره ای سیراف – ساسانی – اسلامی – کنگان

مسجد جامع سیراف – قرن ۲ ه ق – کنگان

تل برافتو- تاریخی – اسلامی – گناوه

آثار سد و بند دو دوره – ساسانی – دشتستان

قلعه حسن علی بیگ – ساسانی – دشتستان

قصر دختر تنگ ارم – ساسانی – دشتستان

آتشکده چم نرگسی – ساسانی – دشتستان

تل چیتو- تاریخی – اسلامی – گناوه

تل گوری – ساسانی – اسلامی – گناوه

گورستان امامزاده – پیش از اسلام – بوشهر

پناهگاه مال قائد – مغول – ایلخانی – گناوه

محوطه چه باغ – تاریخی – بوشهر

کلیسای ارامنه گریگوری – قاجاریه بوشهر

محوطه جابرج – ساسانی – گناوه

آب انبارهای تنگ ارم – ساسانی – دشتستان

مسجد غریب – قاجاریه – بوشهر

حسینیه حاج مریم – قاجاریه – بوشهر

خانه حاج ابراهیم چایی – قاجاریه – بوشهر

خانه مهربان – قاجاریه – بوشهر

خانه عبدالرسول جمالی – قاجاریه – بوشهر

ساختمان اداره امور اتباع خارجی – قاجاریه – بوشهر

عمارت کمندی – قاجاریه – بوشهر

خانه فرح بخش – قاجاریه – بوشهر

عمارت آسیابی – قاجاریه – بوشهر

خانه نجفی – قاجاریه – بوشهر

قلعه ملک منصورخان شبانکاره ای – قاجاریه – شبانکاره

خانه ابراهیم امیری – قاجاریه – بوشهر

مسجد المهدی – قاجاریه – بوشهر

قنات کت خاش – ساسانی – برازجان

قلعه دختر لاور ساحلی – اسلامی – دشتی

قلعه زندان – ساسانی – قرون اولیه اسلامی – بردخون

بناهای تنگ شهدا – ساسانی – دشتستان

آسیاب آبی گزکی – قاجاریه – دشتی

چاه سنگی جبرانی ۱- ساسانی – اسلامی – دیر

آثار سنگی شاهزاده ابوالقاسم – ساسانی – اسلامی – دیر

چاه رمیله – ساسانی – دیر

آسیاب آبی تنگ فاریاب – قاجاریه – دشتستان

خانه رجب پور- قاجاریه – بوشهر

خانه شهر بانو رحیم پور- قاجاریه – بوشهر

عمارت تنگستانی – قاجاریه – بوشهر

خانه صمیمی – قاجاریه – بوشهر

خانه اداره اوقاف – قاجاریه – بوشهر

خانه سید حسام موسوی – قاجاریه – بوشهر

خانه رفیعی – قاجاریه – بوشهر

خانه طایی – قاجاریه – بوشهر

خانه محمد کاظم بناریان – قاجاریه – بوشهر

فهرست آثار تاریخی استان بوشهر در نیمه دوم ۱۳۸۷ تعداد۲۴۶ واحد می باشد.

نژاد و زبان:

آریایی نژادند و به زبان فارسی با گویش محلی همراه با گویش لر بختیاری سخن می گویند.

پوشش گیاهی:

گل زرد و تخم شربتی و درختان کنار و گز و پوشش گیاهی برای چرای دام.

رستنی ها:

درختان گز، کنار- گیاهان دارویی، کرچک، آویشن،..

محصولات:

محصولات زراعی: مهم ترین محصولات زراعی استان گندم، جو، تنباکو، پیاز، کنجد، صیفی و نباتات علوفه ای می باشد.

محصولات درختی: مهم ترین محصول باغداری استان بوشهر خرما می باشد نخل از درختانی است که در دوران ما قبل تاریخ نیز در بین النهرین کشت می شد. در نواحی خرما خیزی مانند جنوب ایران، عراق و آفریقای شمالی است که از۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح این درخت را می شناخته اند وبا نحوه ی کاشت و بهره برداری آز آن آشنا بوده اند. گفته شده که در استان بوشهر حدود ۴ میلیون اصل درخت خرما وجود دارد میزان تولیدی خرمای استان بیش از یک هزار تن در سال می باشد که علاوه بر مصرف داخلی سالانه مقادیر زیادی خرما به خارج از استان صادر می شود. در بعضی از نقاط استان باغ های محدود و کوچک مرکبات نیز به صورت پراکنده به چشم می خورد.

سوغات:

انواع صنایع دستی ازجمله گلیم، گبه، انواع ماهی، خرما، میگو، مسقطی

غذاهای محلی:

لورک، رنگینک، قلیه ماهی، قلیه میگو، نان مشتک، رشته تپک، شله خرما، آب کرکو، شله گندمی، لق لق، دال عدس، اواردک، اشکنه، حلوای خرما، سمبوسه، خورش کدوتنبل…

جانوران:

روباه، قوچ، میش، آهو،… و پرندگان دریایی، ماهی، شیر، شوریده، حلوا، سفید، قباد و سنگسر..

بازی های محلی:

گل شده: یکی از بازی های رایج و متداول استان بوشهر است. بازی جمعی است که بین دو تیم با نفرات مساوی انجام می شود، عده ی هر تیم از دو نفر به بالاست. محل بازی زمین هموار و مسطحی است که وسعت آن بستگی به وضعیت بازیکنان از نظرسنجی و قدرت بدنی دارد و حداقل به ابعاد ۲۰×۵۰ متر می باشد. وسیله ی بازی عبارت است از یک یا چند چوب دستی به طول ۸۰ تا حد اکثر ۱۲۰ سانتی متر و قطر ۴ تا ۷ سانتی متر و یک عدد توپ کوچک به اندازه ی توپ هاکی، سبک و تو خالی و افراد بزرگ تر از توپ های تو پر محلی که از سنگ، چرم و پارچه پر شده استفاده می کند .

 

[/tabset]

۱


گفتگو

  1. منیژه اعتدال  شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۳

    بسیار عالی و خواندنی ….

    (پاسخ)

نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons