نوشته ها

استان کرمان رتبه اول کشور در آثار ثبت جهانی

ارسال شده توسط :

استان کرمان رتبه اول کشور در آثار ثبت جهانی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: کویر لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران به ثبت جهانی رسید و قسمت اعظم این پهنه‌ی به ثبت رسیده در استان کرمان واقع است.

“محمود وفایی” افزود : در ادامه اجلاس جهانی یونسکو در ترکیه، به طور استثنایی پرونده کویر لوت که کاملا آماده و بدون نقص بود، امروز مطرح و کویر لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران به ثبت جهانی رسید و قسمت اعظم این پهنه‌ی به ثبت رسیده در استان کرمان واقع است.

وی با اشاره به اینکه سایر پرونده ها به دلیل شرایط کشور ترکیه، به اجلاس آینده موکول شده است، افزود: آنچه که از بیابان لوت به ثبت رسیده، در محدوده سه استان کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان است که ۸۰ درصد آن در محدوده استان کرمان قرار دارد.

وفایی تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر استان کرمان با ثبت این اثر طبیعی، بر قله ثبت آثار جهانی کشور ایستاده و رتبه اول را به خود اختصاص داده و ایران رتبه ۱۱ آثار ثبت جهانی را در دنیا دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان با تشکر از همراهی استاندار در این پروژه و پروژه های مربوط به میراث فرهنگی از جمله ثبت قنوات و کویر لوت، گفت: از همکارانی که در تکمیل پرونده کویر لوت و آماده کردن برای ثبت جهانی تلاش کردند، نیز قدردانی می کنم.

وی افزود: این اتفاق، فرصت بسیار خوبی برای استان است و می توانیم بگوییم کرمان، استان جهانی است و فرصت های بسیار خوبی را پیش روی همه ما قرار می دهد تا بتوانیم از این ظرفیت به نفع استان، اقتصاد و تولید، معرفی و شناخت هر چه بیشتر تمدن، فرهنگ، جاذبه های طبیعی، تاریخی، میراثی، تمدنی و ارزشی خودمان به جهانیان استفاده کنیم.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons