نوشته ها

استان خراسان رضوی۷/۴ درصد از ثبت های کشور را به خود اختصاص داده است

ارسال شده توسط :

استان خراسان رضوی۷/۴ درصد از ثبت های کشور را به خود اختصاص داده است

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

معاون میراث فرهنگی ، اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی   گفت : با توجه به ثبت حدود ۳۲ هزار اثر در فهرست آثار ملی کشور ، خراسان رضوی با وجود ۱۵۰۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی ، حدود ۷/۴ درصد از کل ثبت های انجام شده کشور در زمینه های تاریخی ، معنوی ، طبیعی ، منقول و … را به خود اختصاص داده و افزون بر آثار ثبت شده ، تعداد ۲ هزار و ۲۰۰ اثر نیز را نیز مورد شناسایی قرار داده ایم که تعدادی از آنها قابلیت ثبت و معدودی از آنها حفاظتی می باشد .

به گزارش روابط عمومی این اداره کل محمد رکنی با بیان این مطلب افزود : این استان با وجود ۲۸ شهرستان قابلیت های بسیاری را به لحاظ تاریخی و فرهنگی از جمله ابنیه تاریخی ، تپه و محوطه های تاریخی ، آثار طبیعی و جلوه هایی از میراث ناملموس ( معنوی) را در خود جای داده است که باید با برنامه ریزی منسجم ، هرچه سریعتر این ارزش ها پس از مراحل اداری و سازمانی در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.

وی گفت : در سال گذشته یکی از مهمترین موضوعات ثبت شده مستند سازی و ثبت موضوعات مرتبط با فرهنگ عشایر استان بود که برای اولین بار در استان اجرا گردید و تاکنون ۲ اثرشامل بافت سیاه چادر و مراسم عروسی عشایر کرمانج از مجوع غنای فرهنگی نیشابور در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید و سایر موضوعات نیز برای ثبت به سازمان ارسال شده است.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت : از دیگر ثبت های مهم استان موضوع دانش و فنون بومی حفر قنات در گناباد بود که به دلیل قدمت ۲۵۰۰ساله قنات در شهرستان مورد اشاره سال گذشته توسط دفتر ثبت آثار ملی استان ، مستند سازی کاملی بر روی این موضوع انجام گردید و این دو اثر در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

محمد رکنی خاطر نشان کرد : علاوه بر این آثار دو اثر طبیعی از جمله دریاچه یا تالاب چشمه سبز نیز با توجه به قابلیت های خاص آنها در سال ۹۳ در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است .

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : برنامه آینده ثبت آثار ملی استان در سال ۹۴ بیشتر بر روی محوطه های تاریخی     متمرکز خواهد بود که در اجرای اولین گام ، محوطه های تاریخی و ارزشمند اولویت دار شهرستان ها شناسایی شده و در حال برنامه ریزی برای مستند سازی و تهیه پرونده ثبتی جهت ارائه به شورای ساسیت گذاری ثبت سازمان هستیم .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons