نوشته ها

اعتراض فعالان فرهنگی ـ مدنی شهر سنندج نسبت به انتخاب شهردار

ارسال شده توسط :

اعتراض فعالان فرهنگی ـ مدنی شهر سنندج نسبت به انتخاب شهردار

فعالان فرهنگی و اجتماعی شهر سنندج در نشستی نسبت به انتخاب شهردار جدید این شهر توسط اعضای شورای شهر اعتراض کردند.
نشست اعتراض به انتخاب شهردار جدید سنندج با حضور جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی شهر سنندج شامگاه امروز سه شنبه برگزار شد.
شرکت کنندگان در این نشست ضمن اعلام عدم رضایت مردم سنندج نسبت به انتخاب شهردار جدید، آشنایی به جغرافیای بومی و خلق و خوی مردم را مولفه ای مهم برای یک شهردار موفق و کارآمد عنوان کردند و بر لزوم حضور فردی آشنا به مسائل شهری در شهرداری این شهر تاکید کردند.
مهندس فاروق کیخسروی از معتمدین و فعالان اجتماعی کردستان در سخنانی، شهرداری سنندج را حق فرزندان این شهر عنوان کرد و افزود: تاکید ما بر بومی بودن شهردار مسئله‌ای ناسیونالیستی نیست و همه باید بدانند مسئولیت یک شهر باید با فردی باشد که آشنا با طبیعت آن منطقه باشد.
کیخسروی گفت: تخصص و شایستگی از مولفه های بدیهی یک شهردار است اما این شایستگی هرچه قدر هم زیاد باشد، سبب موفقیت فردی غیر بومی در سمت شهرداری نمی شود.
عضو اتاق بازرگانی سنندج با بیان اینکه گله فعالان مدنی سنندج از اعضای شورای شهر منطقی و قابل توجیه است، افزود: حساسیت ما نسبت به این انتخاب، نگرانی از آینده و رفاه مردم این شهر است و برای این مهم لازم است مردم هم آگاه باشند.
وی با اشاره به اینکه مردم سنندج لایق بهترین امکانات شهری و رفاهی هستند، اظهار داشت: سنندج از نظر المان ها و بافت شهری در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و لازم است شهرداری دلسوز و بومی به این مسائل رسیدگی کند.
این فعال اجتماعی گفت: زمانی که شهرداری بتواند مسیری منطقی را در راستای توسعه برای شهر رقم بزند، قطعا سرمایه گذران نیز با اطمینان خاطر بیشتری به سرمایه گذاری دست می زنند.
کاوه اسدی از وکلا و فعالین مدنی سنندج نیز گفت: هم اکنون نارضایتی عمومی نسبت به انتخاب شهردار باید به گوش مسئولین مربوطه رسیده و مسیری باید در راستای توسعه شهری گشوده شود.
وی با اشاره به اینکه شهردار غیر بومی سبب پسرفت و عدم توسعه شهری می شود، افزود: درخواست عموم مردم باید از طریق بیانیه ای رسمی منتشر شده تا بتوانیم گامی در راستای پیشرفت شهر برداریم.
این وکیل دادگستری انتخاب شهردار غیر بومی را جسارتی به اعتماد به نفس عمومی دانست و اظهار داشت: حضور نیرویی خارج از شهر در پستی مانند شهرداری این را القا می کند که ما توان حضور اجتماعی و مدیریتی را نداریم.
اسدی با بیان اینکه این تصمیم شورای شهر می تواند در دراز مدت سبب بزه کاری های اجتماعی نیز شود، افزود: با بررسی مطالعاتی و علمی درمی یابیم کاهش اعتماد به نفس عمومی تا چه میزان در افزایش جرم تاثیر گذار است.
وی تصمیم قانونی و مسالمت آمیز را راه حل این معظل عنوان کرد و گفت: باید دغدغه مردم به صورت آشکار به گوش مسئولین و حتی وزیر کشور رسیده و در این خصوص اقدامی تاثیرگذار انجام دهند.
صباح حسنی از فعالان مدنی و رسانه ای کردستان هم در این جمع، سنندج را شهر علم و ادب و عرفان خواند و گفت: فرزندان این شهر لایق پست های بالاتری از شهرداری نیز هستند و نمی توانیم به راحتی از این امر چشم پوشی کنیم.
وی افزود: درصد بیکاری استان کردستان و خصوصا شهر سنندج امروزه رتبه اول ایران را دارد و لازم است نهادهای مسئول در این زمینه اقدامی عملی داشته باشند.
انور ساعد موچشی عضو کانون وکلای دادگستری کردستان و از فعالان رسانه ای و اجتماعی نیز با انتقاد از عملکرد فعالان مدنی کردستان، کم کاری نهادهای مردم نهاد و عدم آگاهی مردم را دلیلی برای اقدام شورای شهر خواند.
ساعد موچشی با اشاره به اینکه جامعه شهری امروزه باید در مسیری منطقی و عقلانی به سمت پیشرفت حرکت کند، اظهار داشت: سنندج صدها انسان شایسته را در خود پرورش داده که می توانند مدیر شهر خود را در دست بگیرند و دلسوزانه به سمت توسعه یافتگی به پیش ببرند.
وی اقدام اعضای شورای اسلامی شهر سنندج را غیرمنطقی خواند و گفت: انتخاب غیرمسئولانه برخی از اعضای شورای شهر سبب نارضایتی مردم و حتی برخی مسئولان شده و لازم است در این خصوص اقدامی در جهت بهبود اوضاع انجام گیرد.
محمود محمودی از شاعران و فعالان رسانه ای کردستان نیز در این نشست گفت: مردم سنندج امروزه بر خلاف گذشته نسبت به حقوق شهروندی خود حساس اند و انتخاب شهردار بومی را حق مسلم خود می دانیم.
وی افزود: شهر سنندج این پتانسیل را دارد که از فرزندانش به عنوان شهردار در دیگر شهرهای کشور استفاده شود ولی متاسفانه اعضای شورای شهر سنندج برخوردی نامعقول با این مسئله داشته اند و مردم شهر سنندج، شهر مفاخر فرهنگی، علمی را با این عملکرد ناصواب خود نگران ساخته اند و موجب التهاب فضای شهر شده اند.
در این نشست از چهره های معتمد و فعال سنندج حمید ملک الکلامی، سیمین چایچی، سهراب جلالی، اکبر وکیلی، دکتر عباد روحی، دکتر محمد حقمرادی، همایون بهمنی، مسعود محمدی، فرانک جمشیدی، شیدا رحیمی، عباد زینبی، ارسلان میرکی و جمعی از وکلای دادگستری کردستان، جمعی از حقوقدانان سنندج، نمایندگان جمعی از تشکل های زیست محیطی، فرهنگی و … حضور داشتند.
حاضران در این نشست با اعلام موجودیت کمپین اعتراض به انتخاب شورای شهر آمادگی خود را برای تهیه طوماری با ده ها هزار امضا اعلام نموده و مقرر شد بیانیه های بعدی کمپین در آینده از طریق سخنگوی کمپین در اختیار رسانه ها قرار گیرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons