نوشته ها

استان یزد

ارسال شده توسط :

وجه تسمیه:

واژه یزد از کلمه یشت ( یسن ) به مفهوم ستایش و پرستش آمد است. به روایت دیگر این شهر در زمان ساسانیان به فرمان یزدگرد اول ساخته شده و نامش از آن سرچشمه گرفته است.

موقعیت جغرافیایی:

محدوده ای از ایران اسلامی که با حدود ۲/ ۷۳۵۵۹ کیلومتر مربع نام یزد به خود گرفته است، در قسمت مرکزی فلات ایران قرار دارد در ۲۹ درجه و ۵۲ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۲ درجه و ۵۵ دقیقه تا ۵۶ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی واقع شده است که می تواند در بر گیرنده نامناسب ترین عوامل طبیعی غالب بر فلات مرکزی ایران نیز باشد.

سیمای اقلیمی:

استان یزد به علت استقرار در مرکز ایران و قرار گرفتن بر روی کمربند بیابانی جهان و دوری از منابع وسیع رطوبتی نظیر خلیج فارس دریای عمان و دریای خزر و مجاورت با کویر پهناور نمک و برخی دیگر از ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی در شمار یکی از خشک ترین استان های کشور قرار دارد که از مشخصات آن بارندگی اندک تبخیر شدید، دمای زیاد و رطوبت کم است.

در استان یزد تنها عامل تعدیل کننده ی دما ارتفاعات شیر کوه است که تا شعاع نسبتاً وسیعی مناطق اطراف خود را تحت تأثیر قرار دارد. اقلیم ها و خرد اقلیم های حاکم بر جغرافیای استان یزد به سبب تأثیر دو دسته از عوامل سازنده های اقلیم شکل گرفته اند که به عوامل اصلی و فرعی مؤثر واقع بر اقلیم استان تقسیم می شوند.

عوامل اصلی شکل دهنده ی اقلیم شامل ارتفاع، منابع رطوبتی، عرض جغرافیایی و توده های هوا و سیستم های هواشناسی بوده و عوامل فرعی مقولاتی همچون فعالیت های کشاورزی، پوشش گیاهی ، صنعت و معدن و نظائر آن ها را در بر می گیرد.

رشته کوه ها و ارتفاعات:

در تشکیلات و طبقات زمین شناسی استان یزد از قدیمی ترین تا جدید ترین رسوبات مشاهده می شود. بخش وسیعی از این رسوبات متعلق به دوران های مزوزوئیک و سنوزوئیک بوده که سنگ هایی از جنس آهک، گچ، نمک، سیلیس، بازالت، مرمر، و غیره را در خود جای داده است. استان یزد در قلمرو سلسله جبال مرکزی ایران واقع شده و از پستی و بلندی و چاله ها و کفه های کویری متعدد تشکیل شده است.

کوه های استان یزد شامل رشته کوه های ششیر کوه، خرانق و کوه های شرقی است.

سلسله جبال شیرکوه: این سلسله جبال در جنوب و جنوب غربی استان یزد واقع شده است. از همه ارتفاعات استان حجیم تر و مرتفع تر است و قله ی ان به نام شیرکوه با ۴۰۷۵ متر ارتفاع بلند ترین نقطه ی استان یزد است. در مناطق مرتفع شیرکوه یخچال های طبیعی و دائمی وجود دارد و برخی از نواحی آن در تمام سال پوشیده از برف است.

کوه های خرانق: این کوه ها در ناحیه ی مرکزی استان در شمال شهر یزد واقع شده است و مرتفع ترین نقطه ی آن کوه اشتری کوه خونزا، کوه بندر، بز کوه، کوه چک چک و ماهانه می باشد.

کوه های شرقی: ارتفاع این کوه ها از کوه های دیگر کمتر بوده و در قله بن اخت به ۳۰۰۲ متر می رسد. این رشته کوه ها در مناطق خور و بیابانک و جندق و رباط پشت بادام قرار دارند.

دریاچه و رودخانه ها و منابع آبی:

کمبود شبکه های آب روان از گزشته های بسیار دور مردم یزد را به کاوش و پی جویی منابع آب وا داشته و موجب حفر قنوات و چاه های بسیار در این استان شده است. چنان که مقنی ها ی یزدی از این حیث از شهرت ویژه ای برخوردار هستند. عمده ترین و بزرگترین سفره ی آب زیرزمینی استان سفره ی آبی دشت یزد – اردکان می باشد که آب مورد استفاده کشاورزی و صنعتی را تأمین می نماید. بهره برداری در این منطقه از طریق چاه های عمیق و قنوات صورت می گیرد. ه و تا کنون تا عمق ۲۵۰ متر از آن از طریق حفاری محقق گردیده و احتمال ۳ تتا عمق ۴۰۰ متری در محور اصلی دشت ادامه دارد. ( خط القعر کوه های شیر کوه و خرانق ) آب چاه های عمیق نیز در اثر کثرت بهره برداری سنگین شده و در نتیجه از نظر مصارف صنعتی و شهری مشکلات فراوانی را برای همیشه به همراه دارد و این عوامل لزوم انتقال آب از منابع غرب کشور به فلات مرکزی و استان یزد را امری ضروری می سازد.

گردشگاه های طبیعی:

استان یزد با وجود داشتن آب و هوای کویری دارای جذابیت های طبیعی از جمله دره ها و مناطق ییلاقی، ارتفاعات و قله ها، غار ها، چشمه سار ها، جاذبه های کویری و روستا های دیدنی می باشد. چشمه ی تا مهر: وجه تسمیه ی این چشمه احتمالاض به علت جریان آبی است که هر ساله از اوایل بهار تا مهر ماه از آن جاری می شود. این چشمه در شش کیلومتری شهرستان تفت قرار دارد و در فصل تابستان همه روزه پذیرای تعداد زیادی از اهالی منطقه تفت و یزد مسافران گذری و دیدار کنندگان از این استان می باشد.

چشمه ی غربالبیز:

این چشمه در نزدیکی شهرستان مهریز و در ۴۰ کیلومتری یزد واقع شده است. چشمه ی قربالبیز در ناحیه ای خوش آب و هوا و با چشم اندازی بدیع به صورت یک فرو رفتگی طبیعی است و همه ساله در اوادل بهار آبی گوارا و زلال از کوه های منطقه جاری می شود و در این فرورفتگی می ریزد و به دریاچه ای طبیعی تبدیل می شود.

ارتفاعات، دره ها و مناطق ییلاقی:

عمده ترین جاذبه های گردشگری در این استان دامنه های شیر کوه است. دامنه های شیر کوه اعم از پیش کوه، میان کوه، و پشت کوه به علت بهره مندی از آب فراوان ناشی از ذوب برف در ارتفاعات به باغستان های سرسبز و زیبا تبدیل شده است.

غار ها:

در کوهستان های استان یزد، غار هاای جالب و دیدنی وجود دارد که علاقمندان به غارنوردی و زمین شناسان را به خود جلب می کند. مهم ترین این غار ها عبارتند از:

غار ایوب در دهج، غار دره ی زنجیر و ده کفتر در یزد، غار هشتاد در مهریز، غار چک، علا و ابر کوه، غار هامانه در هامانه ی خرانق ها، غار اسلامیه فراشاد و غار باد معصوم در اسلامیه، غار نباتی در ندوشن، غار اشکفت در عقدا، غار چهار طاقی در یزد…

دیدنی های کویر:

گردش در گستره های وسیعی از کویر که نگاه را تا دور دست می کشاند غافلگیر شدن در چشم انداز شن های روان و شوره زار های خشک و سوزان، دیدن بنا های تاریخی و کاروانسرا ها و آبادی ها و رباط های قدیمی برای هر گردشگر و جهانگردی جذاب و دیدنی است.

گردش در روستا ها:

اکثر روستا های استان یزد دارای جلوه های ویژه و بی مانند می باشند. این جلوه ها از چنان اهمیت، اعتبار و زیبایی و جذابیتی برخوردارند که هیچ جهانگردی نمی تواند بدون تحسین و توجه از کنار آن بگذرد. گذشته از معماری زیبا و دیدنی های بومی بقایای شهر های قدیمی و ترکیب متنوعی از کنش های فرهنگی، آثار باستانی و تاریخی نظیر رباط ها، یخچال ها، ساباط ها، قلعه ها، حمام های قدیمی، بقعه ها و امامزاده ها، مساجد، بقایای برج و بارو ها و جای جای استان یزد را به نمایشگاهی از شگفتی های اعجاب آور تبدیل کرده اند.

پیر سبز چک چک:

۷۲ کیلومتر دور تر از یزد و در شمال شرقی آن زیارتگاهی قرار دارد که همه ساله از سوم تا هفتم تیر ماه زرتشتیان بسیاری از نقاط جهان را به سوی خود می کشاند. این زیارتگاه در بالای کوه بلندی ساخته شده است که به آن کوه چک چک می گویند. وجه تسمیه این کوه نیز آن است که چه در زمستان و چه در بهار، آب به میزان ثابتی، از کوه چکه چکه فرو می ریزد و در مخازن سیمانی که ساخته اند جمع شود تا به مصرف زائرینی که در ۵ روز از تیر ماه تعداد آن ها حدود ۵۰۰۰ نفر و در ایام دیگر تنها چند نفر است برسد

مسجد جامع کبیر یزد:

ساختمان اصلی مسجد جامع را متعلق به قرن ششم هجری قمری می دانند لیکن جامع کنونی مربوط به زمان آل مظفر و قرن هشتم و نهم هجری قمری است، از امتیازات معماری و هنری مسجد در مرحله اول ساختمان و کاشیکاری سر در بلند و با شکوه و دو مناره زیبا و تزیینات کاششیکاری و دو کتیبه نفیس آن یکی به خط کوفی آجری و دیگری به خط ثلث سفید بر روی کاشی لاجوردی مرق می باشد.

مناطق حفاظت شده:

استان یزد:

پناهگاه حیات وحش به مساحت ۱۷۷۰۸۰۹ هکتار منطقه ی حفاظت شده به مساحت ۴۷۴۷۱۷ هکتار می باشند. دارای یک اثر طبیعی ملی سه پناهگاه حیات وحش، سه منطقه ی حفاظت شده است.

سرو ابرکوه به مساحت نیم هکتار است که در سال ۱۳۸۲ بعنوان اثر طبیعی ملی شناخته شد. دره ی انجیر ونی باز حیات وحش استان یزد می باشد که ۱۷۵۳۰۲ هکتار مساحت دارد و در سال ۱۳۸۱ تأسیس گشت. کالمند منطقه ی حفاظت شده ای است به مساحت ۲۲۹۱۰۷ هکتار و کوه بافق به مساحت ۸۸۲۵۷ هکتار می باشند. سیاه کوه از مناطق حفاظت شده ای است که در قلمرو استان های یزد و اصفهان قرار دارد و ۱۹۹۶۵۱ هکتار مساحت دارد.

نایبندان:

این منطقه که در سال ۱۳۷۳ با هدف حمایت از گونه های جانوری کمیاب، مانند جیبرو یوزپلنگ به صورت حفاظت شده در آمد در سال ۱۳۸۰ به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.

بوروئیه:

این منطقه با وسعت ۷۸۵۱۳ هکتار در سال ۱۳۸۱ به عنوان پناهگاه حیات وحش اعلام شد. دلیل این انتخاب ضرورت حمایت از آهو، بز، پازن و قوچ و میش بوده است.

بورویه هرات:

منطقه ای کوهستانی – دشتی است که برای حفظ نژاد آهو، پازن، قوچ و میش مورد توجه است دارای ۱۰۰۰۰۰ هکتار مساحت است و در ۲۴ کیلومتری یزد و ۴ کیلومتری هرات قرار دارد.

نمونه ورزش های بومی و محلی:

ترونه بازی، درنگ درنگ، لشکر کشی، دزد بازی، قایم بازی، قایم بازی شوتک باز، کل بازی، بجه بازی، تل جهی با پسه کش، تل جهی بی پسه کش، گوی و چوگان بازی، مال مال تو، گرگم و گله میگیرم، استاد زنجیر باف، ملا ملا، خرک بازی، چرخ و فلک، پرانداز وپر، گنجشک پر، این چه چیزه، استابدو، اتوک کلی، چفته بازی، دم دوک بازی، شیطان بازی ..

محصولات:

میوه های دانه دار: سیب، گلابی، به

میوه های هسته دار: آلبالو، گیلاس، گوجه، هلو، آلو، شفتالو، زردآلو، قیسی، شلیل، آلو قطره طلا،

میوه های دانه ریز: انگور ( بیدانه کشمشی، عسگری، پیکاتی، یاقوتی) توت درختی

میوه های خشک: پسته، اوحدی، احمد آقایی، اکبری، کله قوچی، بادام، گردو، فندق، سنجد

میوه های سردسیری: زرشک، عناب

میوه های نیمه گرمسیری: خرما، استعمران، کبکاب، مضافتی، پیارم، دیری، شاهانی، انجیر، پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج، انار، خرمالو، زیتون

گیاهان دارویی: زیره سبز، راضیانه، گشنیز، روناس، توت نوغان، زعفران، گلستان، غیر مثمر..

موزه:

موزه ی آئینه و روشنایی یزد – موضوع: علمی، تاریخی، هنری، انواع چراغ ههای روشنایی، سماور، شیشیه های رنگی، مربوط به دوران صفویه، افشاریه، زندیه، قاجاریه – سازمان میراث فرهنگی کشور – تأسیس ۱۳۷۷

موزه ی قرآن خطی و وزیری – یزد – موضوع: تاریخی – تولیت آستان قدس رضوی – تأسیس ۱۳۷۹

موزه ی علوم یزد – موضوع: علمی، نمونه گونه های جانوری و گیاهی – سازمان حفاظت محیط زیست

مدرسه ضیائیه( زندان اسکندر یزد – موضوع: معماری، مردم شناسی – سازمان میراث فرهنگی کشور – تأسیس اوایل قرن هفتم هجری قمری

مسجد امیر چخماق یزد – موضوع: معماری – سازمان میراث فرهنگی کشور – تأسیس قرن نهم هجری قمری

خانه لاری ها – یزد – موضوع: معماری – سازمان مییراث فرهنگی کشور – تأسیس قاجاریه

خانه محمودی یزد – موضوع: معماری – سازمان میراث فرهنگی کشور – تأسیس قاجاریه

موزه ی اب یزد – موضوع: تخصصی – وزارت نیرو – تدسیس ۱۳۷۹

مسجد جامع و پایاب قنات مسجد جامع یزد – موضوع: معماری – سازمان میراث فرهنگی کشور

موزه ی اردکان – موضوع: مردم شناسی – دانش سرای تربیت معلم – تأسیس ۱۳۷۰

موزه ی مردم شناسی مهریز – موضوع: مردم شناسی – سازمان میراث فرهنگی کشور – تأسیس ۱۳۸۱

موزه ی پلارس – زیلو – میبد – موضوع: مردم شناسی – سازمان میراث فرهنگی کشور – تأسیس ۱۳۸۱ – بنا صفویه

آثار ثبت شده ملی:

گنبد علی یا عالی – قرن ۵ ه ق – ابر کوه

مسجد جامع کبیر – قرن ۸ – یزد

مقبره طاووس الحرمین و منار مسجد – قرن ۸ هجری – ابرقو

مسجد جامع – سلجوقی – مغول – صفویه – ابر کوه

مقبره پیر حمزه پوش – قرن ۶ ه ق – ابرکوه

بقعه دوازده امام – قرن ۵ ه ق – یزد

بقعه سید رکن الدین – قرن ۸ ه ق – یزد

مناره کبیر – سلجوقی

بقعه سید شمس الدین – قرن ۸ – یزد

مسجد میر چخماق – قرن ۹ هق – یزد

مناره مدرسه دو منار – سلجوقی

مصلی ( مدرسه مصلی ) قرن ۱۰ ه ق – تهران

امامزاده حسین بن موسی کاظم – معاصر – طبس

مسجد سر کوچه – قرن ۴ و ۵ ه ق – محمدیه

گنبد شیخ جنید – قرن ۶ تا ۸ ه ق – محمدیه

تکیه میر چخماق – قرن ۸ و ۹ ه ق – یزد

مجموعه سلطان محمود – قرن ۸ ه ق – صدوق

۰٫مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر ) قرن ۷ – یزد

مسجد شاه ولی – مسجد امام – قرن ۸ ه ق – یزد

مدرسه کمالیه – قرن ۸ ه ق – تفت

مزار احمد شیخ محمد فهادان – قرن ۸ ه ق – یزد

باغ دولت آباد – قرن ۱۲ ه ق – یزد

مدرسه و خانه حسینیان – قرن ۷ و اوایل قرن ۸ – یزد

امامزاده عبدالله – اسلامی – بافق

مسجد جامع فهرج – مسجد امام حسن – ساسانی – یزد

رباط زین الدین – صفویه – یزد

برج و بارو های یزد – دیالمه – اتابکان – یزد

مسجد شهاب الدین طراز – اواخر قرن ۸ ه ق – یزد

قلعه سر یزد – ساسانی – مهریز

قلعه نارین – نارنج قلعه – ساسانی میبد

قدمگاه فراشاه – قرن ۶ ه ق – تفت

کاروانسرای برد – صفویه – ابر کوه

محدوده شهر طبس – سلجوقی تا معاصر – طبس

باغ گلشن – زندیه – قاجاریه – طبس

مسجد جامع میبد و گنبد امام حسن (ع) – قرون میانی اسلامی – میبد

چهار طاقی عقدا – ساباط – اواخر صفویه – اردکان

آب انبار شش بادگیر – معاصر – یزد

آب انبار شش بادگیر – معاصر – یزد

آب انبار کوشک نو – صفویه – یزد

آب انبار دو دهنه – اواخر صفویه – یزد

آب انبار وزیر – قرن ۱۲ ه ق – یزد

آب انبار وقت ساعت – صفویه – یزد

کاروانسرای میبد – صفویه – میبد

مسجد زیر ده – قرن ۱۰ – اردکان

چهار سوق و مسجد حاج محمد حسین – اردکان

مجموع شیخ علی بلیمان – قرن ۹ ه ق – تفت

مسجد جامع فیروز آباد – قرن ۹ ه ق – میبد

کبوترخانه – قاجاریه – میبد

میدان خان و بازار های اطراف – قاجاریه – یزد

بقعه سید خلیل – قرن ۱۰ ه ق – یزد

مزار شیخ ابو نصر ایراوه ای – قرن ۷ – طبس

خانه کلاه دوز ها – قاجاریه – یزد

مسجد فرط – قرون میانه اسلامی – یزد

یخچال میبد – صفویه – میبد

مجموعه حجت آباد وزیر – قاجاریه – صدوق

مسجد جامع بافق و مدرسه علمیه – قاجاریه – بافق

آب انبار رستم گیو – قاجاریه – یزد

خانه رسولیان – قاجاریه – یزد

خانه برونی – ایلخانی – میبد

خانه لاری ها و بادگیر آن – قاجاریه – یزد

خانه آقا زاده و بادگیر آن – قاجاریه – ابر کوه

خانه صوات ( اواسط قاجاریه ) – ابر کوه

خانه موسوی – قاجاریه – ابر کوه

خانه میرزا زاده – قاجاریه – یزد

خانه محمودی – قاجاریه – یزد

خانه سیگاری – قاجاریه – یزد

مسجد ریگ – مظرفیان – یزد

حمام حاج محمد سعید اوحمام قدیمی – قاجاریه – اردکان

حسینیه و تکیه بازار نو – قاجاریه – اردکان

مسجد حاج محمد سعیدا چرخاب – قاجاریه – اردکان

مجموعه زنگیان – قرن ۹ ه ق – یزد

حمام ابوالمعالی – قاجاریه – یزد

مدرسه ایرانشهر – قاجاریه – یزد

خانه مرتاضیون – قاجاریه – یزد

آسیاب آبی اشگذر – قرن ۸ ه ق – یزد

دخمه زرتشتیان و خیله های پیرامون – صفویه – قاجاریه – پهلوی

مجموعه خرم شاه – قرن ۹ ه ق – قاجاریه – یزد

مسجد جامع قدیم – قرون میانی و متاخر اسلامی – میبد

مجموعه مارکار یزد – اوایل پهلوی – یزد

حسینیه سفلی ندوشن – قرن ۸ ه ق – صدوق

مسجد جامع ندوشن – قرن ۸ ه ق – صدوق

مسجد بیرون ابرقو – اسلامی – ابرقو

مدرسه علمیه امام خمینی – قاجاریه – یزد

خانه تقدیری – قاجاریه – اردکان

کاروانسرای خرانق – قاجاریه – خرانق

کاروانسرای خرگوشی – صفویه – اردکان

مسجد جامع اردکان – صفویه – اردکان

بنای بانک شاهنشاهی – قاجاریه – یزد

چهار سوق و بازار شاهی یزد – قرن ۸ ه ق – یزد

مجموعه خیر آباد – قاجاریه – خیر آباد

خانقاه نعمت اللهی – خانه مودت – قاجاریه – یزد

مسجد جامع عقدا – قاجاریه – قرن ۹ ۹ ه ق – اردکان

مسجد مصلی عتیق – قرن ۸ ه ق – یزد

آب انبار رشتی عقدا – قاجاریه – اردکان

کاروانسرای رشتی – قاجاریه – اردکان

آب انبار سید فتح الدین رضا – پهلوی – یزد

آب انبار گلشن – معاصر – یزد

مسجد آمنه گل ندوشن – قرن ۸ ه ق – صدوق

مسجد جامع – قرن ۹ ه ق – شاهدیه

ارگ طبس – کهن دژ – اسلامی – طبس

مسجد جامع بفروئیه – قرن ۹ ه ق – میبد

امامزاده جعفر (ع) – ساخت ۴۲۴ – ۱۰۸۳ – تعمیر – یزد

مجموعه مهر پادین – قرن ۸ ه ق – مهریز

قلعه خورمیز – ساسانی – اسلامی – مهریز

مجموعه سهل بن علی – قرن ۸ ه ق – یزد

مجموعه امام – اسلامی – تفت

خانه امامزاده ای – قاجاریه – یزد

برج توت – قاجاریه – اردکان

آب انبار نصر آباد – قاجاریه – یزد

پیر نارستانه – قاجاریه – یزد

محوطه سنگ نگاره های کوه ارنان – پیش از تاریخ – اسلامی

رباط ده محمد – قاجاره – طبس

حسینیه ناظم – قاجاریه – یزد

مسجد بزرگ ابوالمعالی – قرن ۸ ه ق – یزد

مسجد نو مالمیر – قرن ۷ ه ق – یزد

عمارت قصر آیینه – پهلوی اول – یزد

مسجد شیخیها – صفویه – قاجاریه – یزد

مسجد ریگ مجو مرد – تیموری – صدوق

حمام خان – قرن ۱۲ ه ق – یزد

خانه اربابی – قاجاریه – یزد

مجموعه میدان امیر چخماق – صفویه – قاجاریه – یزد

کاروانسرای ساغند – صفویه – قاجاریه – اردکان

کاروانسرای دهشیر – قاجار – تفت

کاروانسرای رباط پشت بادام – صفویه – قاجار – اردکان

مسجد امامزاده سید شمس الدین – صفویه – تفت

آتشکده زرتشتیان و محوطه آن – پهلوی اول – یزد

آب انبار حاج یوسف – قاجاریه – یزد

مجموعه سلطان شیخداد – قرن ۷ و ۸ و ۱۰ ه ق – یزد

کاروانسرای شمسی – قاجاریه – صدوق

گنبد سنگی هگ – اواخر قرن ۸ ه ق – ابر کوه

مسجد جامع و حسینیه خرانق – قاجاریه – اردکان

مسجد چهل محراب – قرن ۷ تا معاصر – یزد

مسجد جامع اهرستان – قرن ۸ ه ق – یزد

مجموعه شهدای فهرج – قرن ۹ ه ق – یزد

مسجد زردک اردکان – قرن ۸ تا معاصر – اردکان

کاروانسرای سنگی انجیره – مغول – ایلخانی – اردکان

خانه مشروطه – قاجاریه – یزد

آب انبار قندهاری – پهلوی – یزد

آب انبار سید صحرا – قاجاریه – یزد

کاروانسرای کرمانشاهان – صفویه – قاجاریه – یزد

کاروانسرای خان پنج – قاجاریه – یزد

مسجد یعقوبی – قرن ۸ و ۱۰ ه ق – ییزد

رباط جو خواه – قاجاریه – جوخواه

حمام قدیمی زراچ – افشاریه و زندیه – یزد

آب انبار فخاه – ساوه

خانه موید علایی – قاجاریه – یزد

زیارتگاه خدیجه خاتون – قاجاریه – میبد

مسجد خضر شاه – قرن ۹ – ۱۰ ه ق – یزد

پل موسی خان – قاجاریه – میبد

کاروانسرای علی اباد – قاجاریه – در راه اصلی یزد – کرمان

زایشگاه بهمن – پهلوی – یزد

سید تاج الدین ابراهیم اباد – قرن ۸ به بعد – صدوق

قلعه ابراهیم آباد رستاق – قرن ۷ و ۸ ه ق – صدوق

مسجد زین الدین – قرن ۱۰ به بعد – اردکان

قلعه حسن آباد شفیع پور – زندیه – حسن اباد

مسجد قدیمی توران پشت – قاجاریه – تفت

قلعه مروست – اسلامی – مروست

قلعه سفید ندوشن – افشاریه – زندیه – صدوق

مسجد آقا – قاجاریه – ابرکوه

مسجد جامع رکن اباد – قرن ۱۰ ه ق – میبد

مسجد پیر حسین – قاجاریه – یزد

گنبد مصلی عتیق و ساباط و حسینیه مج – قرون ه ق – ییزد

بقعه شاه سید رضا – صفویه – یزد

ساختمان اداره دارایی – پهلوی اول – یزد

خانه بلور فروش – قاجاریه – یزد

مسجد شاه عبدالقیوم – صفویه – قاجاریه – یزد

حسینیه فهادان – قاجاریه – یزد

حسینیه و میدان وقت و ساعت و نخل – قاجاریه – یزد

ساختمان قدیم استانداری – قاجاریه – یزد

سنگ نبشته ها و نقوش سنگی دره گازه – اسلامی – تفت

کاروانسرای کرمانی – قاجاریه – یزد

مجموعه رباط خان – صفویه – قاجاریه – رباط خان

چاپارخانه میبد – قاجاریه – میبد

کاروانسرای مششیر – قاجاریه – یزد

بقعه شیخ عبدالله – صفوی – خاتم

مدرسه خانزاده – اواخر ۸ ه ق – یزد

بقعه شیخ بهاءالدین – قرن ۸ ه ق – خاتم

مسجد جامع خورمیز سفلی – قاجار – مهریز

جمعیت:

مرد: ۳۶۹۲۴۷ شهری، ۹۸۱۰۰ روستایی

زن: ۳۶۹۲۴۷ شهری، ۸۴۵۳۵ روستایی

نژاد و زبان:

آریایی نژادند و به زبان فارسی با لهجه ی یزدی سخن می گویند.

اقتصاد:

بر پارچه بافی ، فرش بافی، ترمه بافی، شیرینی سازی، زرگری، مسگری، کشاورزی، اندکی هم دامدلری استوار است. کشاورزی به واسطه ی خشکی هوا و نبودن رود چندان رونقی ندارد. آب کشاورزی از چاه های ژرف و نیمه ژرف بسیار و کارریزها تأمین گشته است.

فرآورده ها:

گندم، جو، سبزیجات در پیرامون شهر یزد، و انواع روستا های منطقه ی شیر کوه، پرورش کرم ابریشم از روزگاران کهن در یزد معمول بوده است از نیر و درختان توت بسیار منطقه کاشته شده و توتستان های بسیار پدید آورده اند. دامداری یزد بیش تر در مراتع ندوشن ۷۰ کیلومتری شمال باختری شهر یزد صورت می گیرد. ترمه بافی و قالی بافی از اهمیت خاصی برخوردار است از این گذشته کارخانه های ریسندگی، بافندگی پارچه های نخی، ابریشمی و نایلونی و صد ها کارگاه نساجی و ریسندگی به کار مشغولند. کارخانه های آجر سازی و فرش ماشینی این شهرستان پر اهمیت است.

جانوران:

قوچ، بز کوهی، آهو، گرگ، خرگوش، میش، روباه، شغال، کبک و تیهو..

پوشش گیاهی:

گیاهان مرتعی

رستنی ها:

گیاهان دارویی و صنعتی: خاکشی، گل گاو زبان، شاتره،گون، کتیرا، آنغوزه و روناس

سوغات:

شیرینی های سنتی، باقلوا، قطاب، پشمک، لوز، حجی بادامی، نان برنجی، سوهان، انار، تلف.

غذاهای محلی:

شولی آش، کدو آش، ماش آش، گندم آش، انار آش، پرک، خورش متنجینه، قیمه یزدی، کله جوش، حلیم، آش جوکار.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons