نوشته ها

اشتغالزایی در عرصه گردشگری و صنایع دستی گیلان، نیازمند حمایت بانکی

ارسال شده توسط :

اشتغالزایی در عرصه گردشگری و صنایع دستی گیلان، نیازمند حمایت بانکی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

اشتغالزایی و توانمند سازی فعالان عرصه گردشگری و صنایع دستی گیلان با رشد فزاینده ای مواجه است و برای ادامه مسیر نیازمند حمایت های بانکی می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، محمدعلی نجفی در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌ گذاری گیلان که در استانداری گیلان برگزار شد ، رفع موانع تولید در جامعه را یکی از مهمترین مقوله‌ هایی دانست که باید بدان توجه ویژه نمود.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جاری بنام « اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اظهار داشت: تلاش جهت رفع معظل بیکاری و ارائه راهکار برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید سرلوحه مدیران دستگاه های اجرایی در سال جاری باشد.

نجفی با بیان اینکه نرخ بیکاری گیلان ۲٫ ۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است، تصریح کرد: نرخ بیکاری گیلان در سال ۹۳ به میزان ۱۳ درصد بوده که با همت خدمتگذاران نظام جمهوری اسلامی ایران و تلاش بخش خصوصی در سال گذشته به ۱۱ درصد رسیده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: اشتغال  گیلان بر طبق بیش از ۳۰۰ آیتم در مرکز آمار کشور مد نظر و پیگیری قرار گرفته که کاهش بیکاری گیلان نسبت به گذشته به ثبت رسیده است.

استاندار گیلان ادامه روند کاهش بیکاری در گیلان را بسیار سخت قلمداد کرد و افزود: باید از فرصت اقتصاد مقاومتی برای برطرف کردن نیاز اشتغال استان بهره مند شویم..

استاندار گیلان با اشاره به این مطلب که نرخ مشارکت در گیلان در بخش‌های مختلف اشتغال بالا بوده و بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته گیلان جزء سه استان برتر کشور از لحاظ مشارکت در اشتغال است، بخش‌های عمرانی، کشاورزی، گردشگری، تولید و صنعت و …. را جز مهمترین شاخص‌های کار آفرینی استان دانست.

 مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این نشست به ارائه گزارشی از فعالیت های این اداره کل در جهت اشتغالزایی و توانمند سازی فعالان عرصه گردشگری و صنایع دستی پرداخت و از روند رو به رشد اشتغال در حوزه های مرتبط خبر داد.

رضا علیزاده در خصوص اجرای طرح‌های اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار کرد: در سال جاری بیش از ۲۴۵ طرح اعم از ایجاد ، احداث ، تکمیل و یا بازسازی در حوزه گردشگری با ظرفیت اشتغال قریب به ۳ هزار در گیلان متقاضی دریافت تسهیلات از بانکها می باشند.

وی؛ ساخت، تکمیل، تجهیز و توسعه ۵۹ هتل را در قالب طرح‌های مذکور عنوان کرد و گفت: با اتمام این هتل‌ ها یک‌ هزار و ۲۲۷ شغل ایجاد می‌شود.

این مسئول ادامه داد: ۶۸ طرح مجتمع گردشگری با یک‌ هزار و ۴۳۱ اشتغال، ۶۵ طرح واحد پذیرایی و سفره‌ خانه با ۲۱۶ اشتغال، ۲۰ طرح مهمانپذیر با ۳۳ اشتغال، ۷ هتل‌ آپارتمان با ۶۰ اشتغال و… از جمله طرح‌های قابل اجرا در سال جاری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گیلان؛ حمایت تسهیلاتی بانک‌ها را در اجرای طرح‌های مذکور تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: اگر بانک‌ها حمایت تسهیلاتی نداشته باشند سرمایه ‌گذاران نمی ‌توانند طرح‌های نیمه ‌تمام که از ۲۵ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و بانک اطلاعاتی آنها موجود است را تکمیل و تجهیز کنند.

علیزاده خاطرنشان کرد: از مجموع طرح‌های احداثی ۳۹ هتل، ۵۵ مجتمع و ۱۱۴ واحد پذیرایی و سفره‌ خانه سنتی و هتل ‌آپارتمان، یک مهمانپذیر، خانه‌ مسافر، دفاتر خدماتی، مجموعه تفریحی و … هستند.

وی با بیان اینکه در مجموع ۱۱۴ طرح گردشگری استان احداثی است، یادآور شد: با اجرای این طرح‌ ها ۲ هزار و ۵۰۰ شغل ایجاد می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری گیلان بخشی از فعالیت‌ها را متمرکز در حوزه صنایع‌ دستی عنوان کرد و افزود: سال گذشته در توزیع فعالیت‌های استانی بر اساس اعتبارات پیش‌ بینی شده در بانک ملی، رفاه و صندوق کار آفرینی امید، ۵۰۰ شغل ایجاد شد.

علیزاده خاطرنشان کرد: بر اساس اعتبارات مصوب بانک ملی با اعتباری بالغ بر ۷۸۰ میلیون تومان، ۱۸۶ طرح حوزه مشاغل خانگی معرفی شد که ۱۱۲ طرح آن منجر به دریافت اعتبار و توسعه مشاغل خانگی گردید.

به گفته وی، در بانک رفاه نیز با اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون تومان ۶۶ طرح در حوزه صنایع ‌دستی و مشاغل خانگی معرفی شد که ۳۷ مورد از طرح های مذکور منجر به دریافت تسهیلات بانکی شد.

این مسئول با اشاره به دریافت اعتبار از صندوق کار آفرینی امید نیز متذکر شد: سهم این صندوق ۲ میلیارد تومان اعتبار بود که پس از معرفی ۱۰۲ طرح با ظرفیت اشتغالزایی برای ۲۰۰ نفر، تاکنون ۳۳ طرح منجر به دریافت تسهیلات به مبلغ ۶۸۰ میلیون تومان شده است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons