نوشته ها

استان سمنان بهترين نقطه براي برگزاري تورهاي طبيعت‌گردي

ارسال شده توسط :

استان سمنان بهترين نقطه براي برگزاري تورهاي طبيعت‌گردي

((استان سمنان بهترين نقطه براي برگزاري تورهاي طبيعت‌گردي))

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان نيز با اشاره به جاذبه‌هاي متعدد گردشگري استان سمنان گفت: استان سمنان به دلیل داشتن مناطق و موقعیت مناسب طبیعی و وسعت کافی، جایگاه مناسبی برای حیات انواع وحوش و انواع گیاهان و برگزاري تورهاي طبيعت گردي است.

«محمدحسين بحرالعلومي» افزود: مناطق زیستی استان سمنان دارای ویژگی‌هایی از جمله ذخیره گاه و بانک ژن طبیعی گیاهی و جانوری ایران و جهان، منطقه حایل بین کویر و مناطق زیستی کوهستانی استان، زیستگاه گونه‌های خاص نادر و در معرض انقراض جانوری و گیاهی، طبیعت زیبا با چشم اندازهای طبیعی و داراي شرایط ویژه جهت امور پژوهشی و اقتصادی است.

وي گفت: مناطق زیستی و حیات وحش استان سمنان شامل پناهگاه حیات وحش “خوش ییلاق”، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده “توران”، منطقه حفاظت‌شده “پرور”، منطقه شکار و تیراندازی ممنوع “خنار”، منطقه شکار و تیراندازی ممنوع “تپال”و پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر است.

وي تاكيد كرد: استان سمنان به دلیل داشتن مناطق و موقعیت مناسب طبیعی و وسعت کافی و اينكه بیش از 23 درصد از وسعت استان را مناطق حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش تشکیل می‌دهد، جايگاه مناسبي براي طبيعت گردان است.

وي افزود: در اين راستا دومين كارگاه بازآموزي كارشناسان طبيعت‌گردي كشور در استان سمنان با  عنوان” توسعه پايدار طبيعت‌گردي در مناطق چهارگانه حفاظت محيط زيست به منظور توانمندسازي جوامع بومي” با حضور بيش از 70 كارشناس طبيعت‌گردي استاني و ستادي برگزار شد.

وي گفت: طبيعت‌گردان در اين برنامه، طي سه روز از جاذبه‌هاي طبيعي و تنوع زيستي برخي از مناطق طبيعي و حفاظت شده استان از جمله پارك ملي توران(زيستگاه گونه‌هاي نادر جانوري از جمله يوز آسيايي)، بيارجمند و روستاي قلعه بالا، منطقه حفاظت شده پرور و شهميرزاد بازديد كردند و در طي برنامه براي طبيعت گردان كارگاه هاي آموزشي و ميداني نيز برگزار شد.

بحرالعلومي برگزاري اين دوره را در توسعه پايدار طبيعت‌گردي در استان سمنان موثر دانست و گفت: طبيعت‌گردان سفيران خوبي براي استان سمنان هستند و در جذب هر چه بيشتر گردشگران به استان سمنان نقش موثري دارند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons