نوشته ها

استان هرمزگان

ارسال شده توسط :

وجه تسمیه: هرمز به معنی خداوند یگانه است و گان پسوند مکان است. هرمزگان به معنی سر زمین خداوند است.

موقعیت جغرافیایی: استان هرمزگان در جنوب ایران با مساحتی در حدود ۴۷۲/۶۸ کیلومتر مربع، که بین ۲۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی از یک سو و ۵۳ درجه و ۱۵ دقیقه طول شرقی از سوی دیگر، واقع شده است. این استان در بخش عمده ای از شمال و شمال شرقی خود تا استان کرمان همبال و همسایه است و در شمال غربی و مغرب با استان های فارس و بوشهر و از مشرق با استان سیستان و بلوچستان و از جنوب به آب های لاجوردی خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد.

سیمای اقلیمی: مطالعات و بررسی های تاریخی بیانگر آنست که استان هرمزگان از پیشینه ی بسیار که تاریخ و تمدن ایران زمین برخوردار است و ساکنان و اقوام آن علیرغم شرایط نامساعد اقلیمی همواره در ستیز با ناملایمات طبیعی و اجتماعی با تکیه بر توانمندی های خود بر بسیاری از نارسائی ها و مشکلات غلبه یافته اند. بالا بودن پتانسیل حرارتی، کمبود بارندگی، گستردگی اقلیم های خشک و فرا خشک از ویژگی های آب و هوائی استان است و به تبع آن کشاورزی منطقه در تنگناهای خاص تحمیل شده از حاکمیت و سلطه شرایط اقلیمی قرار دارد. سیمای اقلیمی استان هرمزگان از دو دسته عوامل اصلی و فرعی سازنده ی اقلیم متأثر است و این عوامل هر یک به گونه ای انتزاع و یا در اثری ترکیبی با یکدیگر، سیمای اقلیمی استان را ترسیم می نمایند. عوامل مؤثر در شکل گیری اقلیم استان شامل ارتفاع، عرض جغرافیایی، توده های هوا و سیستم های هواشناسی و نیز منابع رطوبتی استان است و عوامل فرعی تأثیر گذار بر اقلیم استان مشتمل بر فعالیت های کشاورزی، پوشش گیاهی و نظائر آن می باشد که به بررسی تأثیر هر یک از عوامل اصلی و فرعی گفته شده در شکل بندی اقلیم ها و خرد اقلیم های استان پرداخته می شود.

آب و هوا: استان هرمزگان به علت نزدیکی به خط استوا از مناطق گرم و خشک کشور است، آب و هوا در مناطق ساحلی دارای رطوبت است، به همین خاطر اختلاف درجه حرارت آن در شبانه روز از مناطق کوهستانی کمتر است.

تابستان های هرمزگان بسیار گرم و زمستان های آن معتدل است. میانگین بارندگی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر در سال است و به ور کلی استانی کم آب به شمار می رود. دو فصل بهار و پاییز در این استان بسیار کوتاه و زود گذر است.

جزیره ها: از ویژگی های برجسته ی استان هرمزگان وجود ۱۴ جزیره ی بزرگ و مسکونی است که از دیدگاه های مختلف شایان توجه و اهمیت بسیار هستند. نزدیک ترین جزیره ی این استان به ساحل، هرمز و بزرگ ترین آن ها جزیره ی قشم است که در خلیج فارس و در دهانه ی تنگه ی مهم هرمز قرار دارد. دیگر جزیره های مهم استان عبارتند از: جزیره ی لارک ( تنگه هرمز )، هنگام، تنب بزرگ و کوچک، کیش هندرابی، سری و لاوان دارای برخی از این جزایر دارای اهمیت سوق الجیشی و بعضی دیگر دارای اهمیت اقتصادی هستند.

دشت ها: دشت فاریاب، دشت کردی، دشت مسافر آباد، دشت رودان، دشت احمدی، دشت شمیل، دشت تخت، دشت گنو، دشت فارغان، دشت فین و رضوان و دشت کهورستان و ایسین…

رودخانه ها: استان هرمزگان به دلیل قرار گرفتن در میان رشته های جنوب خاوری جبال زاگرس که فاقد یخچال ها و برف های دایمی و به بیان دیگر منابع بیکران تغذیه کننده رودخانه ها است، فاقد رودخانه های متعدد و پر آب می باشد. تنها رودخانه های پر آب استان رود های میناب و مهران هستند که بخش زیادی از آب های آن ها یا بر اثر گرمای زیاد تبخیر شده و از دست می رود و یا پس از طی مسافتی کوتاه خشک می شوند. تعداد دیگری از رود های استان به دلیل گذشتن از نمکزار های ساحلی و یا دشتهای گچی شور شده و در انتها به دریا می ریزند.

رود های استان را می توان از نظر نوع به دو دسته تقسیم کرد: رودخانه های شور یا کل و مهران که دارای آب شور می باشند و رودخانه های گنج جگین، کریان، جلابی و میناب که آب شیرین دارند.

رودخانه های استان عبارتند از: میناب، مهران، شمیل ( حسن لنگی )، چیل، شقر رود، ماشاری، شور ( کل ) جاسک، شهر نو، هیلرو، زیانی، بهمدی، گابریک، رودان، زرانی، مازابی، سبزپوشان، حاجی آباد، رسول، جغین (جگین)، انگهران، شه بابک، گودر ( گودار) و دزدان.

رودخانه میناب: از پرآب ترین رود های جنوبی ایران است و از رود کورنگ در حدود ۴۲ کیلومتری شمال میناب سرچشمه می گیرد و در شمال تنگه هرمز به خلیج فارس می ریزد. به دلیل شیرین بودن آب این رودخانه سدی به نام سد استقلال بر روی آن بسته شده است که سطحی معادل ۱۵۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزان را آبیاری می کند. افزون بر آن آب آشامیدند بندر عباس و شهر میناب و روستاهای مسیر را نیز تأمین می نماید.

رودخانه شور: از کوه های داراب سرچشمه گرفته و در خاور بندر خمیر به خلیج فارس می ریزد.

رودخانه شمیل: این رودخانه در شمال خاوری بندرعباس جاری است و حوضه آبریز آن حدود ۲۰۰۰ کیلومتر مربع می باشد. رودخانه مذکور در نزدیکی روستای شمیل وارد دشتی وسیع می شود و چشمه های آب گرم گنو و خورگو، خمیر، چستانه، مغدونیه، لای بیشه و آبکهور از مهمترین چشمه های آب گرم استان می باشند که برای رفع انواع امراض مورد استفاده عموم قرار می گیرند.

ناهمواری ها: مناطق کوهستانی، بخش عمده ای از مساحت این استان را در بر گرفته و کوه های این منطقه ادامه ی رشته کوه های زاگرس است که به تدریج از شمال باختری به جنوب خاوری کشیده شده و به مرور از ارتفاعات کاسته می شود تا سرانجام به تپه ماهور های آهکی و گچی و شنی تبدیل می شود و سپس به زمین های پست ساحلی که در امتداد خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد می پیوندد. این ناحیه پست ساحلی که در امتداد خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد می پیوندد. این ناحیه پست ساحلی در اطراف تنگه هرمز وسعت بیشتری می یابد.

مهمترین کوه ها:

کوه فارغان (هماگ): این کوه در ۷۸ کیلومتری شمال بندرعباس واقع شده و ۳۲۶۷ متر ارتفاع دارد. این کوه، سرچشمه رودهای ماشاری، وایکان، نساو مزرعه است. کوه فوق مساحتی بالغ بر ۱۱۰۰ کیلومتر مربع را در بر دارد.

کوه شب (شو): در ۱۰۱ کیلومتری شمال خاوری بندر لنگه واقع شده ۲۶۸۱ متر ارتفاع دارد. رودخانه شور قسمتی از دامنه شمال این رشته را به سمت خاور می پیماید.

کوه گنو: در ۲۹ کیلومتری شمال باختری بندرعباس واقع شده ۲۳۴۷ متر ارتفاع دارد و دهستان های فین، سیاهو و ایسین را از یکدیگر جدا می کند. این کوه در مقایسه با اب و هوای گرم بندرعباس دارای آب و هوایی نسبتاً معتدل بوده و به همین مناسبت از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. کوه گنو با ابعادی معادل ۳۴ کیلومتر طول و ۵ تا ۱۵ کیلومتر عرض، مساحتی افزون بر ۳۵۰ کیلومتر مربع را در بر گرفته است.

کوه بشاگرد: رشته کوه بشاگرد باختری در شهرستان جاسک واقع شده و حدود ۲۰۴۶ متر ارتفاع دارد. دیگر کوه های این استان عبارتند از: کوه بناب، ناخ، مهرگان، بندهوشدان، سرملا، سیبا، پشت کوه، سیاه و غیره …

بادها:

باد سهیل یا سهیلی: این باد در فصل تابستان از جنوب شرقی به طرف شمال غربی می وزد و در رسیدن خرما دارای نقش مؤثر است.

باد عقربی: این باد در فصل بهار از نیمه فروردین تا اوائل تابستان از سمت جنوب به شمال می وزد.

باد نعشی( نشی): این باد در ماه های سرد سال از شمال شرقی به سمت جنوب غربی می وزد و همراه با سرما و توفان است.

باد شمال: به مدت نه ماه از سال به موازات ساحل شمال به مدت چهل روز در فصل تابستان با گرد و غبار زیادی همراه است. جهت وزش این باد از جنوب غربی به شمال شرقی است و در زمستان ها جهت آن غربی – شرقی است و در زمستان ها جهت آن غربی – شرقی می شود.

باد ایوبی: این نوع باد همانند باد قوس از یک ویژگی خاص برخوردار است که همراه با مقدار کمی بارندگی همراه است.

باد شرجی یا شرقی: وزش این باد در تابستان از بادهای زیانبار سواحل شمالی خلیج فارس به شمار می آید، زیرا در فصل تابستان پس از عبور از سطح دریا رطوبت زیاد به خود می گیرد و نم نسبی هوا را به شدت افزایش می دهد و گاهی توأم با ابر و مه است که در برخی نواحی موجب بارندگی می شود.

باد بحری یا باد شمال غربی: این باد اغلب در فصل زمستان شروع به وزیدن می کند و نسیمی را از دریا با خود می آورد و گاه بارندگی های اندکی را پدید می آورد.

گردشگاه های طبیعی:

ایسین در ۲۰ کیلومتری شمال غربی بندر عباس

سرخون در ۲۰ کیلومتری غرب بندرعباس

قلات در ۴۵ کیلومتری غرب بندرعباس

پارک مللی حرا

جنگل های حرا که در حد فاصل جزیره قشم و بندر خمیر واقع گردیده، محدوده ای برابر با ۱۵۰ کیلومتر مربع و مساحتی معادل ۸۲۳۶۰ هکتار می باشد که اگر آب ها و سواحل باتلاقی و سایر محل های خالی را کنار بگذاریم، مساحت اشغالی توسط گیاه حرا در حدود ۶۰۱۲ هکتار می باشد در این منطقه بهترین نوع گیاه حرا وجود دارد و در این میان آن ها درختانی به قطر ۳۰ سانتی متر و ارتفاع ۴ متر مشاهده می شود. انتشار جنگل مذکور از طریق دریا صورت گرفته بدین ترتیب که جریان شدید امواج بذر این گیاه را با خود برده و در محل های ساکن تری باقی گذاشته و چون در فاصله بین قشم و خمیر جریان شدید امواج کم تر است بدین جهت اکثر بذرها در محل باقی مانده و فرصت پیدا نموده که بند گردیده و دارای ارتفاع زیادتری شوند. درخت حرا در سال دارای یک دوره رویشی بوده و در اواخر تیر ماه و اواسط مرداد ماه گل آن ظاهر می گردد و میوه ی بادامی شکل دارد. این جنگل به سبب ویژگی های منطقه مزبور محل مناسبی برای استراحت پرندگان مهاجر و همچنین زندگی پرندگان بومی گردیده است.

گردشگری در سواحل خلیج فارس: خلیج فارس به جهت آن که بر سر راه دریایی خاورمیانه واقع شده است، اهمیت نظامی و ژئوپولیتیکی ویژه ای در منطقه ی خاورمیانه دارد. علاوه بر موقعیت فوق، وجود این منابع عظیم آبی، امکانات بالقوه و بالفعل بسیار جالب توجهی را در امر توسعه ی گردشگری و جهانگردی فراهم آورده است که موجب رونق اقتصادی استان می گردد. خلیج فارس در عرصه های مختلف دارای جاذبه های جالب توجه توریستی است. شرایط اقلیمی مناسب و آب و هوای بهاره در طول ماه های سرد سال، زمستان های ملایم و آفتابی و سواحل زیبا، ورزش های مختلف آبی و بسیاری از امکانات دیگر طبیعی، سواحل خلیج فارس را مستعد جلب گردشگران بسیاری از داخل کشور و سراسر جهان نموده است که با توسعه و تجهیز سواحل و بنادر آن به یکی از قطب های گردشگری آسیا و جهان تبدیل خواهد شد.

جزیره ی تاریخی قشم: این جزیره بزرگترین ترین جزیره ی ایران و یکی از قطب های تجاری کشور است. این جزیره دارای یک فصل گرم و مرطوب و طولانی و یک فصل کوتاه و معتدل است. شهر قشم در حال حاضر به شکل نیم دایره ای در گوشه ی شمال شرقی جزیره ی با بافت سنتی و نخلستان های انبوه و با مناظر طبیعی بسیار زیبایی قرار گرفته است. معماری سنتی سازگار با شرایط اقلیمی و بادگیر های بلند و قدیمی خانه های مسکونی آن نمای اصلی شهر را به وجود آورده اند.

صخره های سواحل بندر قشم که محل تجمع خرچنگ های دریایی اند، از نقاط بسیار دیدنی آن به شمار می روند. جزیره ی قشم دومین بندر آزاد تجاری ایران است و همین ویژگی اهمیت جهانگردی و گردشگری آن را دو چندان ساخته است.

بازدید از جزیره ی کیش، عروس هرمزگان: سواحل کم نظیر این جزیره ی مرجانی، نه تنها در فصول بارانی سال، بلکه در طول یک روز در ساعات مختلف جلوه های بدیع و گوناگون و بسیار زیبائی از طبیعت را به تماشا می گذارد. سواحل کیش در شرق و شمال شرقی و جنوب از زیباترین سواحل جهان است. در سواحل جنوب غربی آن ذیباترین منظره غروب خورشید را می توان دید.

سواحل رودخانه میناب: این رودخانه یکی از پر آب ترین رود های جنوبی ایران است و از دو رودخانه ی دیگر به نام های رودان و جغین تشکیل شده است که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شهر میناب را به وجود می آورند. به علت شیرینی آب رودخانه و امتیازات عمرانی و اقتصادی ناشی از آن سد بزرگی نیز بر روی آن ساخته شده است. رودخانه ی میناب که از کناره ی شهر میناب می گذرد، به چهره ی این شهر که در طرفین این رود دامن گسترده است و سرسبزی نخلستان های اطراف در آمیخته، جلوه ای ویژه می بخشد، به طوری که این شهر را یکی از نقاط بسیار زیبای استان هرمزگان ساخته است.

روستای لافت: چهره ی طبیعی روستای لافت در میان درختان سرسبز گرمسیری و نخلستان های همیشه سبز، همراه با زیبایی های خیره کننده ی دریا و جنگل شناور حرا از طبیعتی زیبا برخوردار است که برای هر گردشگری جذاب و قابل توجه است.سبک معماری خانه های روستا با بادگیر های فراوان نیز بسیار جالب و دیدنی است.

روستای دژگان: روستای دژگان از توابع شهرستان بندر لنگه است، وجود کارخانه، کوه، پوشش گیاهی نسبتاً مناسب و جانورانی از قبیل آهو، گوزن، قوچ، میش، گراز، قرقاول و کبک جزئی از اکوسیستم و عناصر زیست محیطی و جاذبه های طبیعی این روستا می باشد.

روستای خورگو: روستای خورگو در ۶۰ کیلومتری شمال شرق بندرعباس واقع شده است و از آب و هوای مطلوبی برخوردار است. رودخانه ها، چشمه های اب گرم، ارتفاعات، پوشش گیاهی مناسب و حیات وحش، جلوه های طبیعی زیبا و جالبی به این منطقه بخشیده است. یک زیارتگاه یک قدمگاه و یک مسجد قدیمی از جاذبه های زیارتی روستا محسوب می شود.

بازدید از معماری صخره ای روستای خربس(خربز): این روستای قدیمی در جزیره ی قشم و بر سر راه قشم – درگهان واقع شده است. مهم ترین ویژگی آن که حیرت و شگفتی هر بیننده ای را بر می انگیزد معماری صخره ای موجود در آن است. در ارتفاعات روستای خربس آثار با شکوهی از معماری صخره ای دیده می شود که به عقیده ی برخی نیایشگاه پیروان میترانیسم و یا پرستشگاه آناهیتا خدای آب بوده است.

روستای ساحلی باسعیدو: روستای باسعیدو یا سینکوهم از روستاهای قشم است و با آب و هوای گرم و خشک در یک ناحیه ی ساحلی قرار دارد. این روستا از حیات وحش و پوشش گیاهی مناسبی برخوردار است. روستای باسعیدو زمانی مقر انگلیسی ها بوده و از آن زمان آثاری نظیر مهمان سرا، گورستان، کلیسا و انبار زغال سنگ و برخی لز آثار دیگر بر جای مانده است.

روستای ساحلی سوزا: این روستا نیز از توابع شهرستان قشم است و در یک ناحیه ی ساحلی با آب و هوای گرم و خشک قرار دارد. تنگه ی معروف هرمز در محدوده این روستا واقع است و دره های تنگ کلمون و تنگ لرد در فاصله ی کمی از این روستا قرار دارد.

روستای دیدنی سعادت آباد: روستای سعادت آباد از توابع شهرستان حاجی آباد است و از وجود چند رودخانه و ارتفاعاتی برخوردار است و این امر موجب گردیده است که این روستا به یکی از نقاط دیدنی و گردشگری استان هرمزگان مبدل شود. این روستا دارای دو قلعه ی قدیمی نیز می باشد.

مراکز آب درمانی: چشمه های آب گرم معدنی از جمله پدیده های جالب و جذاب طبیعت است که از نقطه نظر جهانگردی و استفاده های پزشکی همواره مورد توجه ویژه قرار گرفته است. منابع آب های معدنی هر کشور می تواند منبع درآمد مهمی به ویژه از نظر جلب جهانگردان باشد. مهم ترین چشمه های آب معدنی هرمزگان عبارتند از: چشمه های آب گرم گنو در بخش شرقی کوه گنو در ۳۵ کیلومتری بندرعباس، چشمه ی آب گرم خورگو در ۴۰ کیلومتری بندرعباس، چشمه ی آب گرم چستانه در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس، چشمه ی آب گرم خمیر واقع در ۵ کیلومتری غرب بندر خمیر، چشمه ی آب گرم چستانه در نزدیکی قریه خونسرخ واقع در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس.

محصولات:

میوه های هسته دار: زردآلو و قیسی

میوه های دانه ریز: انگور ( عسگری، یاقوتی

میوه های خشک: پسته، اوحدی، اکبری، کله قوچی، بادام

میوه های نیمه گرمسیری: خرما( استعمران، کبکاب، مضافتی، پیارم، دیری، برحی، شاهانی)، انجیر، پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج، انار، زیتون.

میوه های گرمسیری: موز، انبه، کنار، چیکو،..

گیاهان دارویی: حنا، گلستان..

صنایع دستی:

جنبه تجارتی ندارد و تنها در چارچوب رفع نیاز منطقه می گنجد که عبارتند از: گلابتون دوزی، خرسک، عبا، جوال و حتی قالیچه و وسایلی همچون گفه، کنتله، سربونی، فک، سری جهله که با برگ نخ تار و پود می باشد. سوزن دوزی، مشبک بافی، حصیربافی، چادرشب بافی، گلیم بافی، قالی بافی، زری بافی، طراحی سنتی، خوشنویسی، صنایع چوبی..

مردم شناسی:

سابقه ی تاریخی بشاگرد: در زمان حکومت سلسه ی اشکانی و ساسانی، بشاگرد جزو منطقه ی گدروز و مکران بوده و در تحقیقات لسترنج در کتاب سرزمین های خلافت شرقی جزو مرز های کرمان نشان داده شده است. در ابتدای قرن حاضر، بشاگرد جزو بلوچستان به حساب آمده اما هنری فیلد مردم شناس مشهور بشاگرد را جزو ایالت کرمان دانسته و می گوید: ایالت کرمان به چند ناحیه تقسیم شده بود که مهم ترین آن عبارت بود از: جیرفت، رودبار و بشاجرد.

آداب و رسوم:

پس از آنکه مراسم خواستگاری انجام شد و میان طرفین برای ازدواج توافق به عمل آمد، مراسم عقد، به همان ترتیبی که در سایر نقاط ایران معمول است در حضور شهود و کسان عروس و داماد برگزار می شود. هنگامی که عاقد می خواهد خواندن خطبه را شروع کند همه دکمه های لباس عروس و داماد را باز می کنند و تا پایان قرائت خطبه باز می کنند و تا پایان قرائت خطبه باز می گذارند. فلسفه این عمل آن است که به اصطلاح کار و بخت آن دو در جریان زندگی گشوده بماند و هرگز گرهی در کار ایشان پیدا نشود. معمولاً میان عقد و عروسی یک شب فاصله می اندازند. در شب عروسی زنان خانواده داماد با البسه زیبا و رنگارنگ خویش به سوی خانه داماد به راه می افتند وقتی که به پشت در خانه او رسیدند همه با هم سه بار هلهله می کنند، یا به اصطلاح محلی کیلیلی می کنند.

داماد شخصاً در را به روی ایشان باز می کند و به درونشان می برد تا میوه و چای و شیرینی صرف کنند. زنان خانواده داماد پس از صرف چای و شیرینی به طور دسته جمعی برخاسته به راه می افتند و به سایر خانه ها می روند، پارچه هایی را که داماد برای عروس خریداری کرده است در جعبه بزرگی قرار داده روکش سبزی بر آن می اندازند. یکی از زن ها آن را بر سر خود می گذارد و به همراهی گروه زنان و مردان و نوازندگان محلی، با ساز و کرنا و دهل، پای کوبان و آواز خوانان از کوچه ها و خیابان ها می گذرند و به خانه عروس می روند. عروس با کلیه اقوام و دوستان و آشنایان در خانه پدر خود آماده است. زنان خانواده داماد با ساز و سرود وارد می شوند. و هدایای داماد را به حاضران در خانه عروس نشان می دهند و هر یک از زنان قطعه ای از آن پارچه ها را برداشته به خانه می برد تا برای عروس چیزی بدوزد. در همان شب، دست و پای عروس را حنا می بندند. در مراسم حنابندان، عده ای از زنان خانواده در حالی که دستمال های رنگین به دست دارند و آن ها را به طرز جالبی تکان می دهند. این ترانه را به لهجه محلی می خوانند.

امام اولش آمده به میدان

ملایک بر سرش می خوانده قرآن

که تا دین محمد بر قراره

علی در خدمت پروردگاره

پس از خاتمه مراسم عروس را با تشریفات خاصی به حمام می برند و پس از آن در اتاقی که در خانه پدرش آماده کرده با پرده ها و پارچه های رنگارنگ زینت داده اند و آن را تخت ( به معنای حجله می نامند وارد می کنند. هنگامی که عروس را به تخت می برند این ترانه را می خوانند:

به ناز نازانش برن چو ماه تابانش برن

به حجله بندان خوش ایت ( خودش می رود)

همان روز داماد را نیز با اسب یا شتری سوار می کنند و به حمام می برند و لباس نو می پوشانند و پارچه سبز نازکی بر سرش می اندازند و پسر بچه کوچکی را در جلو او می نشانند ( تا خدای پسری به او عنایت فرماید ) و پس از آنکه داماد از حمام درآمد سینی بزرگی در میان جمعیت برابر او می گذارد تا هر کس بر فراخور حال خویش مبلغی در آن بیاندازد. سپس داماد را به خانه پدرش می برند و در همه طول راه پیشاپیش او می خوانند و می زنند و می رقصند. پس از آنکه داماد به خانه پدر خود رسید، در می زند و از پدر خود تقاضای انعام می کند و مادرش را می خواهد که شیرش را به او حلال بکند. با اجرای این مراسم دوباره غریو شادی به آسمان می رود و پایکوبی از نو آغاز می شود. اجرای این مراسم مقارن لحظه ای است که عروس را به تخت نشانیده اند و داماد را به خانه عروس برده و در کنار او به تخت می نشانند و پس از دست به دست دادن آن دو زن ها به هلهله کردن و پایکوبی می پردازند و به خانه های خود می روند که در اصطلاح محلی آن را « سراخونی رفتن» می گویند و به این ترتیب دختر و پسر زندگی زناشویی خود را آغاز می کنند.

نمونه بازی ها: رمازا، دارتوپا، درا، تلنکا، کل سوارا، ملا پشم ریشا، درزا جانا، چوکا، دار کلکا، هفت سنگ، چوقابلا، کرکومچا، سنگ چلکا، پنیر و پنیر، کشتی محلی کمرا، دارمغا، کل سوارا، دارچه کول، دارتوپ، آغاد رنگ در رنگ، جنگ هیچ، خرنگ.

آثار تاریخی:

دژ ها: قلعه شاداب، قلعه زنگیان، قلعه کمیز، قلعه زندان.

قلعه لشتان: این قلعه از جمله قلاع معروف اطراف بندر لنگه است. فاصله ی آن تا ساحل دریا ۱۵ کیلومتر و ساختمان آن بر روی کوهی بنا شده است، ویرانه های سنگی قلعه در محوطه ی بسیار وسیع و تقریباً مسطح قرار گرفته است. از روزگار بسیار دور حکایت می کند. درون قلعه بقایای ۳۶ آب انبار استوانه ای شکل به قطر ۳ متر و به عمق نزدیک ۱۰ متر در دل سنگ کوه حفر شده است که تعدادی از آن ها سالم است و همچنین آثار اطاق ها و راهرو هایی که در سنگ کوه ایجاد شده کاملاً مشخص است. در قسمتی از این میدان قبرستان وسیعی دیده می شود سرپوش قبر ها از سنگ تراشیده شده که برخی از آن ها سالم می باشد. انبار های اسلحه و حوضچه های سنگی و بسیاری نشانه های دیگر بیانگر نظامی بودن قلعه است. دیگر آثار تاریخی استان هرمزگان عبارتند از:

سد تل بالا و آثار کولغان: این سد با دریاچه ای به طول یک کیلومتر و عرض متفاوت تا ۵۰۰ متر آب باران دره های مجاور را ذخیره می نموده است.

تالاری در قلب صخره: در روستای خریس در جزیره ی قشم.

قلعه ی قشم: در کنار ساحل قرار دارد. ساختمان قلعه انحصاراً برای استفاده ی نظامی بنا گردیده است.

آثار ثبت شده ملی:

تپه کوره خانه واحدی – هزاره ۴ ق م – میناب

مسجد افغان – اوایل افشاریه – بندر لنگه

مسجد ملک بن عباس – اوایل صفویه – بندر لنگه

مسجد آقا – اوایل زندیه – بندر لنگه

مسجد خداداد – زندیه – بندر لنگه

مسجد غیاث – اوایل صفویه – بندر لنگه

مجموعه آب انبار های موزه – صفویه – قاجاریه – بندر عباس

حسینیه بنگی – اواخر زندیه – قاجاریه – بندر لنگه

مسجد گله داری – قاجاریه – بندر عباس

مسجد جامع دلگشا – زندیه – بندرعباس

بنای فکری – اواخر قاجار – بندر لنگه

شهر حریره – از هرن ۵ تا ۱۰ ه ق – بندر لنگه

قلعه هرمز – صفویه – قشم

معبد هندوها – قاجاریه – بندرعباس

حمام گله داری – قاجاریه – بندرعباس

پل لاتیدان – صفویه – بندرعباس

مسجد امیر – قاجاریه – کیش

مسجد ماشه – مسجد جامع کیش – قاجاریه – کیش

چاه های تلا لافت – تاریخی – اسلامی – قشم

مقبره شیخ زین العباد – صفویه – قشم

دست کند خربز یا خربس – اسلامی – قشم

محوطه کول گان (کولغان ) – تاریخی – قشم

مقبره بی بی مریم ( تم سنیتی ) – قرن ۸ ه ق – قشم

مقبره سیدان – تیموری – صفویه – صفویه – قشم

مسجد جامه قشم – صفویه – قشم

قلعه قشم – پرتقالی ها – صفویه – قشم

مقبره و مسجد شیخ برخ – قرن ۳ تا ۱۳ ه ق – قشم

حمام خانی بستک – قاجاریه – بستک

خانه واحدی – قاجاریه – بندر لنگه

خانه گلبتان – قاجاریه – بندر لنگه

قلعه مغویه – قاجاریه – بندرلنگه

قلعه پرتقالی های کنگ – صفویه – بندر لنگه

کاروانسرای بستک – قاجاریه – بستک

خانه بستکی – قاجاریه – بندر لنگه

کاروانسرای گلچین – قاجاریه – بندرعباس

کاروانسرای کهورستان – صفویه – خمیر

کاروانسرای تقی خانی – صفویه – خمیر

بازار بستک – قاجاریه – بستک

سد گوران – پهلوی – قشم

برکه طولی – صفویه – قاجاریه – بندرعباس

برکه گرد – صفویه – قاجاریه – بندرعباس

آسیاب های آبی گنو – قاجاریه – بندرعباس

مسجد دزک – قاجاریه – بندرعباس

مسجد شیخی – قاجاریه – بندر لنگه

سد ملا حاجی – اواخر قاجار – پهلوی اول – قشم

خانه جری کولاک و محوطه همراه آن – پهلوی – جزیره هرمز

برکه دریا دولت – اواخر قاجار – بندر گنک

حسینیه حدادی – اواخر قاجار – بندر لنگه

مسجد جامع بستک – قاجاریه – بستک

مدرسه مصطفویه – قاجاریه – پهلوی اول – بستک

آرامگاه شیخ احمد شیخ راشد مدنی – پهلوی اول – بستک

قلعه خان بستک – قاجاریه – بستک

برج گری کوه – قاجاریه – بستک

مسجد بن نادار – اواخر قاجار – بستک

غار سادرمند – ساسانی – جاسک

گنبد سرخ – قرون میانه اسلامی – بندرعباس

آب انبار شاه حسینی – اواخر قاجار – بندرعباس

حمام بزرگ – حمام چپ – قاجاریه – بندرعباس

قلعه لافت – قرون میانه اسلامی – قشم

مجموعه بافت قدیم کنگ – قاجاریه – پهلوی – بندر لنگه

قلعه کمیز – اواسط اسلامی – رودان

برکه شماره ۵ بشاری – قاجاریه – بندر لنگه

برکه شماره ۲ بشاری – قاجاریه – بندر لنگه

برکه شماره ۴ – بشاری – قاجاریه – بندر لنگه

برکه شماره ۱ بشاری – قاجاریه – بندر لنگه

بادگیر منبر گپ – اواخر قاجار – بندر عباس

برج سیاه و سفید – قاجاریه – جاسک

قلعه فین – ایلخانی تا صفوی – فین

قلعه حاجی آباد – ایلخانی – تیموریان – صفویه – حاجی آباد

تپه مارو – تپه خیر آباد – پیش از تاریخ – اسلامی – رودان

برکه شماره ۱ درگهان – اواخر قاجار – پهلوی – قشم

برکه شماره ۲ درگهان – اواخر قاجار – پهلوی – قشم

برکه شماره ۳ درگهان – اواخر قاجار – پهلوی – قشم

برکه شماره ۴ درگهان – اواخر قاجار – پهلوی – قشم

برکه شماره ۵ درگهان – اواخر قاجار – پهلوی – قشم

کاروانسرای کیشی دری – صفویه – خمیر

کاروانسرای برکه سلطان – صفویه – خمیر

کاروانسرای برکه سفید – برکه نو – صفویه – خمیر

تپه چاه لرد – تم کافرون – پیش از تاریخ – تاریخی – بندر عباس

مجموعه الف برکه های گیاهداران ۱ پهلوی – قشم

مجموعه الف برکه های گیاهداران ۲ – پهلوی – قشم

مجموعه الف برکه های گیاهداران ۳ – پهلوی – قشم

مجموعه الف برکه های گیاهداران ۴ – پهلوی – قشم

مجموعه الف برکه های کووه ای ۱ – پهلوی – قشم

مجموعه الف برکه های کووه ای ۲ – پهلوی – قشم

برکه بی بی – قاجاریه – پهلوی – قشم

قلعه میناب – قرون میانه اسلامی – میناب

قلعه لارک – صفوی – قشم

زیارت خضر نبی (ع) – صفوی – قاجار – قشم

آرامگاه عبدالرحمن شیخ – قاجاریه – بستک

آرامگاه سید مظفر – قاجاریه – بستک

کاروانسرای تنگ بستک – صفویه – قاجار – بستک

بنای ترنه – ترنو – صفویه – قاجار – بستک

آب انبار هلر – اواخر قاجار – پهلوی اول – قشم

دبستان دکتر علی شریعتی – پهلوی – قشم

چهار طاقی مکتب خانه شماره ۱ – صفویه – قشم

گورستان جگین – هزاره ۱ ق م – جاسک

آرامگاه سید حمدی – اوایل قاجار – حاجی آباد

آب انبار قصر صورت – قاجاریه – حاجی آباد

آسیاب آبی فارغان – قاجاریه – حاجی آباد

آب انبار قصر صورت – قاجاریه – قشم

پاسگاه قدیم هرمز – پهلوی اول – قشم

قلعه کردر – قاجاریه – میناب

آب انبار حاجی ابراهیم – پهلوی دوم – بندر لنگه

آب انبار حاجی محمد – پهلوی دوم – بندر لنگه

حمام فین – قاجاریه – فین

برکه گرد – اواخر قاجار – پهلوی اول – قشم

برکه گرد – اواخر قاجار – پهلوی – قشم

برکه طولی – اواخر قاجار – پهلوی اول – قشم

آب و هوا: گرم و خشک، بواسطه دوری از دریا با رشته کوه هایی جدا گشته خشک و مانند همه مناطق جنوبی ایران گرم است. در تابستان بر اثر محصور بودن بوسیله ی کوه ها شب های گرم و خفه و ناراحت کننده ای دارد.

رستنی ها: درختان گز و کنار، گیاهان دارویی، آویشن ، پوشش گیاهی برای چرای دان.

اقتصاد: بر پایه ی کشاورزی و دامداری استوار است.

پوشش گیاهی: درختان کهور و گز، گیاهان کلپوره و آویشن و مورد.

جانوران: خوک، شغال، روباه، خرگوش، آهو و کبک

فرآورده ها: گندم، ارزن، تره بار، لیمو ترش، ماهی، دام و فرآورده های دامی.

سوغات: ماهی و میگو؛ مرکبات؛ میوه ( خربزه درختی، گارم زنگی، نارگیل، موز، انبه، سه پستان )؛ ترشی انبه؛ میوه تمبر؛ خرما.

غذاهای محلی: قلیه اسفناج؛ کدو ترش؛ پیتی؛ سغدی؛ قلیه ماهی؛ قلیه میگو؛ کباب میگو و ماهی؛ آبگوشت میگو و ماهی؛ ماهی شور پلو؛ دم پخت ماهی؛ خوراک فاسولیا؛ کنمه؛ خورش جگر؛ خورش گل کلم؛خورش کلم پیچ؛ دال عدس؛ کیاتی هواری.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons